SR A – Malorka deklasovala Valenciu 4:1, Valjentov excelentný stopérsky výkon

Posledná aktualizácia 09.2.2020 21:26

zdroj: twitter RCD Mallorca

MALORKA (SFZ) – Rozhovor s obrancom slovenskej futbalovej reprezentácie v službách španielskeho RCD Malorka Martinom Valjentom po zápase 20. kola La Ligy, v ktorom jeho mužstvo zdolalo na domácom trávniku FC Valencia 4:1.

Tak ako vytrvalý hustý dážď vnášal pod kožu chlad, tak musel zohriať dušu každého fanúšika Malorky výkon jeho mužstva v nedeľňajšom domácom dueli proti Valencii. Pre slovenského fanúšika bolo potešiteľné, že na poste stopéra sa prezentoval opäť raz suverénnym, dá sa povedať bezchybným výkonom, stopér Martin Valjent. Spolu so stopérskym kolegom Raillom vygumoval ofenzívne tromfy súpera Rusa Denisa Čeryševa, Uruguajčana Maxi Gómeza či Francúza Kevina Gameira. Keď k tomu pripočítame konštruktívnu rozohrávku a vyhraté hlavičkové súboje, bolo radosťou sledovať hru slovenského reprezentačného obrancu.

V dueli s Valenciou ste potrebovali tri body ako soľ. Okrem troch bodov, ste prekvapili aj hrou. Diváci na tribúnach neskrývali, napriek daždivému počasiu, nadšenie z výsledku a predvedenej hry.

"Pre nás to bol výborný zápas. Potrebovali sme už zabodovať, zvíťaziť, čo sa nám dlhší čas nepodarilo. 4:1 je vynikajúci výsledok, myslím si, že aj samotný zápas zniesol prísnejšie kritériá a stál za to.“

Hráčov Valencie ste prekvapili ofenzívnym presingom a aktívnou hrou. Prekvapili ste herným prejavom aj sami seba?

"My vieme, že máme kvality, sme fyzické mužstvo. Nebudeme si klamať, pomohlo nám, že Valencia neodohrala svoj najlepší zápas. My sme k tomu určite dopomohli vynikajúcim fyzickým výkonom, peknými akciami a nakoniec aj štyrmi peknými gólmi.

A bol z toho jeden z najlepších výkonov v tejto sezóne.

"Určite áno. Tých víťazstiev sme zatiaľ veľa nedosiahli, najmä prvá časť hry bola z pohľadu hry celého mužstva vynikajúca. Za druhý polčas, mňa ako obrancu, veľmi mrzí inkasovaný gól. Bol zbytočný. Ak by sme neinkasovali, mal by som ešte o niečo väčší úsmev, ale som šťastný, že máme na konte tri body.“

Čo bolo v dueli s Valenciou rozhodujúce?

"Pomohol nám úvodný rýchly gól. Išli sme do vedenia už v 7. minúte. To sa hrá potom celému mužstvu ľahšie. Pridali sme ďalšie góly, navyše súper hral poslednú polhodinu bez vylúčeného Pareja. Keď k tomu pripočítame náš fyzický výkon a chcenie, zrodilo sa vysoké víťazstvo 4:1.“

Aj keby sme sa pozreli na váš individuálny výkon optikou najprísnejších kritérií, v tomto zápase by sme len ťažko nachádzali nejakú chybu alebo zaváhanie. Z tribúny to bol jeden bezchybný výkon.

"Neviem sa k tomu v tejto chvíli celkom dobre vyjadriť. Je krátko po zápase, vždy rád tieto záležitosti hodnotím až po tom, ako si pozriem video. Mám dobrý pocit z výkonu nášho defenzívneho radu. V druhom polčase nám to trochu uľahčilo vylúčenie hráča súpera. Nebezpečných výpadov hráčov Valencie bolo menej.“

Ste jeden zo štvorice hráčov La Ligy s plným počtom minút. Nielenže nastupujete v základe, ale zatiaľ ste v dvoch desiatkach zápasov ani raz neschádzali z ihriska v pozícii striedaného hráča.

"Vnímam to z dvoch pohľadov. Určite som šťastný, že mám dôveru trénera a nastupujem stabilne. Tá druhá stránka sa týka zdravia. Ďakujem Bohu, že som zdravý, fyzicky pripravený a že môžem na tie zápasy nastupovať. Je za tým veľa práce, ale treba sa posúvať ďalej a snažiť sa byť na každý ďalší zápas čo najlepšie pripravený.“

Radosť Martina Valjenta (č.24) po jednom z gólov do siete Valencie.
zdroj: RCD Mallorca

Futbalové Slovensko je v očakávaní marcových barážových zápasov o postup na futbalové majstrovstvá Európy. V Malorke pripomínalo počasie počas duelu s Valenciou Írsko.

"(Úsmev) Súhlasím. My vieme, aký dôležitý zápas nás čaká, vieme, že celú koncentráciu potrebujeme vložiť do najbližšieho stretnutia a to odohráme, ako ste povedali, doma proti Írom. Buď postúpime ďalej, alebo sme z kola von. Musíme prísť čo najlepšie naladení, prísť na zraz v čo najlepšej forme, verím, že sa na zápas dobre pripravíme a zvládneme ho. Čo po ňom? Veľké finále, zápas play-off, v ktorom už pôjde o všetko. Ja verím, že Slovensko má hráčov a kolektív, ktorý má kvalitu a schopnosti prebojovať sa na Euro. Bola by veľká škoda, keby sme sa na záverečný turnaj neprebojovali.“

Čo hovoríte na to, že tréner Hapal stavil na mladý kolektív? Do seniorského tímu zapracoval niekoľko hráčov, ktorí pod jeho vedením okúsili skvelú jazdu na Eure U21 v Poľsku. Slovensko disponuje mladým, veľmi perspektívnym kádrom.

"Dá sa na to pozrieť z viacerých strán. Tréner nás pozná, vie, že sme tvorili skvelý kolektív a partiu už počas šampionátu do 21 rokov. K tomu treba pripočítať skutočnosť, že niektorí hráči staršej generácie ukončili reprezentačnú kariéru. Jedna generácia postupne končí, druhá postupne prichádza. Samozrejme, nie je to jednoduché. Starším hráčom sa nemôžeme rovnať z pohľadu skúseností, ale potrebujeme byť trpezliví a tvrdo pracovať. Väčšina z mladších hráčov nastupuje pravidelne, v reprezentácii je to veľmi o partii. A tá je tam veľmi súdržná.

Španielska ligová súťaž beží na plné obrátky, ste myšlienkami aj pri marcovom zápase s Írskom? Tešíte sa na zraz?

"Reprezentovať Slovensko je pre mňa veľká česť, navyše sa môžem stretnúť s chalanmi, ktorých poznám už veľmi veľmi dlho. Budem pracovať tak, aby som sa dostal do nominácie. Stále sa považujem za mladého hráča, ale roky plynú a asi až neskôr si uvedomím, že prežívam v súčasnosti  tie najkrajšie futbalové časy.“

Keď ste prichádzali na Malorku, asi ste ani netušili, ako dobre to celé vypáli. Po postupe do La Ligy sa hosťovanie zmenilo na prestup a to zásadne ovplyvnilo vašu kariéru.

"Klamal by som, keby som povedal, že som si myslel, že o rok a pol budem hráčom Malorky, klubu najvyššej španielskej ligy. Na hosťovanie som prichádzal na základe rozhodnutia ísť do kvalitnej 2. španielskej ligy. Videl som možnosť zlepšovať sa, zažiť novú súťaž, iný futbal a nakoniec to dopadlo tak, ako to dopadlo. Mal som od začiatku pôsobenia v Malorke dobré pocity. Dnes som šťastný, že som práve tu. Som vďačný za to, že každý deň môžem pracovať s ľuďmi, ktorých som našiel v tomto klube.“

Ako vnímajú fanúšikovia futbal na Malorke? Spoznávajú vás v uliciach?

"Nie je to až také bláznovstvo ako v Neapole, alebo v Seville, kde hráči v podstate nemôžu v kľude vyjsť do mesta. Aj preto mám Malorku veľmi rád, je to tu pokojnejšie. Ľudia futbal majú radi, vnímam, že sa tu rodí akoby nová, mladá generácia fanúšikov a Malorka celkovo zažíva, po dlhšom čase, taký malý futbalový boom. Ľudia tu opäť žijú futbalom.  

Postup do 1. ligy s vami oslavoval aj miestny rodák a tenisová legenda Rafael Nadal. Stihli ste už navštíviť jeho múzeum?

"Nie, ešte som sa tam nevybral. Nadal je asi najväčšia športová osobnosť Malorky, priznám sa, v Manacore (pozn. mesto, kde sídli múzeum Rafaela Nadala) som ešte nikdy nebol. Jeho strýko, Miguel Angel Nadal bol kapitánom Malorky, odohral tu v klube veľa sezón a je to miestna futbalová legenda.“

Keď už sme načali tému slávnych športovcov, rodákov z Malorky, spýtame sa ešte na Jorgeho Lorenza. Ten sa preslávil majstrovskými titulmi v motocyklovom športe.

"Počul som o ňom, ale ja nie som fanúšik Moto GP a tak tomu asi neprikladám tak veľkú váhu, ako v prípade Nadalovcov.“

V hľadisku sme videli prevahu fanúšikov v dresoch s číslom 24. Rozdávate ich alebo ste tu tak populárny a ľudia vaše dresy kupujú?  

"Fúú, to ste ma teda zaskočili (smiech). Neviem. To bude asi iba náhoda. Je pravda, že mladým fanúšikom niekedy venujem dres. U nich je vidieť, že majú k športu čistý vzťah… A ktovie, možno si niekto aj kúpi. Myslím si, že zas až taká megahviezda tu rozhodne nie som, väčšinou sú v kurze útočníci a strelci gólov, tí priťahujú pozornosť fanúšikov. Na druhej strane, cítim, že ma tu ľudia majú radi a ja sa im to snažím opätovať na ihrisku svojimi výkonmi a prístupom k nim mimo ihriska.“


zdroj: TASR

RCD MALLORCA – FC VALENCIA 4:1 (3:0)

Góly: 7. Raillo, 22., 41. Budimir, 79. Dani Rodríguez – 82. Ferrán Torres
ŽK: M. Reina, Raillo, Salva Sevilla, Take Kubo – Parejo, Coquelin, Ferrán Torres
ČK: 51. Parejo (Val.) po 2. ŽK

MALLORCA: M. Reina – Agbenyenu, Raillo, Valjent, Fran Gámez - Salva Sevilla (69. Febas), Dani Rodríguez, Baba, Junior Lago (80. Take Kubo) – Cucho Hernández (64. Pozo), Budimir. Tréner. Vicente Moreno.  
VALENCIA: Domenech - Gabriel Paulista, Gayá, M. Diakhaby, Wass – Parejo, Coquelin, Čeryšev, Carlos Soler – Gameiro, Maxi Gómez. Tréner: Albert Celades.


zdroj: RCD Mallorca

VIZITKA – MARTIN VALJENT

Dátum narodenia: 11.12.1995
Miesto narodenia: Dubnica nad Váhom
Post: obranca
Klub: RCD Mallorca
Číslo dresu: 24
Reprezentácia SR21: 19 zápasov / 2 góly (2015-2017)
Reprezentácia SR A: 3 zápasy (2018 - 2019)
Reprezentačný debut:  04.06.2018 v Ženeve v prípravnom zápase Maroko – Slovensko 2:1.
Úspechy: Účasť na ME 2017 do 21 rokov, víťaz baráže o postup do 1. španielskej ligy 2018/19


zdroj: RCD Mallorca
Značky
Reprezentácia
FUTSAL SR A
Klub
RCD Mallorca
Osoba
Martin Valjent
Mohlo by vás zaujímať

SR A - Rekordér Tomáš Suslov sa stal najmladším hráčom v novodobej histórii slovenskej reprezentácie

19.11.2020 17:10

SR A – Hráči po zápase v Česku: Súper nad naše sily, zaslúžené víťazstvo domácich

19.11.2020 05:30

SR A – Po prehre v Česku padáme z B-divízie

19.11.2020 11:26

SR A – Dnes proti Česku 300. zápas slovenskej futbalovej reprezentácie

18.11.2020 09:48

SR A – Zápas v Česku je výzva

17.11.2020 18:42

SR A - Tlačová konferencia a tréning pred zápasom v Česku

18.11.2020 11:38

Pred žrebom kvalifikácie MS 2022 v Katare: Slovensko v druhom koši!

16.11.2020 14:57

SR A – Hráči po dueli so Škótskom: Dobrý zápas, výhra na nulu, nádej na záchranu v Lige národov žije

16.11.2020 09:39

SR A – Po víťazstve nad Škótskom stále v Lige národov žijeme

16.11.2020 09:01

SR A - Reprezentačný tréner ŠTEFAN TARKOVIČ: Rád vyhráva, ale doma to má na remízu

15.11.2020 10:26

SR A - Vzájomné zápasy so Škótskom

15.11.2020 10:36

SR A – Bez Hancka a Weissa, ale so Schranzom je Škótsko v Trnave nová výzva

14.11.2020 15:52

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.