SR A - Dvojzápas v znamení rekordov: Hamšík najlepší strelec, prvýkrát v histórii päťgólová dupľa

Štvrtok, 13.6.2019 07:00 | Posledná aktualizácia 13.6.2019 07:34

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenská futbalová reprezentácia dosiahla v dvoch posledných zápasoch dve víťazstvá v pomere 5:1. Najskôr doma nad Jordánskom, potom v Baku proti Azerbajdžanu. Zápasy bohaté na góly prepisovali štatistiky slovenského futbalu.

HAMŠÍK S 24 GÓLMI NAJLEPŠÍ STRELEC REPREZENTÁCIE SR

Keď premenil pred deviatimi rokmi Róbert Vittek v nadstavenom čase osemfinále záverečného turnaja MS 2010 v Durbane penaltu do siete Holanďana Stekelenburga, jeho 23. reprezentačný gól sa stal na dlhý čas pre pre ďalších slovenských kanonierov nedobytnou métou. Zápas v Baku prepisoval históriu. V 30. minúte Marek Hamšík rekord najskôr vyrovnal a v druhom polčase sa 24. gólom v najcennejšom drese osamostatnil na čele najlepších reprezentačných strelcov v histórii slovenského futbalu. Po tom, čo sa stal rekordérom v počte odohraných zápasov (aktuálne ich má na konte 114) a je rekordérom v počte prvenstiev v ankete o najlepšieho Futbalistu roka na Slovensku (8 víťazstiev), sa po utorku môže pýšiť aj rekordom v počte nastrieľaných gólov.

Pre úplnosť dodajme, že Hamšík je najlepším slovenským reprezentačným kanonierom všetkých čias (vrátane obdobia spoločného výberu Československa):

Poradie strelcov:

1. Marek Hamšík – 24 gólov (2007 - ...)
2. Róbert Vittek – 23 gólov (2001 - 2016)
3. Szilárd Németh – 22 gólov (1996 - 2006)
    Adolf Scherer – 22 gólov (1958 - 1964)
5. Peter Dubovský – 18 gólov (1991 - 2000)
   Marián Masný – 18 gólov (1974 - 1982)
7. Miroslav Karhan – 14 gólov (1995 - 2011)
    Marek Mintál – 14 gólov (2002 - 2009)
    Jozef Adamec – 14 gólov (1960 - 1974)
10. Stanislav Šesták – 13 gólov (2004 - 2016)
    Andrej Kvašňák - 13 gólov (1960 - 1970)
    Adam Nemec – 13 gólov (2006 - 2018)

PRVÝKRÁT ŠTYRIA HRÁČI SKÓROVALI SVOJ PREMIÉROVÝ GÓL V TOM ISTOM ZÁPASE

Zápas s poradovým číslom 285, Slovensko – Jordánsko (5:1), priniesol ojedinelý rekord. Do streleckej listiny sa postupne zapísali v 50. min Lukáš Haraslín, v 55. min Martin Chrien, v 74. min. Samuel Mráz a v 85. min Jaroslav Mihalík. Na tom by nebolo nič výnimočné – ak by neišlo o premiérové zásahy všetkých štyroch hráčov v jednom zápase. A to dokonca v tom istom polčase. Takúto kanonádu premiérových strelcov Slovensko ešte nezažilo. Štyria hráči skórujúci v jednom zápase je historický rekord.

Pred súbojom s Jordánskom sme evidovali maximálne troch gólových nováčikov v jednom zápase. V apríli 1994 hralo Slovensko v poradí 5. zápas v novodobých dejinách a výsledok 4:1 priniesol troch premiérových strelcov. Do streleckej listiny sa postupne zapísali Peter Dubovský, Vladimír Kinder a Ľubomír Moravčík. Trio „prvostrelcov“ sa zrodilo aj v júni 2009, keď v Bratislave deklasovali Slováci San Maríno vysoko 7:0. Premiérové góly strelili vtedy Peter Pekarík, Miroslav Stoch a Ľuboš Hanzel.

ŠTYRIA PREMIÉROVÍ STRELCI:
07.06.2019 Slovensko – Jordánsko 5:1  (Haraslín, Chrien, S. Mráz, Mihalík)

TRAJA PREMIÉROVÍ STRELCI:
20.04.1994  Slovensko - Chorvátsko  4:1 (Dubovský, Kinder, Moravčík)
06.06.2009 Slovensko – San Maríno 7:0 (Pekarík, Stoch, Ľ. Hanzel)

DVAJA DEBUTANTI STRELILI SVOJ PREMIÉROVÝ GÓL V TOM ISTOM ZÁPASE

Stalo sa tak len tretíkrát v celej histórii. Pravda, prvý zápas Slovenska v dejinách (27.08.1939 proti Nemecku) treba brať tak trochu s rezervou. Veď každý hráč, ktorý by sa zapísal do listiny strelcov bol zároveň aj debutantom v reprezentácii. V každom prípade, víťazstvo 2:0 pred osemdesiatimi rokmi prinieslo prvú takúto dvojicu strelcov počas prvého zápasu v repre: Ján Arpáš - Jozef Luknár

Podobný kúsok sa podaril v decembri 2006 v Abú Dabí trénerovi Kocianovi, keď poslal na ihrisko dvojicu nováčikov Ľubomíra Michalíka a Michala Jonáša. Aj oni okorenili debut v najcennejšom drese gólovými zápismi.

Tretiu, a poslednú dvojičku debutujúcich strelcov, poslala na ihrisko dvojica trénerov Hapal – Brunegraf do zápasu s Jordánskom. Reč je o Lukášovi Haraslínovi a Martinovi Chrienovi. Obaja sa pričinili o vyrovnanie doterajšieho rekordu.

ZÁPASY:
27.08.1939 / Slovensko - Nemecko  2:0    (Ján Arpáš, Jozef Luknár)
10.12.2006 / SAE - Slovensko  1:2 (Ľubomír Michalík, Michal Jonáš)
07.06.2019 / Slovensko – Jordánsko 5:1 (Lukáš Haraslín, Martin Chrien)

PÄŤ GÓLOV V SIETI SÚPERA DVAKRÁT ZA SEBOU? NOVÝ REKORD

Nikdy predtým sa žiadnemu reprezentačnému výberu nepodarilo nastrieľať v dvoch po sebe idúcich zápasoch ciac ako 4 góly. História si pamätá dva prípady, kedy ukazovateľ dosiahnutých gólov v dvoch po sebe idúcich zápasoch neklesol pod 4 góly. Prvýkrát sa tak stalo v ére Jozefa Adamca, keď jeho zverenci najskôr v zápase č. 105 zdolali 5.septembra.2001 v Trenčíne Moldavsko 4:2 a v nasledujúcom stretnutí si poradilo v Skopje s Moldavskom 5:0. Dvakrát nastrieľali viac ako 4 góly v dvoch zápasoch za sebou aj zverenci trénera Dušana Galisa, keď v kvalifikácii o postup na MS 2006 deklasovali najskôr v zápase č.132 Lichtenštajnsko 7:0 a v tom nasledujúcom, o mesiac neskôr, „naložili“Lotyšsku štvorku.

Dva päťgólové prídely, v dvoch po sebe idúcich zápasoch, história slovenského futbalu nepamätá. Zápasy Slovenska s Jordánskom priniesli posunutie hranice na 5 gólov a priniesli zároveň na góly tri najbohatšie polčasy v celej histórii. V priebehu 135 minút nastrieľali Slováci súperovým brankárom neuveriteľných 10 gólov! Priemer – 13,5 minúty na gól!

NAJLEPŠIE SKÓRE TRÉNERSKEJ DVOJICE HAPAL - BRUNEGRAF PO ODOHRATÍ 6 ZÁPASOV

Veľa ovplyvní kvalita súperov (a iné faktory) a tak porovnávanie štartu trénerov pri reprezentačnom mužstve môže pôsobiť zavádzajúco. Na druhej strane, ide iba o štatistické dáta a hru s číslami. Podľa nich trénerskej dvocji Hapal – Brunegraf patrí „až“ druhé miesto v počte dosiahnutých bodov v prvých šiestich zápasoch na lavičke SR. Najlepší štart zaznamenal Jozef Jankech, ktorý v prvých šiestich dueloch zaznamenal 4 výhry, 1 remízu a 1 prehru. Hapalovci majú na konte bilanciu 4 – 0- 2.

Prvenstvo im však bezkonkurenčne patrí pri pohľade na dosiahnuté skóre v šiestich zápasoch. Doteraz bol na čele po 6 odohraných zápasoch práve Jozef Jankech so skóre 10:3 (+ 7). Aktuálne prevzal pozíciu lídra výber Pavla Hapala so skóre 16:5 (+ 11).

TRÉNERI: SKÓRE PO PRVÝCH 6 ZÁPASOCH:

Jozef Vengloš 6 zápasov  3 0 3 9:7 (+2)
Jozef Jankech 6 zápasov  4 1 1 10:3 (+7)
Jozef Adamec 6 zápasov  3 2 1 5:1 (+4)
Ladislav Jurkemik 6 zápasov  2 1 3 9:11 (-2)
Dušan Galis 6 zápasov  1 2 3 6:9 (-3)
Ján Kocian 6 zápasov  3 1 2 11:8 (+3)
Vladimír Weiss st. 6 zápasov  4 0 2 12:7 (+5)
Griga / Hipp 6 zápasov  3 1 2 8:6 (+2)
Ján Kozák 6 zápasov  2 2 2 7:6 (+1)
Pavel Hapal 6 zápasov  4 0 2 16:5 (+11)

Poznámka: Do štatistík boli zarátaní iba tréneri so 6 a viac zápasmi na lavičke Slovenska.

HARASLÍN TRETÍ NAJRÝCHLEJŠÍ STRELEC SPOMEDZI DEBUTANTOV

Poznáte tú rozprávku o tom, ako futbalista prvýkrát vybehne na trávnik v najcennejšom drese a hneď z prvej akcie strelí gól. Aj také scenáre píše niekedy futbal. Podobný si na vlastnej koži zažil v stretnutí s Jordánskom Lukáš Haraslín. Po tom, ako prišiel na ihrisko v druhom polčase, skóroval pri svojom debute len po niečo viac ako štyroch minútach pobytu na ihrisku a zapísal sa do histórie ako tretí najrýchlejší strelec gólu z radov debutantov. Rýchlejší gólový zápis má na konte iba Tibor Jančula, ktorý v auguste 1995 skóroval pri výhre 1:0 do siete Azerbajdžanu po dvoch minútach v najcennejšom drese, rovnaký kúsok sa podaril Andrejovi Porázikovi v novembri 2004 pri výhre 1:0 nad Maďarskom. Lukášovi Haraslínovi vyniesol jeho expresný gól v našom rebríčku bronzovú priečku.