logo
Reprezentácia

SR A - V zápasoch s Maďarskom Slovensko doteraz bez prehry

Štvrtok, 21.3.2019 11:45 | Posledná aktualizácia 21.3.2019 12:23

TRNAVA (SFZ) - Sumár vzájomných zápasov Československa a Slovenska s Maďarskom.

Až 39 vzájomných zápasov odohralo Československo s Maďarskom v rokoch 1925 – 1980. Bilancia 19 víťazstiev Maďarska,10 remíz a rovnaký počet víťazstiev Čechoslovákov hovorí v prospech súpera, najdôležitejšie bitky vo štvrťfinále MS 1962 v Čile a postup z kvalifikácie o postup na MS 1970 do Mexika však lepšie zvládli Čechoslováci. V ére samostatného Slovenska v štyroch vzájomných dueloch slovenskí sokoli s dvakrát vyhrali a dvakrát remizovali.


PRVÝM SLOVÁKOM ČAMBAL

V rokoch 1925 – 1937 sa stretávali reprezentačné výbery ČSR a Maďarska pravidelne, minimálne raz do roka. Spolu odohrali v tomto období osemnásť duelov v rámci Európskeho pohára a prípravných zápasov, pravda, s minimálnou účasťou Slovákov. Prvýkrát sa hralo v Prahe na Letnej, na štadióne AC Sparta pred takmer sto rokmi, v októbri 1925. Dvadsaťjedentisícová kulisa sa tešila z víťazstva 2:0 po góloch Pernera a Dvořáčka. Dejiskami domácich zápasov bola v týchto rokoch výlučne Praha, v Maďarsku sa hralo vždy v Budapešti. Pri pohľade na sumár zápasov nájdeme prvého Slováka v zostave až v trinástom vzájomnom stretnutí a bol ním Štefan Čambal. Po boku Madelona a Krčila nastúpil v septembri 1932 v stredovej formácii ČSR v zápase Európskeho pohára v Budapešti (1:2).  

Futbalová rivalita naberala na intenzite, zápasy mali grády a priniesli niekoľko zaujímavých situácií. V októbri 1927 rozhodca v Budapešti bezdôvodne ukončil zápas  v 87. minúte. Mužstvá poslal predčasne do kabín za stavu 2:1 pre ČSR. Po proteste domácich sa po 15 minútach zápas dohrával, skóre sa však nezmenilo. O dva roky neskôr v Prahe zas maďarské mužstvo odišlo z ihriska po tom, čo diváci zaplavili plochu. V hľadisku bola tridsaťtisícová návšteva, zápas sa našťastie dohral (1:1). Druhým a posledným Slovákom, ktorý v tomto období nastúpil proti Maďarsku, bol Ferdinand Faczinek v septembri 1935 v Budapešti. Sériu každoročných stretnutí ukončila o dva roky neskôr rekordná výhra Maďarska nad ČSR v pomere 8:3.

SLÁVNE VÍŤAZSTVÁ V RANCAGUE A MARSEILLE

Nasledujúci duel sa hral až po vojne, po dlhých jedenástich rokoch v máji 1948 v rámci Balkánsko-Stredoeurópskych hier.. V tíme trénera Madelona nastúpilo päť Slovákov: Jozef Marko, Jozef Karel, Miloš Klimek, reprezentačnú premiéru si odkrútila dvojica Anton Malatinský a Július Schubert. Prvý významný duel na vrcholnom podujatí odohrali tímy ČSSR a Maďarska vo štvrťfinále MS 1962 v Čile. Na Estadio El Tenientevo v Rancague posunuli Slováci Schrojf, Popluhár, Kvašňák, a strelec jediného gólu Adolf Scherer ČSSR do semifinále. Maďarské hviezdy Grosics, Mészöly, Sárosi a spol sa s turnajom lúčili po prehre 0:1.  

O body sa hralo aj v roku 1969 v rámci kvalifikácie o postup na svetový mundial v Mexiku. V máji zdolalo Maďarsko v domácom prostredí tím trénera Marka 2:0 po góloch Dunaia a Alberta, v odvete v Prahe sme zásluhou gólov Hagaru, Kvašňáka a Kunu vybojovali bod za remízu 3:3 a tak pri rovnosti bodov rozhodoval nakoniec o postupujúcom dodatočný zápas na neutrálnej pôde v Marseille. Osem Slovákov v základnej zostave  prispelo k výhre 4:1, do streleckej listiny sa postupne zapísali Kvašňák (z 11m), F. Veselý, Adamec a Jokl. Tím trénera Marka nastúpil v tejto zostave: Viktor (90. Vencel) – Pivarník, Migas, A. Horváth, Hagara - Kvašňák, Kuna (47. Pollák) – F. Veselý, L. Petráš, Adamec, Jokl. Tréner: Marko.  

SLOVENSKO DOTERAZ BEZ PREHRY

V novodobej histórii odohrali mužstvá Slovenska a Maďarska doteraz štyri stretnutia, z toho dva v rámci kvalifikácie o postup na ME 2000. V marci 1999 sa zrodila na Tehelnom poli pred takmer dvadsaťtisícovou návštevou bezgólová remíza 0:0, o tri mesiace neskôr sa v odvete v Györi tešili zverenci trénera Adamca, keď víťazný gól zaznamenal Martin Fabuš. Posledné dva vzájomné duely sa hrali na neutrálnej pôde. V novembri 2004, v rámci turnaja King´s Cup v Bangkoku, si zopakovali Slováci pod vedením trénera Galisa víťazstvo 1:0 (strelcom gólu bol Andrej Porázik), o štyri roky neskôr sa mužstvá stretli v rámci zimnej prípravy v Limassole. Po góloch Stanislava Šestáka a Zoltána Geru sa mužstvá rozišli po nerozhodnom výsledku 1:1. Jediným pamätníkom tohto zápasu v aktuálnom kádri trénera Hapala je Marek Hamšík.  

SUMÁR ZÁPASOV SLOVENSKA S MAĎARSKOM

31.03.1999 Slovensko – Maďarsko   0:0 Bratislava kvalifikácia ME 2000
09.06.1999 Maďarsko - Slovensko 0:1 Györ kvalifikácia ME 2000
30.11.2004 Slovensko – Maďarsko   1:0 Bangkok        King´s Cup 2004
06.02.2008 Slovensko - Maďarsko   1:1 Limassol        priateľský zápas

S MAĎARSKOM AJ V OLYMPJSKOM FINÁLE 1964 V TOKIU

V roku 1964 vybojovalo Československo na Olympijských hrách v Tokiu striebro. Po sérii troch víťazstiev v rámci skupiny nad SAE, Brazíliou a Južnou Kóreou, výhre nad Japonskom vo štvrťfinále (4:0) a Nemeckom v semifinále (2:1), priviedol kapitán Anton Urban svoje mužstvo na finálový duel proti Maďarsku. Ján Geleta, Gustáv Mráz, Vojtech Masný a spol. podľahli vo finále olympijského turnaja Maďarsku 1:2.  

ČSSR - Maďarsko  1:2  (0:0)
23. október 1964
 

Góly: 80. Brumovský – 47. Vojta (vl. gól), 59. Bene

ŽK: Vojta
R: Ashkenazi (Izrael) – Comesana (Arg.), Wontumi (Ghana) , 65610 divákov

ČSSR: Schmucker – Urban, Weiss najst., Pičman, Vojta, Geleta, G. Mráz, Lichtnégl, V. Masný, Valošek, Brumovský. Tréner: Rudolf Vytlačil.

MAĎARSKO: Szentimihalyi – Csernai, D. Novak, Orban, Ihasz, Szepesi, Komora, F. Bene, J . Farkas, Katona, Nógrádi. Tréner: Lajos Baroti.

Peter Zeman

Značky