www.futbalsfz.sk

SR A - S bratmi Čechmi v desiatich zápasoch 3 výhry, 2 remízy a 5 prehier

piatok, 12.10.2018
|
Posledná aktualizácia 12.10.2018 23:23

TRNAVA (SFZ/PETER ZEMAN) - Sumár vzájomných zápasov Slovenska s Českom.


TRNAVA (SFZ/PETER ZEMAN) - Sumár vzájomných zápasov Slovenska s Českom.

 

Spoločný československý výber odohral 499 oficiálnych medzištátnych zápasov, jubilejný päťstý mu nebol dopriaty. Vôbec posledný zápas odohralo mužstvo pod hlavičkou RČS 17. novembra 1993 v Bruseli proti Belgicku a bezgólovou remízou si privrelo dvere na svetový šampionát 1994 v USA. Keď sa cesty spoločného federálneho výberu definitívne rozišli, rozhodli sa predstavitelia futbalových zväzov oboch krajín organizovať recipročne každoročne vzájomné stretnutia, vždy v termíne okolo 8. mája. Premiérovo sa Slováci s Českom stretli v máji 1995 na Tehelnom poli v Bratislave. Desaťtisícová kulisa sa videla po jednom góle na každej strane, hostia sa ujali vedenia po góle Daniela Šmejkala, úspešným strelcom Venglošovho mužstva bol Jaroslav Timko.

DVE KVALIFIKÁCIE V RÉŽII ČECHOV

Myšlienka každoročných priateľských stretnutí stratila opodstatnenie po žrebe kvalifikácie o postup na svetový šampionát 1998 vo Francúzsku. České mužstvo, ovenčené striebrom na EURO 1996, kde vo finále podľahlo až v predĺžení Nemecku, prilákalo do hľadiska v Bratislave viac ako dvadsaťtisícovú návštevu a tá hnala zverencov tímu Jankecha k jednému z najpamätnejších víťazstiev nášho tímu v novodobej histórii. V 14. min síce prekonal brankára Ladislava Molnára kanonier Vladimír Šmicer, no tesne pred prestávkou vyrovnal Tibor Jančula na 1:1 a keď na začiatku druhej časti hry prekonal českého gólmana Srníčka aj Jozef Majoroš, vypredané Tehelné pole explodovalo. Jankechovci živili šancu na postup aj v ďalšom domácom stretnutí proti Juhoslávii, ale po remíze 1:1 im zostala už len teoretická šanca, ktorú v nasledujúcom zápase definitívne pochovali Španieli. V pražskej odvete na Letnej sa kvalifikácia dohrávala v pokojnej atmosfére. Český tím Slovákom prehru oplatil a zvíťazil presvedčivo 3:0 po góloch Šmicera, Siegla a Novotného.

Kvalifikačné repete prišlo na rad až o desať rokov neskôr. Medzitým v auguste 2002 zdolali Česi, pod taktovkou trénera Brücknera, v Olomouci náš tím v priateľskom dueli vysoko 4:1, keď na vedúci gól Szilárda Németha odpovedala dvojica dvojgólových strelcov Koller – Rosický. Obaja boli v zostave českého výberu aj na jeseň 2006, kedy sa mužstvá stretli opäť na Tehelnom poli v Bratislave v prvom z dvojice zápasov v rámci kvalifikácie o postup na EURO 2008. Tentoraz až dvadsaťosem tisíc divákov na tribúnach hnalo Slovákov, hrajúcich pod taktovkou Dušana Galisa, za víťazstvom, ale v červenom drese exceloval sparťan Libor Sionko. Ten odohral v tento večer svoj životný zápas, v priebehu dvadsiatich minút dvakrát prekonal Čontofalského a keď po hodine hry pridal Jan Koller aj tretí gól, o víťazovi bolo rozhodnuté. Česko dominovalo aj o rok neskôr v pražskej odvete. Víťazstvom 3:1 potvrdil zaslúžený postup na európsky šampionát, Slováci, už pod taktovkou Jána Kociana, zaznamenali v dueli na Letnej v rámci vzájomných zápasov s Českom už štvrtú prehru v rade.

 DO TRETICE VŠETKO DOBRÉ, NA MS 2010 CESTOVALI SLOVÁCI

Tretí kvalifikačný dvojzápas priniesli súboje o postup na svetový šampionát 2010 v Juhoafrickej republike. Reprezentačné kormidlo prevzal Vladimír Weiss a po pamätnom zápase na londýnskom Wembley (28.3.2009), kde jeho tím prehral 0:4, čakal už o štyri dni neskôr na jeho mužstvo dôležitý duel proti Česku v Prahe na Letnej. Weiss prekopal po prehre v Anglicku zostavu a tak v bráne nahradil Seneckého Mucha, prekvapením bolo aj zaradenie Šestáka a Hološka do základnej zostavy a na lavičke sa objavil vtedajší objav Miroslav Stoch, ktorého pred odchodom do Prahy „ukradol“ tréner Weiss vtedajšej dvadsaťjednotke. Slováci šokovali Prahu a zaslúžene zvíťazili 2:1. Na hrote útoku odohral skvelý part Hološko, Karhan ukázal šikovnosť pri rýchlej rozohrávke štandardky, z ktorej profitoval pred druhým gólom do siete Petra Čecha Jendrišek a mladík Stoch, v treťom vystúpení v najcennejšom drese, po tom ako naskočil do hry, dokonale zamotal v poslednej štvrťhodine hlavu a nohy defenzívnym radom súpera.  

V bratislavskej odvete sa zrodila remíza 2:2. Hralo sa v septembri 2009 a to už futbalové Slovensko stálo na nohách a cítilo, že premiérový postup na svetový šampionát by nemusel byť nedosiahnuteľným snom. Tréner Weiss stál po zápase pred dverami našej kabíny a takmer spojenými prstami ukazoval - „takto blízko sme boli k víťazstvu“. A s grimasou na tvári utrúsil: „škoda“.  Skóre zápasu otvoril po hodine hry Stanislav Šesták, hostia vyrovnali zásluhou Daniela Pudila, ale v 73. min si postavil loptu na biely bod Marek Hamšík a viedli sme 2:1. Eufóriu na štadióne stlmil už o dve minúty neskôr nórsky arbiter Tom Henning Övrebo, keď práve nášmu kapitánovi a strelcovi vedúceho gólu ukázal po faule v strede ihriska červenú kartu. Hru o jedného muža v poli naviac dokázal súper pretaviť do vyrovnávajúceho gólu a šesť minút pred koncom stanovil konečné skóre 2:2 presným zásahom Milan Baroš.  

V PRÍPRAVE VÍŤAZSTVÁ DOMÁCICH

Dve posledné vzájomné stretnutia niesli punc prípravných duelov a v oboch sa dočkali víťazstiev domáce mužstvá. V novembri 2002 sa tešili v Olomouci z výhry 3:0 Česi. Slováci, vedení trénerskou dvojicou Griga-Hipp, vstupovali do stretnutia v pozícii mierneho favorita, ale papierové predpoklady zhoreli do tla. Českí futbalisti predčili náš tím herne aj gólovo a po dvoch  góloch Davida Lafaty a Bořeka Dočkala sa tešili zo zaslúženej výhry. V poslednom vzájomnom stretnutí, hralo sa v posledný marcový deň 2015 v Žiline, sa karta otočila. Mužstvo pod taktovkou trénera Jána Kozáka ťahalo rekordnú, sedemzápasovú sériu víťazstiev a po Malte (1:0), Ukrajine (1:0) , Španielsku (2:1), Bielorusku (3:1), Macedónsku (2:0), Fínsku (2:1) a Luxembursku (3:0), zdolalo na štadióne pod Dubňom aj Česko 1:0. Premiérový gól v reprezentačnom drese zaznamenal Ondrej Duda.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

 08.05.1995 Slovensko – Česko 1:1 prípravný zápas / Bratislava
24.08.1997 Slovensko – Česko 2:1 kvalifikácia MS 1998 / Bratislava
11.10.1997 Česko – Slovensko 3:0 kvalifikácia MS 1998 / Praha
21.08.2002 Česko – Slovensko 4:1 prípravný zápas / Olomouc
06.09.2006 Slovensko – Česko 0:3 kvalifikácia ME 2008 / Bratislava
17.11.2007 Česko – Slovensko 3:1 kvalifikácia ME 2008 / Praha
01.04.2009 Česko – Slovensko 1:2 kvalifikácia MS 2010 / Praha
05.09.2009 Slovensko – Česko 2:2 kvalifikácia ME 2008 / Bratislava
14.11.2012 Česko – Slovensko 3:0 prípravný zápas / Olomouc
31.03.2015 Slovensko – Česko 1:0 prípravný zápas / Žilina


Autor
Značky
Autor
Autor
keywords
VzájomnéZápasy
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.