SR A – V Štokholme zaslúžená remíza

Utorok, 16.10.2018 20:30 | Posledná aktualizácia 18.10.2018 07:46

ŠTOKHOLM (SFZ/PETER ŠURIN) – Po trénerskej zmene odohrali slovenskí futbalisti priateľský zápas vo švédskej metropole proti domácemu výberu a remizovali v ňom 1:1.

Pred výkopom si všetci vo Friends Arene uctili minútou ticha tragicky zosnulého 32-ročného švédskeho futbalistu Labinota Harbuziho.

Tri zmeny v základnej zostave v porovnaní so sobotným duelom s Českom (nehrali krajní obrancovia Pekarík a Hubočan ani Duda, nastúpili Sabo, Hancko a Rusnák) a samozrejme iný tréner, boli vstupné fakty do tohto zápasu zo slovenskej strany.

Podľa mien nepostavil domáci kouč kompletný prvý tím, v menoslove štvrťfinalistu MS 2018 však bolo stále dostatok dobrých hráčov.

Preto sa právom očakával vyšší rýchlostný stupeň v zápase, ale tomu chýbal väčší náboj. Hral sa väčšinu času medzišestnástkový futbal, v ktorom sme mali častejšie loptu na svojich kopačkách a opticky aj viac z hry, ale za pätnásť minút sme sa ani my nedokázali vážnejšie presadiť. V závere prvej štvrťhodiny vyslal Hamšík strelu, ktorá mohla byť nebezpečná, ale lopta neprešla cez brániaceho Hiljemarka, náš špílmacher zakončil aj jednu z mála dotiahnutých akcií až do šestnástky, ale netrafil bránu.  Ako blesk z čistého neba zarezonovala Rusnákova umná strela v 25. min po Nemcovom priťuknutí, keď si našiel priestor v húštine nôh pred šestnástkou, lopta sa však odrazila od pravej žrde.

Domáci toho veľa v ofenzíve nevymysleli, občas sme im akoby nahrávali miestami príliš riskantnou rozohrávkou od Dúbravkovej brány, ale z náznakov možných hrozieb sa nezrodilo nič naozaj ohrozujúce. Gól sme predsa len mohli streliť, po rýchlom brejku však Mak nevyužil šprintujúceho Lobotku, ktorému mohol ponúknuť sólo na brankára, namiesto toho šiel do koncovky, ktorú mu švédska obrana zablokovala.

Po obrátke sme začali útočne a s chuťou, Kuckova prvá strela medzi žrde nešla, zato druhá bola parádna a striedajúci brankár Nordfeldt sa hneď zapotil, aj keď Nemec dorážku zakopol. Zato zle-nedobre bolo v našej šestnástke, prvý švédsky poriadny center sprava sa odrazil od Saba ku Guidettimu a ten aj s pomocou žrde skóroval – 1:0. Mohlo byť ešte horšie, dánsky rozhodca Kehlet odpískal „malú domov“ Sabovi a Švédi mali výhodu nepriameho kopu z piatich metrov. Durmaz však po rozohrávke náš 11-členný múr na bránkovej čiare neprestrelil.

Kým však v I. polčase sme mali navrch my, po góle dominovali domáci, Dúbravka bol v častejšej permanencii ako jeho náprotivok, Švédi sa tlačili pred neho cez rohové kopy aj viaceré kombinácie, či využívali naše chyby, ako v 74. min, keď Hiljemark nastrelil v čistej šanci spoluhráča Berga...

Po sedemdesiatich minútach sa do hry zapojil aj debutujúci Samuel Mráz, gólovú strelu ale vyslal na Nordfekdta Duda z priameho kopu, brankár obstál. Rovnako ako Dúbravka, keď ho z protiútoku preveril Guidetti a v 80. min Hiljemark. Posledných sedem minút dochytal náš brankár s kapitánskou páskou... A v 84. min udrel spoza šestnástky parádnou strelou Rusnák, švédsky brankár sa nezmohol pri jeho gólovej strele ani na reakciu. Zareagoval však pri Škriniarovej gólovej hlavičke v 89. min, keď vytiahol zázračný zákrok. Zaslúžený remízový stav vydržal až do konca.

ŠVÉDSKO – SLOVENSKO 1:1 (0:0)
Góly:
52. Guixetti - 84. Rusnák.
ŽK: Sabo, Papagiannopoulos.
Rozhodovali: Kehlet – Dahl, Boric (všetci Dánsko) – 9876 divákov.
ŠVÉDSKO: Johnsson (46. Nordfeldt) – Krafth, Jansson, Granqvist (80. Papagiannopoulos), M. Olsson – Durmaz (65. Claeson), K. Olsson, Ekdal (80. Rohden), Hiljemark (80. Peterson) – Guidetti, Andersson (65. Berg). Tréner: Jan Andersson.
SLOVENSKO: Dúbravka – Sabo, Škriniar, Škrtel (83. Šatka), Hancko – Kucka (56. Hrošovský), Lobotka (56. Greguš) – Rusnák, Hamšík (65. Duda), Mak (65. Bero)– Nemec (70. Mráz). Tréner: Štefan Tarkovič.

HLAS PO ZÁPASE
ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): “Tento výkon venovali hráči Jánovi Kozákovi... Som rád, že hráči chceli ukázať, že sú charakterné mužstvo, dali do zápasu všetko a vyslali domov pozitívny odkaz. Podľa mňa to bol obojstranne veľmi dobrý zápas, do prestávky sme boli jednoznačne lepší my. Dobre sme kombinovali, niekde až na hranici rizika, škoda, že sme nestrelili gól. V II. polčase sa súper dostal do zápasu po strelenom góle, keď sa lopta nešťastne odrazila od Saba ku strelcovi. Teší ma, že sme zvládli druhú polovicu, Rusnák dal krásny gól a napokon mohol pridať Škriniar ďalší. Škoda, že nemáme futbalové šťastie. To, že v závere hralo možno najmladšie mužstvo v histórii slovenského futbalu, som si neuvedomoval, ale zámer vidieť mladých hráčov v akcii sme samozrejme mali. Mrázov čas určite príde, aj v tom nedlhom čase ukázal kvalitu. Pokiaľ ide o mňa, pomohli mi hráči svojím výkonom, mám z toho dobrý pocit a priznávam, že aký je to pocit zodpovednosti viesť národný tím človek pochopí, až keď tú ťarchu nesie.“