SR A – Prehra v derby s Českom, Kozák sľubuje bojovnosť až do konca

Sobota, 13.10.2018 15:20 | Posledná aktualizácia 13.10.2018 18:24

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Prvý domáci zápas sokolom v Lige národov výsledkovo neyvšiel – po prehre 1:2 s Českom ostáva Slovensko na 3. mieste v skupine.

Opatrný úvod sa preniesol do celého prebiehu I. polčasu. Význam zápasu, v ktorom mali pre oba tímy zmysel akurát tri body za víťazstvo, ovplyvnil aj taktiku mužstiev: kľúčové bolo pokrytie priestoru, zhustenie stredu, dôraz v osobných súbojoch, no predovšetkým precíznosť pri plnení defenzívnych úloh.

Hra sa prelievala medzi šestnástkami, ale hneď po prvom českom rohu bolo pred Dúbravkom horúco. Vydrova jedovatá strela zamestnala naplno nášho brankára, ktorý skvele zasiahol a vytlačil ju na žrď, proti dorážke Součeka by nemal šancu, súperov hráč však prekopol z čistej šance. Nasledovala celkom zaujímavá desaťminútovka so streleckými pokusmi na oboch stranách, ale už bez gólového pokusu, potom však akoby obe mužstvá ubrali na rýchlosti a futbalovej dynamike. Prestávka mala narysovať všetkým aktérom ofenzívnejšie noty.

Tak sa aj stalo, pretože II. polčas sa hral vo vyšších obrátkach. Odštartovala ho parádna slovenská kombinácia po osi Mak – Sabo s Dudovou výbornou strelou, škoda, že mimo. Kým sme sa chytali za hlavu, Česi udreli: Dočkal vymyslel učebnicovú uličku medzi stopérov, Krmenčík do nej vbehol a zoči-voči Dúbravkovi sa nepomýlil – 0:1. Hosia sa radovali, naši prišliapli na pedál, po ďalšej rýchlej šikovnej kombinácii mal gólovú pozíciu Mak, nepochopiteľne si na pravej strane dával loptu na ľavačku a strelu poslal do nebies... Schyľovalo sa k vyrovaniu a stalo sa. V 62. min po ďalšom rohu posal gólovu hlavičku Nemec, Vaclík ešte reagoval, ale proti Hamšíkovej dorážke zblízka nemal nárok – 1:1 (na titulnej fotografii). Obojstranne dobrý futbal gradoval, hra sa zrýchlila, sokoli pridali na dôraze, diktovali tempo, dvakrát zakončoval Hamšík. Prvú strelu po zemi Vaclík kryl, druhú obetavo zrazil telom Čelůstka. Keď sme naberali dych na ďalší atak, zahrmelo u nás. Schick bol na ihrisku len tri minúty, po Dočkalovom vrátení lopty do slovenskej šestnástky si našiel vo vzduchu priestor na hlavičku so silou kopu – 1:2.

Hostia si šli pre tri body, ale museli o ne urputne bojovať, Slováci nechceli prehrať, hralo sa do konca. Česi pokryli vlastnú polovicu, Vydra dokonca preveril Dúbravku, či je v strehu strelou tesne k žrdi, skóre sa však nehýbalo. A nepohlo sa ani do 94. minúty, hoci v závere šiel náš brankár do súperovej šestnástky, no zázrak sa už nekonal.

Pri 100. reprezentačnom štarte Martina Škrtela sa zrodila prehra Slovenska s Českom 1:2.

SLOVENSKO – ČESKO 1:2 (0:0)
62. Hamšík – 52. Krmenčík, 76. Schick.
ŽK: Hubočan, Škrtel, Škriniar – Dočkal, Souček, Gebre Selassie.
Rozhodovali: Vinčič – Klančnik, Kovacic (všetci Slovisnko) – 17 251 divákov.
SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík (46. Sabo), Škriniar, Škrtel, Hubočan (80. Hancko) – Lobotka, Hamšík – Kucka (54. Weiss), Duda, Mak – Nemec. Tréner: Ján Kozák.
ČESKO: Vaclík – Kadeřábek (63. Novák), Čelůstka, Brabec, Gebre Selassie – Souček, Pavelka – Vydra (89. Jankto), Dočkal, Zmrhal – Krmenčík (73. Schick). Tréner: Jaroslav Šilhavý.

JÁN KOZÁK (tréner Slovenska): “Očakávali sme takýto priebeh zápasu, s prehuseteným stredom, v ktorom sa ťažko kombinovalo. Toto je doba, v ktorej mužstvá nastupujú  s cieľom, aby neinkasovali ako prvé, nám sa to teraz stalo, taký je futbal. Do prestávky nám chýbalo viac sebavedomia pri otváraní útokov, viac kolmosti pri našich akciách. V II. polčase sme predviedli veľmi dobrý úsek hry, počas neho sme výrazne dominovali, paradoxne  sme inkasovali dva góly a prehrali sme. V takýchto stretnutiach býva málo príležitostí, treba ich premieňať.  Pekarík sa cítil pred stretnutím fyzicky v poriadku, ale aj taký skúsený hráč pocíti dlhý herný výpadok, preto sme dali priestor tentoraz aj Sabovi. Prehrali sme druhý zápas v súťaži, kde nie je priestor na nápravu, ale hráme ešte dva zápasy a budeme bojovať až do konca.“

JAROSLAV ŠILHAVÝ (tréner Česka): “Súper bol silný, mali sme z neho rešpekt. Zápas som videl tak, že my sme chceli viac a o ten gól sme boli asi lepší. Slováci mali silný úvod II. polčasu, ale boli sme to my, kto strelil dva góly a záver sme si takticky udržali. Pritom fantastickí diváci hnali domácich do útoku, Weiss nám robil po príchode problémy, ale z nášho tímu cítiť veľkú silu. Hoci bez chýb to určite nebolo...“