SR A – Trénerský tím Tarkovič, Seman, Rusňák: Konečné slovo má vždy Kozák

nedeľa, 26.08.2018
|
Posledná aktualizácia 26.8.2018 09:57

BRATISLAVA (SFZ/mr) – Nová súťaž – Liga národov (LN) pomaly klope na dvere a v pondelok 27.augusta povie tréner slovenských sokolov Ján Kozák nomináciu nielen na prípravný zápas s Dánskom (5.septembra), ale aj na úvodný súboj LN, ktorý odohrajú jeho zverenci na Ukrajine (9.septembra). Pozícia Jána Kozáka pri národnom tíme je jasná. Aké úlohy však mužstve má jeho trénerský tím, asistent Štefan Tarkovič, tréner brankárov Miroslav Seman a kondičný tréner Martin Rusňák pre futbalsfz.sk vysvetlila spomínaná trojica.


BRATISLAVA (SFZ/mr) – Nová súťaž, Liga národov (LN), pomaly klope na dvere a v pondelok 27. augusta povie tréner slovenských sokolov Ján Kozák nomináciu nielen na prípravný zápas s Dánskom (5. septembra), ale aj na úvodný súboj LN, ktorý odohrajú jeho zverenci na Ukrajine (9. septembra). Pozícia Jána Kozáka pri národnom tíme je jasná. Aké úlohy však mužstve má jeho trénerský tím, asistent Štefan Tarkovič, tréner brankárov Miroslav Seman a kondičný tréner Martin Rusňák pre futbalsfz.sk vysvetlila spomínaná trojica.

„V pozícii asistenta trénera sa snažím koordinovať rôzne zložky realizačného tímu, a tak je moja funkcia pri tíme niekedy možno viac manažérska ako trénerská, keď si to porovnám s tým, čo som robil ako asistent trénera v klube. Teraz mám totiž oveľa viac zodpovednosti v manažérskej oblasti. Tréningový proces tvorí malú časť. Oveľa viac vecí sa odvíja hlavne pred zrazom a pri jeho organizácii. Keď už potom príde samotný zraz, ktorý trvá 7 až 10 dní, tak tam už je tréningový proces veľmi dôležitý, ale z hľadiska času nie je až taký zaťažujúci,“ začala vysvetľovať svoje úlohy pri tíme pravá ruka trénera Jána Kozáka a jeho asistent Štefan Tarkovič.  „Moje kompetencie v realizačnom tíme by som rozdelil na základné, to znamená koordinácia trénerského tímu, do ktorého patrí tréner brankárov Miroslav Seman a kondičný tréner Martin Rusňák. Spolu sa bavíme o tom, ako má daný tréning vyzerať. Po konzultácii s trénerom Kozákom z hľadiska obsahu sa rozhodneme pre konkrétne tréningové ciele a cvičenia, ktoré by mali zohľadňovať určitú stratégiu na zápas. Ďalšia kompetencia je koordinácia v rámci realizačného tímu s doktorským tímom. Tam je tiež široká oblasť zodpovednosti, keďže na začiatku zrazu musíme hráčov zladiť tak, aby boli dva dni pred zápasom už vyladení a mohli sme tréningový proces nastaviť na sto percent. V tomto smere je veľa roboty nielen nášho trénerského, ale aj doktorského tímu, keďže hráči prídu z klubov rôzne nastavení  a s rôznymi pozápasovými stavmi. Podľa toho musíme mať k hráčom individuálny alebo skupinový prístup. Niektorí idú na ihrisko, iní zostanú v opatere lekárov a my sa na tom všetkom musíme dohodnúť a zladiť to tak, aby to bolo plynulé a aby to hráčom pomohlo,“ zamyslel sa Štefan Tarkovič. „Tretia moja zodpovednosť je v rámci koordinácie s technickým vedúcim a kustódom ohľadom logistiky zrazu, teda zabezpečenia hotela, transferov, aby všetky potrebné veci v rámci zrazu na seba nadväzovali a do seba zapadli a neboli tam nejaké prestoje. Je tam aj koordinácia s lekárom ohľadom správneho pitného režimu, aby hráči mali všetko pripravené na top úrovni. Skrátka, tých mojich kompetencií a zodpovedností je viac a nejde len o tréningový proces a konkrétne tréningové cvičenie, ale ide aj o to, aby zraz bol pripravený na top úrovni a aby sme cieľ, ktorý si vytýčime, aj splnili,“ dodal Štefan.

Ďalším členom trénerského tímu je Miroslav Seman. „Ja mám v rámci realizačného a trénerského tímu na starosti najmenšiu skupinu hráčov, sú to brankári. Je to špecifická skupina. Každý brankár by mal vedieť, akú pozíciu a význam má v mužstve. Chytať môže iba jeden, ale všetci traja sú dôležití z hľadiska tréningového procesu, vzájomnej spolupráce a prajnosti. Bez toho táto malá skupina fungovať nemôže. Dobrý brankár je základ dobrého mužstva. Keď je brankár v pohode, tak to cíti aj mužstvo, má v ňom oporu, a to je v samotných zápasoch veľmi dôležité,“ usmieval sa Miro, ktorý komunikuje s brankármi z národného tímu aj mimo zrazov. „Sme v telefonickom kontakte a rozoberáme aj jednotlivé zápasy, ktoré v kluboch absolvujú, ale aj to, čo nás čaká na najbližšom zraze.“

Keď sa tréner rozhodne pre zmenu v bránke, oznamuje im to on? „Každú zmenu konzultujeme s hlavným trénerom, ale posledné rozhodnutie a oznámenie je v jeho kompetencii. O tom, kto bude chytať, sa dohodujeme už deň pred zápasom, aby bol brankár pripravený, pretože je to predsa trochu iné ako pri hráčoch. Opakujem, základnú zostavu určuje tréner,“ dodal Miroslav Seman.

Kondíciu, ale aj individuálne tréningy má pod palcom Martin Rusňák. „Participujem na veciach, ktoré rieši vo svojej kompetencii Štefan. Ide teda aj o logistiku, komunikáciu s trénermi a lekármi ohľadom zdravotného stavu hráčov. Mám na starosti vyladenie hráčov z fyzickej stránky, individuálnu prípravu hráčov, pokiaľ prídu s nejakými šrámami či drobnými problémami, čo sa týka pohybového aparátu. Úzko spolupracujem s doktorským tímom a je tam preto dôležitá logistika, rozdelenie si úloh hlavne v tých prvých dvoch-troch dňoch zrazu, aby sme to do zápasu zvládli tak, aby boli hráči stopercentne pripravení.“

Keď sa hráči zrania v klube, radia sa s Martinom, ako majú postupovať v tréningu? „Reprezentácia nie je klub. Hráči sú viazaní zmluvou v kluboch. Samozrejme, že sa stane aj to, že sme, buď ja, alebo fyzioterapeuti za hráčmi vycestovali a pomáhali sme im. Je to však skôr výnimka ako pravidlo, keďže väčšina hrá v špičkových kluboch, kde už takýto servis majú. Druhá vec je potom otázka zodpovednosti za vývoj toho zranenia, to znamená, že je to dosť chúlostivé, keby sa nebodaj niečo stalo. Na to teda treba vždy nejakým spôsobom dbať a či hráč do takého rizika chce ísť. Ale opakujem, stalo sa, že sme za hráčmi vycestovali my alebo prišli oni sem a spolu sme riešili, či už zdravotný, alebo kondičný problém.“

Ako je to s nomináciou? Radí sa s vami tréner Kozák? „Záverečná nominácia je vecou hlavného trénera. Samotný proces pred nomináciou prichádza však oveľa skôr. Podľa pravidiel FIFA sme povinní 15 dní pred zápasom vyžiadať hráča z klubu. To znamená, že vyžiadavame 40 niekedy aj 45 a raz sa mi zdá, že sme vyžiadavali aj 48 hráčov. A z týchto hráčov potom tvoríme záverečnú nomináciu. Tá podlieha viacerým veciam. Do poslednej minúty sa čaká, či daný hráč posledný víkend pred zverejnením nominácie nie je zranený, alebo nepríde k nejakému zraneniu, ktoré mu zabráni byť nominovaný respektíve aj naopak či hráč, ktorý je dlhodobo zranený sa v ten týždeň nedá tak dokopy, aby v nominácii byť mohol. My máme vytypovaných hráčov, s ktorými spolupracujeme a snažíme sa, aby nominácia nebola diametrálne odlišná. Aby sa počet hráčov stabilizoval, aby si chlapci na seba zvykli, aby sa dokonale spoznali, aby nevznikali konflikty, skôr naopak, aby vzťahy boli pozitívne a motivujúce. Okrem výkonu je dôležitý aj sociálny aspekt, pre ktorý chceme, aby bola nominácia relatívne stabilná. Samozrejme, že predstava nominácie je na základe stratégie a taktiky na najbližšieho súpera, na základe zdravotného stavu, ale aj momentálnej výkonnosti hráčov,“ priblížil Štefan Tarkovič proces tvorby nominácie.

Ako funguje proces výberu základnej jedenástky? „Niekto si možno myslí, že v deň zápasu sa tréner zobudí a povie základnú zostavu, ale tak to nie je. Orientačná predstava základnej zostavy je už pri tvorbe nominácie, kedy už uvažujeme o tom, ako by sme chceli nastúpiť. Je to vo vzťahu k taktike a stratégii respektíve k spôsobu hry, ktorým súper hrá. To máme odskautované dopredu. Naša predstava však môže byť odlišná od toho, ako sa potom vykryštalizuje na zraze, keďže môže prísť hráč, ktorý nie je stopercentne fit alebo nemá potrebnú výkonnosť. Štyri-päť dní pred zápasom sa základná jedenástka formuje do úplne konkrétnej podoby. Konečné slovo, čo sa týka základnej jedenástky je na 95 až 99 percent deň pred zápasom a hlavné slovo má vždy tréner Kozák. Potom už sú len také mikro veci, ktoré podliehajú taktikám a veciam, ktoré sa používajú, aj čo sa týka médií,“ s úsmevom uzavrel Štefan Tarkovič.


Monika Jurigova
Značky
Reprezentácia
SR A
keywords
realizačnýTím
Osoba1
Osoba1
Osoba
Osoba
Mohlo by vás zaujímať

„Čo je s vami?“ Jozef Majoroš: Venujem sa vnučke, rodine, záhradke, futbal mám dnes ako hobby

04.6.2020 11:51

SR A – Rekordy a zaujímavosti: Žlté karty, nedostižný Škrtel, najviac sedem v Cardiffe

01.6.2020 13:47

SR A – Zreľák: Na COVID 19 nás po rozbehnutí súťaže testujú trikrát do týždňa

29.5.2020 20:55

SR A – rekordy a zaujímavosti: Vydarené gólové debuty, výnimočný hetrik Šeba

24.5.2020 11:32

SR A – Hancko pred opätovným štartom českej ligy: Zápasové napätie mi už chýbalo

22.5.2020 16:07

„Čo je s vami?“ Miroslav Sovič: Vybojoval som pre Košice titul ako hráč, túžim ho raz získať aj ako tréner

04.6.2020 08:52

SR A – Rekordy a zaujímavosti: Bimbo, Bača, Hatrlo a ďalší...

17.5.2020 10:25

SR A – Štartuje Bundesliga, Bénes: Cítim sa fit a zdravý

15.5.2020 10:37

SFZ/Tréner PAVEL HAPAL – Všetci robme maximum, aby sa futbal hral

12.5.2020 15:18

SR A – V Dánsku dostal futbal zelenú, Mráz: Všetkých nás toto rozhodnutie teší

09.5.2020 09:34

SR A – Rekordy a zaujímavosti: Reprezentácia 13-krát obletela zemeguľu, navštívila 61 krajín sveta

09.5.2020 10:28

V seriáli Čo je s vami? Róbert Semeník: Pracujem v Ústave na výkon trestu a odňatia slobody, o mesiac mám bakalárske skúšky

07.5.2020 12:03

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner