SR A – rekordy a zaujímavosti: Vydarené gólové debuty, výnimočný hetrik Šeba

Nedeľa, 24.5.2020 08:45 | Posledná aktualizácia 24.5.2020 09:32

BRATISLAVA (SFZ) – Moment kedy hráč prvýkrát vkročí na hraciu plochu v najcennejšom reprezentačnom drese je splneným snom každého futbalistu. Ak prvý reprezentačný zápas vyšperkuje zároveň premiérovým gólom, je o zápis do histórie postarané. Témou dnešnej časti seriálu rekordov a zaujímavostí slovenskej futbalovej reprezentácie sú vydarené reprezentačné debuty, okorenené gólom.

SPOLOČNÁ REPREZENTÁCIA ČESKOSLOVENSKA

Prvý hráč v drese ČSR, ktorému sa podarilo skórovať hneď v prvom vystúpení bol Miloš Klimek. Hráč Jednoty Košice skóroval po 53 minútach pobytu na ihrisku v prípravnom zápase v Prahe na Letnej v septembri 1946 do siete Švajčiarska (3:2). Zaujímavosťou je, že skóroval aj v nasledujúcom dueli ČSR v Belehrade hneď v 1. minúte.

Ešte výraznejšie sa zapísal do dejín Gejza Šimanský. Vôbec prvý slovenský kapitán československej reprezentácie v histórii (proti Taliansku v roku 1953), zaznamenal pri debute v septembri 1947 dva góly do siete Rumunska pri výhre 6:2 v Bukurešti.

O tom, že sa rodí mimoriadny strelec, dal hneď v prvom reprezentačnom zápase vedieť Emil Pažický. Jeden z najúspešnejších povojnových útočníkov, člen Klubu ligových kanonierov (123gólov), skóroval v zápase Európskeho pohára pri výhre 5:2 do siete Maďarska a v prvých jedenástich zápasoch v drese ČSR nastrieľal 7 gólov.

Vľavo Gejza Šimanský v ligovom zápase na ihrisku pražskej Slavie.

Na gólového debutanta čakalo potom futbalové Československo takmer celých desať rokov, až prišiel „Dolfi“ Scherer. Kanonier, ktorý sa postupne sa vypracoval na najlepšieho strelca reprezentácie od čias Oldřicha Nejedlého, strelil prvý gól v bratislavskej premiére proti Švajčiarsku (2:1) a rovnako dobre si počínal jeho spoluhráč z ČH Bratislava Milan Dolinský. Gólový účet si otvoril v máji 1958 v zápase predkola Pohára národov proti Írsku (4:0) a po prvých šiestich reprezentačných zápasoch mal na konte 5 gólov. Tréner Rudolf Vytlačil musel byť spokojný.

Výnimočným spôsobom sa zapísal do dejín Ivan Mráz. Nielenže skóroval pri debute v zápase NSR – ČSSR (3:4) dvakrát, ale celkovo zaznamenal v reprezentačnom áčku v štyroch stretnutiach päť gólov! Tretím a posledným federálnym dvojgólovým debutantom bol František Karkó. Útočník Třinca debutoval 16.6.1971 v Helsinkách proti Fínsku a hneď v prvom zápase strelil dva góly.

Celkovo zaznamenalo v drese Československa gól v premiérovom vystúpení 14 Slovákov, posledným bol Ľudovít Lancz. Bývalý futbalista Slovana Bratislava a Interu ZŤS Bratislava skóroval v októbri 1991, v kvalifikačnom zápase o postup na ME 1992 do siete Albánska (2:1). Na prvý gól čakal len 39 minút, o to viac prekvapil ťah trénera Máčalu, ktorý ho po polčase vystriedal a na ihrisko poslal Sedláčka…

Kanonier Adolf Scherer (vľavo) spolu s Titusom Buberníkom a Jánom Popluhárom.

Ľudovít Lancz / 16.10.1991 / ČSSR – Albánsko 2:1 / 1 gól

Vladimír Weiss st. skóroval v prvom reprezentačnom zápase v drese Slovenska do siete SAE (02.02.1994, Sharjah).

PRVÝ ARPÁŠ, V NOVEJ ÉRE WEISS ST., FANTASTICKÝ ŠEBO

Ján Arpáš je autorom vôbec prvého gólu Slovákov v historicky prvom zápase. Kto skóruje v prvom zápase „novej“ reprezentácie, stáva sa automaticky gólovým debutantom. To platí o Jánovi Arpášovi a Jozefovi Luknárovi, ktorí sa podpísali pod výhru 2:0 v októbri 1939 proti Nemecku a tiež o Vladimírovi Weissovi st., pri prvom vystúpení Slovákov v novodobých dejinách v roku 1994 v Sharjahu proti domácemu výberu SAE (1:0). Aj keď, niekto by mohol máličko namietať a pripomenúť, že Vladimír Weiss st. predsa debutoval už v marci 1988 v Sofii v prípravnom zápase Bulharsko – ČSSR 2:0.

Nasledoval ho Tibor Jančula. Ten figuruje v zozname rekordov mimoriadne vysoko. Jednak skóroval už po dvoch minútach pobytu na ihrisku v Trabzone, kde zabezpečil tímu trénera Jankecha víťazstvo 1:0 nad Azerbajdžanom, ale skóroval tiež v ďalších dvoch dueloch doma proti Izraelu (1:0) a Poľsku (4:1). Po troch zápasoch mal na konte tri góly, z toho dva víťazné! V útoku vytvoril skvelý tandem s Jožkom Majorošom. Ten ho napodobnil víťazným gólom v premiérovom zápase v Sofii v marcii 1997 pri výhre 1:0 nad Bulharskom. Bol to rok, v ktorom Majoroš gólovo explodoval v troch po sebe idúcich dôležitých kvalifikačných dueloch proti Česku, Juhoslávii a Španielsku do siete brankárov Srníčka, Lekoviča a Zubizarretu.

V dejinách slovenského futbalu nájdeme len päť futbalistov, ktorí dokázali zaznamenať v reprezentačnej premiére viac ako jeden gól. Po Gejzovi Šimanskom, Ivanovi Mrázovi a Františkovi Karkóovi sa to podarilo v auguste 2001 Tomášovi Oravcovi na Tehelnom poli v zápase Slovensko – Irán 3:4. V novodobých dejinách je to jediný zápas, kedy skóroval gólový debutant a Slovensko prehralo. A to strelil dokonca dva góly v priebehu dvoch minút.

Samostatnou kapitolou je debut Filipa Šeba. Nikdy predtým a nikdy potom nezaznamenal slovenský futbalista v premiérovom zápase hetrik. Stalo sa tak v auguste 2006 pri výhre tímu trénera Galisa nad Maltou 3:0. Šebo skóroval v  31., 75., a v 90. minúte a aby toho nebolo málo, v nasledujúcom dueli s Cyprom (6:1), pridal v priebehu 48 minút ďalšie dva góly. V tej chvíli mal na konte po prvých 138 reprezentačných minútach pobytu na ihrisku 5 gólov! Ktovie čo by nasledovalo, ak by ho tréner Galis v 56. minúte nenahradil Hodúrom...

Výnimočný športový a životný príbeh zažíva pre niektorých fanúšikov málo známy Michal Jonáš. Jeden z najväčších talentov slovenského futbalu okorenil svoj jediný reprezentačný zápas v decembri 2006 gólom do siete Spojených arabských emirátov pri výhre 2:1. Ďalšie góly pridať už nemohol, jeho kariéru ukončila nešťastná automobilová nehoda, ktorá natrvalo poznačila jeho zdravie. Decembrový duel v Abú Dabí je prvým zápasom, ktorý priniesol dvoch gólových debutantov. Okrem Jonáša sa podarilo premiéru okoreniť gólom aj Ľubomírovi Michalíkovi.

Na podobný, dvojgólový rekordný zápis čakalo Slovensko až do leta 2018, kedy sa v domácom stretnutí s Jordánskom gólovo presadila dvojica debutantov Lukáš Haraslín a Martin Chrien.

Tomáš Oravec (vľavo v modrom drese) okorenil svoj debut dvojgólovým zápisom do siete Iránu. Na snímke prekonáva brankára hostí Ibrahima Mirzapoura (15.8.2001).

Martin Chrien / 07.06.2019 / Slovensko – Jordánsko 5:1 / 1 gól

Filip Šebo strelil jedinečný hetrik v zápase s Maltou (15.8.2006).

ĎALŠIE ZAUJÍMAVOSTI

V zozname nájdeme 19 mien, pri ktorých svieti gólový zápis hneď v prvom vystúpení v najcennejšom drese. Nechýbalo veľa a mohlo ich byť okrúhlych 20. Nechýbalo veľa a mohol k nim pribudnúť Denis Vavro. V januári 2017 odohrala slovenská reprezentácia v Abú Dabí prípravný zápas proti Ugande (1:3) a strelcom nášho gólu bol práve vtedajší obranca MŠK Žilina. Až o štrnásť dní neskôr sme tento zápas, a gólový zápis, po dodatočnom rozhodnutí UEFA škrtali (zápas nespĺňal náležitosti pre oficiálny medzinárodný zápas).

Reprezentačné debuty to sú aj ďalšie zaujímavosti. Napríklad premiéra Jána Popluhára a to dokonca na záverečnom turnaji MS 1958 (11.6.1958, NSR – ČSSR 2:2). Rovnako pikantná premiéra na svetovom mundiale a hneď v prvom zápase červená karta Titusa Buberníka (17.6.1958, Severné Írsko – ČSSR 1:2), či v novodobých dejinách vylúčenie Vlada Labanta. Ale o tom až v ďalšom pokračovaní seriálu rekordov a zaujímavostí slovenskej futbalovej reprezentácie.

Lukáš Haraslín strelil gól pri reprezentačnej premiére proti Jordánsku (7.6.2019).