SR A - Remíza sa nám máli

Štvrtok, 10.10.2019 20:50 | Posledná aktualizácia 11.10.2019 11:11
Vyrovnané! Strelec nášho gólu Juraj Kucka (19), blahoželať mu idú Hancko (16), Hamšík (17) a Boženík (9).
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) - Veľká futbalová bitka s množstvom súbojov, dve obviazané hlavy, dva góly a jedno vylúčenie. Sumárom je remíza Slovenska s Walesom, ktorá vlastne nepotešila ani jeden tím, pričom v hre o postup na finálový turnaj ME udržala všetkých.

Desať minút trvalo obojstranné oťukávanie a zoznamovanie sa s podmienkami zápasu i kvalitou súpera. Potom zabojoval Boženík na waleskej polovici, získal loptu a zrodil sa slovenský výpad s výbornou streleckou pozíciou Maka. Lenže tomu gólový pokus zablokoval vracajúci sa Ampadu. Bol to recept, ako na britského súpera, ktorý vnútil svoju predstavu o dianí, založenú na množstve súbojov kdekoľvek na ihrisku, prevereovaní rýchlostných schopností, v čom si vďaka Baleovi a Jamesovi trúfal byť lepší a využívaní hry vo vzduchu, kde jasne dominoval dvojmetrový Moore. Hráči Walesu si pripravovali ofenzívne ataky, Bale unikol Škriniarov a Jamesova hlavička šla mimo, potom ostal kapitán Ostrovanov opustený vo vnútri šestnástky a umiestnil hlavou loptu do brvna a do tretice prišlo nebezpečenstvo zo vzduchu, ktoré sme už neodvrátili. Jamesov center dostal na hlavu Moore, lebo naši obrancovia sa pri bránení nedohodli a súperov hrot bol osamotený a stačilo mu len nastaviť hlavu – 0:1. Nedali sme sa! Solídna kombinácia piatich hráčov s finálkou Hamšíka na dobre stojaceho Maka, ale Hennessey stál dobre, Škriniarov pokus po rohovom kope obrana hostí zblokovala a v závere polčasu Kucka zakončil sólo šikovne, ale vedľa.

Potrebovali sme zrýchliť, pohyb aj myslenie, to bol príkaz do II. polčasu. James ešte pokračoval vo svojom ťažení spred prestávky, zakončil mimo, no potom sa chopil réžie zápasu Kucka. Vyšperkoval náš stupňujúci sa tlak po odhlavičkovanej lopte spred Hennesseyho brány, ľavačkou zo 17 m upratal loptu k ľavej žrdi – 1:1. A šliapali sme ďalej, Makovi po brilantnej kľučke nesadla lopta pri zakončení, potom zas skúšal Kucka Hennessseyho, ale brankár si miesto zastal.

Náš tlak silnel, na Rusnákovu „skrytú“ gólovú strelu spoza šestnástky vytiahol Hennessey skvelý zákrok, potom opäť Kucka skúšal, ale netrafil zo 17 metrov, museli sme však dávať pozor. Rýchlosť Ostrovanov nás takmer zaskočila pri jednej strate lopty, na konci bol však famózny Dúbravka, ktorý skrotil loptu po Moorovom zakončení, ktoré ešte skomplikoval brániaci Škriniar. Postupujúci chlad neubral na našej túžbe vyhrať zápas, ale horúco nám bolo po rozhodcom posúdený súboj Gyömbéra s Jamesom ako nedovolený. Súper mal výhodu nebezpečnej štandardky a hlavička Rodona šla našťastie mimo žrdí aj vďaka obrannému zákroku. Lenže v 88. min priľahol Gyömbér Moora kúsok za policaou čiarou, videl druhú žltú kartu a musel von.  Mohlo byť naozaj zle, hneď z následnej akcie James pálil zblízka tesne nad Dúbravkovu bránu. Do konca zápasu pribudli ďalšie ostré súboje, po jednom si Bale vyslúžil piskot zaplnenej CityAreny, rozhodca pridal šesť minút, ktoré však na skóre nič nezmenili, akurát pribudla karta Jamesovi a v 95. min teno hráč pri veľkom prečíslení „zamuroval“ ľavačkou črtajúcu sa príležitosť strelou vedľa. Zápas, ktorý sa mohol skončiť tak i tak priniesol remízu, prvú s trénerom Hapalom v medzištátnom zápase, ktorá sa nám pri postupových ambíciách máli...

SLOVENSKO – WALES 1:1 (0:1)
Góly
: 53. Kucka  - 25. Moore.
ŽK: Gyömbér, Bale, Ampadu, Williams, James.
Vylúčený: Gyömbér (88.)
Rozhodovali: Del Cerro Grande – Jimenez, Fernandez (všetci Španielsko) – 18 071 divákov.
SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík, Gyömbér, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Hamšík – Rusnák, Boženík (86. Šafranko), Mak (79. Haraslín). Tréner: Pavel Hapal.
WALES: Hennessey – Roberts, Rodon, Lockyer, Davies – Allen, Ampadu (57. Morrell)– Bale, Williams (66. Wilson), James – Moore. Tréner: Ryan Giggs.

PAVEL HAPAL (tréner Slovenska): “S remízou nie sme spokojní... Nebodovali sme naplno napriek dobrému výkonu, urobili sme, čo sa dalo, to najpodstatnejšie - výsledok - sme nedosiahli... Ak by sme vyhrali, naša pozícia pred novembrovým dvojzápasom by bola lepšia, mali sme na to príležitosti, pričom súper dal gól zo situácie, ktorá sa dala ubrániť.  Po inkasovanom góle sme sa s vypätím všetkých síl snažili výsledok otočiť, boli sme v tlaku, ale druhý gól sme už nestrelili. Postupová matematika je zrejmá, šance sú otvorené a po dvoch posledných naozaj dobrých výkonoch si trúfame ísť aj do Chorvátska s reálnou možnosťou vyhrať a urobíme všetko pre to, aby sme sa na majstrovstvá Európy dostali. Mužstvo má silu a ukázalo ju aj v tomto zápase! Rátali sme, že v závere príde šanca či dobrá štandardka, ale po vylúčení Gyömbéra to už bolo všetko zložitejšie.“

RYAN GIGGS (tréner Walesu): “Som šťastný z remízy, dlhé minúty zápasu sme boli pod tlakom, ale mali sme väčšie šance. Tento zápas však mohlo vyhrať jedno i druhé mužstvo. S prvým polčasom som maximálne spokojný, potom sme museli čeliť náporu Slovenska,  po strelenom góle domácich sa nabudili aj ich fanúšikovia. Podržal nás brankár. Hralo sa s veľkým nasadením, bolo tam množstvo súbojov, ale hraných fér, napriek dvom ošetreniam s krvou, nebolo nikde na ihrisku nič nečisté. V tejto chvíli máme so Slovenskom lepšie vzájomné zápasy, čo je fakt pre nás. Celá skupina je veľmi vyrovnaná, po Chorvátsku sú tri mužstvá pri sebe s nádejou hrať o postup a tak to bude až do posledného zápasu kvalifikácie.

DRUHÝ ZÁPAS E-SKUPINY: CHORVÁTSKO - MAĎARSKO 3:0 (3:0), 5. Modrič, 24. a 42. Petkovič.