SR A – Prehra najmä za prehajdákaný I. polčas, Hapal smutný z výsledku

Nedeľa, 24.3.2019 16:05 | Posledná aktualizácia 25.3.2019 07:33
V najväčšej slovenskej šanci sa ponprestávke ocitol Albert Rusnák, ale Hennesseya ani na dvakrát neprekonal.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

CARDIFF (SFZ) – V druhom kvalifikačnom zápase ME 2020 prehralo Slovensko s Walesom 0:1 najmä vinou nevydareného I. polčasu.

Už v 2. min sme kopali roh – neskôr sme po dlhom čas pridali ďalší – ale to bolo vlastne z našej ofenzívnej strany za I. polčas všetko. Dve strely mimo boli len zápisom do štatistík, Hennesseya v bráne nemohli vyrušiť, nieto ohroziť.

Kľúčovým slovom v hre bol dôraz. Walesania ním nešetrili, presne ako sme predpokladali, dohrávali každý súboj, nadoraz šli v každej situácii, čo im prinieslo aj prvý gól. Pekarík síce zachytil Brooksovu prihrávku, ale potom chcel celú záležitosť vyriešiť posunutím lopty cez spoluhráčov v strede obrany, čo využil bojovný James. Získal od neho loptu a zo 17 m nechytateľne prepálil bezmocného Dúbravku – v 5. min bolo 1:0... Stále platilo, že domáci dôraz nám robil problémy, nevedeli sme vyjsť z vlastnej polovice, strácali sme loptu pri zakladaní útoku a Walesania mali po jej zisku k Dúbravkovi bližšie, ako by sa nám páčilo. Z toho vznikali ďalšie strelecké pozície, nie celkom čisté šance, ale nebezpečné byť mohli. Brooksov volej po centri zľava, Balov únik a jeho prízemná prihrávka narobili vietor pred našou bránou, v 39. min znova Brooks vycvičil slovenskú ľavú stranu (Hancko, Mak) a jeho obstrel tesne minul bránu. Nám stále chýbal nápad a väčšia agresivita, preto sme sa dopúšťali faulov a za I. polčas inkasovali až tri žlté karty (aj keď Lobotkova bola prehnane prísna). Ak sme chceli niečo so zápasom urobiť, po prestávke muselo prísť inak nastavené slovenské mužstvo!

Zlepšenie prišlo. Aj keď ešte päť minút to bolo pokračovanie hry spred prestávky, počas ktorých si Dúbravka vypýtal u fotografov momentky za efektný let za loptou, zmena v našej hre sa predsa udiala. Začal ju Mak skvelou prihrávkou na Rusnáka, ktorý bol sám proti Hennesseymu. Prvým pokusom ho trafil do tváre, odrazenú loptu poslal nosom a bradou vedľa brány. Škoda zahodenej príležitosti, ale bol to dôkaz, že Slovensko môže, má a vie hrať inak ako predtým. O chvíľku bol Mak v úlohe zakončovateľa, po jeho strele musel ísť domáci brankár na zem. Samozrejme, že väčšia ofenzívna aktivita priniesla škáry vzadu, jednu z nich mohol využiť Wilson, našťastie pre nás po akcii Jamesa krížnou strelou tesne minul.

Po hodine hry sa do zápasu zapojil na hrote Ďuriš, po chvíli sa zapísal žltou kartou. Dúbravka opäť rozcvakal fotoaparáty po bombe Wilsona z ofsajdovej pozície, potom sa na ihrisku pritvrdilo a navrch mala obojstranná nervozita. V  82. min sme boli blízko ku gólu, perfektne načasovaný a umiestnený center gólovo hlavičkoval Ďuriš, ale Hennessey vytiahol parádny reflex a dorážajúceho Hancka mu pomohli zneutralizovať obrancovia. Do ofenzívy sa tlačil aj Pekarík, šesť minút pred koncom predskočil Daviesa, ale namieril len do bočnej siete. V našej záverečnej hre vabank mal palebný priestor Kucka, no tiesnený netrafil, z lavičky naskočil aj Šafranko, no prílišným chcením sme pripravili aj možnosť domácim, ani oni sa už nepresadili. K vyrovnaniu nám nepomohlo ani päť nadstavených minút, prehrali sme však najmä pre nevýrazný I. polčas. A okrem straty bodov veľmi mrzí až sedem inkasovaných žltých kariet, z toho dve (Stoch a Kucka) úplne zbytočné za nevhodné reakcie voči verdiktu rozhodcu.

WALES – SLOVENSKO 1:0 (1:0)
Gól:
5. James
ŽK: Mak, Vavro, Lobotka. Allen, Brooks. Ďuriš, Hamšík, Stoch, Kucka.
Rozhodovali: Zwayer – Schiffner, Achmüller (všetci Nemecko) – 31 617 divákov.
Wales: Hennessey  - C. Roberts, Mepham, Lawrence, Davies – Wilson (86. Vaulks), Allen, Smith, James (73. Williams) –   Brooks (60. T. Roberts), Bale. Tréner: Ryan Giggs
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (90. Šafranko), Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka - Rusnák, Hamšík, Mak  (69. Stoch)– Duda (65. Ďuriš). Tréner: Pavel Hapal.

PAVEL HAPAL (tréner Slovenska): “Bol to zaujímavý zápas s pre nás smutným koncom. Celkovo to nebol od nás zlý výkon, ale I. polčas poznačili naše chyby, strácali sme ľahké lopty, nevedeli sme sa vyrovnať s agresivitou domácich. Druhý polčas bol o inom, zvládli sme ho aj fyzicky, stupňovali sme tempo, v samom závere sme Wales zovreli, žiaľ, nedali sme gól. Mrzí nás I. polčas, robili sme v ňom chyby. Inkasovaný gól nami zamával, domácich postavil na nohy, hráčov aj publikum. Kariet je naozaj dosť, ale pri niektorých si kladiem otázku, akým smerom ide vedenie zápasov, pretože fauly to boli, ale rozhodne nie na napomenutie. Máme za sebou marcový dvojzápas, v ňom tri body, radi by sme mali viac, aj z Cardiffu. Teraz nás čaká v júni zápas v Azerbajdžane, rozhodne tam chceme uspieť. Potvrdzuje sa, že táto skupina bude veľmi vyrovnaná.“

RYAN GIGGS (tréner Walesu): “Je to pre nás perfektný vstup do ťažkej kvalifikácie, z prvého zápasu máme tri body. Slováci boli reálnou hrozbou, neprejavila sa na nich únava, boli fyzicky veľmi silní a dokázali nás v závere zápasu zatlačiť. Cítili sme tlak, museli sme vyhrať, aby sme zrovnali bodový krok s ďalšími mužstvami. Viaceri naši hráči podali výborne výkony, Daniel James hrá naozaj dobre, je to prísľub pre náš futbal.. V prvom polčase sme hrali  pokojne a dobre, náš náskok mohol byť aj výraznejší, v závere zápasu sme museli tvrdo bojovať o víťazstvo.“

Druhý zápas E-skupiny: Maďarsko - Chorvátsko 2:1 (1:1), góly: 34. Szalai, 76. Pátkai - 13. Rebič.