SR A - Vzájomné zápasy so Škótskom

Nedeľa, 15.11.2020 09:00 | Posledná aktualizácia 15.11.2020 09:36

TRNAVA (SFZ) - S výnimkou historicky prvého zápasu pred 83 rokmi v Prahe, kde zvíťazili hostia 3:1 platí, že v súbojoch Československa so Škótskom sa tešili z víťazstva výhradne domáce tímy. A tradície sa držia, chtiac nechtiac, aj slovenskí sokoli. V troch doterajších vzájomných dueloch si pripísali domácu výhru 3:0 a dve tesné prehry v Glasgowe 0:1. Domáci berú body a oslavujú víťazstvá – hostia zatiaľ nedokázali na ihriskách súperov ani len skórovať.

PRVÝ BOL DAUČÍK, CEZ ŠKÓTSKO NA MS 1962 DO ČILE

Písal sa rok 1937 a reprezentácia ČSR sa chystala na prvý duel proti Škótsku. Bol to nerovný zápas. Veď kým Škóti mali za sebou viac ako päťdesiatročnú existenciu národného mužstva, ČSR sa prehuplo len cez stovku odohraných zápasov a pri skladbe zostavy mal hlavné slovo vedúci mužstva Josef Tesař. Prehra 1:3 na štadióne Sparty nikoho neprekvapila, rovnako ako výsledok odvetného duelu o rok neskôr v glasgowskom Ibrox Parku. Domáci zvíťazili 5:0, v základnej zostave sa po boku Pláničku, Nejedlého a Puča objavil aj jediný Slovák, Ferdinand Daučík.

Prvé ostré kvalifikačné duely zviedli Čechoslováci so Škótmi v kvalifikácii o postup na MS 1962. Hralo sa v trojčlenných skupinách, ČSSR a Škótsko doplnilo Severné Írsko, no v konečnom účtovaní nezískalo do tabuľky ani jeden bod, kým rivali o postup zhodne po šesť bodov. Okrem dvojbodových zápisov nad outsiderom skupiny získali zhodne po dva aj za domáce výhry a tak o postupujúcom rozhodoval dodatočný zápas na neutrálnej pôde. V Bratislave sme v máji 1961 pokorili v Bratislave Škótov 4:0, v odvete v Hampden Parku nám k bodovému zisku nepomohli ani góly Kvašňáka a Scherera, domáci zvíťazili 3:2.

A vyrovnaný súboj sa očakával aj v zápase „o všetko“ v Bruseli. Pred šesťtisícovou kulisou heyselského štadióna začal lepšie súper a po prvom polčase viedol gólom liverpoolskeho útočníka Iana St. Johna 1:0. V 70. minúte obranca Hledík vyrovnal, no už o minútu ten istý hráč poslal Škótov opäť do vedenia. Mužstvo trénera Vytlačila spasil Adolf Scherer. Desať minút pred koncom vyrovnal na 2:2 a na rad prišlo predĺženie. V ňom ňom sa strelecky presadil najskôr Pospíchal a definitívu postupu pečatil v 101. min Andrej Kvašňák. Okrem strelcov gólov Scherera a Kvašňáka nastúpili v Bruseli Slováci brankár Viliam Schrojf a v obrane Ján Popluhár, mužstvo trénera Vytlačila tak vykročilo k neskoršiemu striebru na MS 1962 v Čile.

V kvalifikačnom zápase o postup na MS 1962 brankár Brown sťahuje loptu pred Buberníkom, situáciu sleduje Kvašňák. (Glasgow, 26.09.1961).

ŠKÓTSKA STOPKA NA ŠAMPIONÁTY DO NEMECKA A ARGENTÍNY

Škóti oplatili Československu bruselský kvalifikačný neúspech hneď dvakrát. V súbojoch o postup na MS 1974 do Nemecka a o štyri roky neskôr na mundial do Argentíny. Punc neporaziteľnosti vo vzájomných dueloch zostal neporušený, no rozhodujúcim faktorom sa ukázali zaváhania ČSSR s tretími mužstvami trojčlenných skupín. V prvom prípade rozhodlo remízové zaváhanie v Dánsku (1:1), v druhom prehra s Walesom (0:3) a tak sa postupové dvere na záverečné turnaje MS 1974 a 1978 otvorili pre Škótov.

V bojoch o Nemecko boli pamätníkmi duelov Slováci Pivarník, Ľ. Zlocha, Ján Čapkovič, Kuna, Dobiaš, Adamec, Hagara a Pollák, v kvalifikácii o postup na MS 1978 sa predstavili Vencel, Biroš, Ondruš, Jozef Čapkovič, Jurkemik, Gögh, Pollák, Dobiaš, M. Masný, L. Petráš, Michalík, Galis, J. Móder a J. Kozák st.

21.09.1977 Škótsko – ČSSR 3:1 / Glasgow, Kvalifikácia MS 1978

Zľava: Pivarník, Viktor, Samek, K. Dvořák, Hagara, Pollák, F. Veselý, Ján  Čapkovič, Gajdůšek, Nehoda, Bičovský. 17. októbra 1973 pred odvetným zápasom ČSSR – Škótsko (1:0) v Bratislave.
Zľava: Pivarník, Viktor, Samek, K. Dvořák, Hagara, Pollák, F. Veselý, Ján Čapkovič, Gajdůšek, Nehoda, Bičovský. 17. októbra 1973 pred odvetným zápasom ČSSR – Škótsko (1:0) v Bratislave.

ŠKÓTI NA SLOVENSKO S DAROM, HAMPDEN PARK ZOSTAL ZAKLIATY

Škótski fanúšikovia patria k tým najlepším na svete, napriek tomu bolo ich gesto pri príležitosti vôbec prvého vzájomného stretnutia so Slovenskom obrovským prekvapením. Pred októbrovým duelom o postup na MS 2018 v Trnave odovzdali slovenskej neziskovke „Liga za duševné zdravie“ 5-tisíc libier (5 551 eur)! Robia tak vždy, keď ich národné mužstvo hrá prvýkrát s novým súperom.

Spolu si cestu do Trnavy našlo až päťtisíc Škótov, no videli prehru svojich 0:3. Tréner Kozák po zápase v Slovinsku (0:1) donominoval kapitána dvadsaťjednotky Milana Škriniara a prekvapil aj netradičným zložením obranného radu Sabo – Škrtel – J. Ďurica – Holúbek. Jeho ťah sa ukázal ako šťastný. Debutant Holúbek si svoje miesto zastal a mal prsty aj v prvom góle, keď poslal center na Hamšíka, ktorého strelu vyrazil brankár David Marshall pred seba, kde bol dobre postavený Róbert Mak. Ten úvodným gólom stretnutia pretrhol strelecké mlčanie slovenskej reprezentácie po 418 minútach a odrazil sa k skvelému individuálnemu výkony, podčiarknutému dvomi gólmi a jednou asistenciou.

Kým na prvý zápas so Škótskom bude Robo Mak spomínať len v dobrom, na odvetný duel v Hampden Parku mu zostanú čierne spomienky. Už v 23. min mu srbský rozhodca Milorad Mažič ukázal druhú žltú kartu (druhú v priebehu šiestich minút) a musel predčasne od sprchy. Kozákova družina v Hampden Parku pred takmer päťdesiattisícovou kulisou statočne odolávala, v bráne podal fantastický výkon Martin Dúbravka, no ani on nezabránil minútu pred koncom zápasu, aby lopta neprenikla do siete po tom, čo ju nešťastne tečoval Martin Škrtel. Inkasovaný gól pokazil Marekovi Hamšíkovi oslavu reprezentačnej 100-ky, prehra 0:1 a chýbajúce body sa podpísali pod jediné nepostupové miesto Slovákov spomedzi tímov umiestnených na druhých miestach v deviatich kvalifikačných skupinách…

Posledný vzájomný duel máme v živej pamäti, hralo sa len pred necelým mesiacom opäť v Hampden Parku, no tentoraz, v dôsledku opatrení v súvislosti s Covidom, pred prázdnymi tribúnami. Tréner Hapal riešil rébus so zložením zostavy po tom, ako mali jeho zverenci v nohách ťažký 120-minútový barážový duel o postup na Euro 2020 s Írskom a už o tri dni neskôr ich čakal ďalší zápas Ligy národov proti Izraelu. V bráne sa predstavil po viac ako sedemročnej prestávke Dušan Kuciak a žiaľ, aj tentoraz zostala tradícia víťazstiev domácich tímov neporušená. Rozhodujúci moment priniesla 54. minúta a gól Lyndona Dykesa, prehra 0:1 oddialila čakanie slovenských sokolov na prvé body do tabuľky Ligy národov 2020/2021 a v tej chvíli nikto netušil, že glasgowský zápas bol pre trénera Hapala posledným na reprezentačnej lavičke Slovákov.

Škótski fanúšikovia na štadióne v Trnave. Okrem chorálov prišli na Slovensko aj s posolstvom a finančným darom.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY SLOVENSKA SO ŠKÓTSKOM:

11.10.2016 Slovensko - Škótsko  3:0 / Trnava, Kvalifikácia MS 2018
05.10.2017 Škótsko – Slovensko  1:0 / Glasgow, Kvalifikácia MS 2018
11.10.2020 Škótsko – Slovensko  1:0 / Glasgow, Liga národov 2020/2021

Brankár Dušan Kuciak vyráža loptu v zápase Ligy národov 2020/2021 Škótsko – Slovensko 1:0.