SR WA – Korenčiová po sezóne v Miláne: O talianskom futbale, tridsiatke i reprezentácii

sobota, 04.05.2019
|
Posledná aktualizácia 04.5.2019 08:54
zdroj: SFZ
Brankárka Korenčiová je oporou slovenskej reprezentácie.

BRATISLAVA (SFZ) – Má za sebou prvú sezónu v ženskej talianskej Serii A v drese veľkoklubu AC Miláno, nedávno oslávila okrúhle narodeniny a teší sa na júnové zápasy reprezentácie. S brankárkou národného tímu Máriou Korenčiovou sme sa porozprávali po finále Slovenského pohára žien, kde si v priamom prenose Futbalnet TV vyskúšala aj rolu spolukomentátorky.

„Sezónu v Taliansku môžem zhodnotiť z dvoch hľadísk. Prvé je to ľudské, ako som si zvykala na život. Začínalo sa to ťažšie, potom sa urovnávalo, až som si  zvykla a ku koncu bolo naozaj fajn. Druhá stránka je futbalová, tam sa nám na začiatku veľmi darilo, po jesennej časti sme boli prvé, no nakoniec sme skončili tretie s odstupom štyroch bodov. Posledný zápas sme prehrali, ale už sme vedeli, že nemôžeme poskočiť na prvé dve miesta, vďaka ktorým by sme hrali Ligu majsteriek. Taktiež sme vypadli v semifinále pohára s Juventusom,“ prezradila na úvod Mária Korenčiová. „Mrzelo nás to, lebo sme chceli ukázať, že patríme na tie pozície.“

Ženský tím AC Miláno bol nováčikom v Serii A, keďže získal licenciu od Brescie. „Bol to prvý rok pre klub, nikto dopredu nevedel, čo má očakávať. Latku sme určite nepodliezli. Ak začneme na tej úrovni, ako sme skončili v závere tejto sezóny, budúci rok bude len lepší,“ pridala Majka, ktorá s klubom rokuje o novej zmluve a v Miláne by chcela zostať. 

Slovenská brankárka strávila predtým dve sezóny vo Freiburgu, skúsenosti má z českej i švajčiarskej ligy. Je futbal v Taliansku iný? „Nemecký bol viac fyzický, zatiaľ čo taliansky je viac taktický. Nedá sa povedať, žeby nebol tvrdý. Fakt mám pocit, že Talianky ,strčia’nohu do všetkého. Nemajú problém so súbojmi a vedia technické parádičky,“ vysvetlila opora slovenskej reprezentácie.

Miláno je úplne futbalové mesto, síce rozdelené na dva tábory, no oba kluby majú obrovský cveng. „Keď som tam prestupovala, neuvedomovala som si to. Postupne som zistila, ako to ľudia začali sledovať, že je to naozaj veľké meno, viac zaujme a privedie k futbalu, najmä k ženskému. Rovnako je to v Taliansku, keď poviete, že hráte za AC Miláno, nikto sa nepýta, či sú to deti, ženy, muži. Ľudia tým naozaj žijú, je to futbalový národ,“ opísala skúsenosti Korenčiová.

V ťažších začiatkoch mala Majka podporu od najbližších. „Určite mi pomohli kamaráti a rodina na telefóne. Ale keď prídete do zahraničia a sú tam iné legionárky, ktoré si to zažili alebo sú v tej istej situácii ako vy, tak pomôžu najviac. Boli sme pätica hráčok zo zahraničia, čo sme držali pokope a snažili sme sa pozítivne vyrovnávať so vzniknutou situáciou,“  doplnila šikovná gólmanka. Pomohla jej aj prítomnosť veľmi dobrej kamarátky a reprezentantky Lucie Ondrušovej, ktorá hrá v neďalekej (140 km vzdialenej) Verone. „Určite, je to veľké plus. S Luciou sa poznám od desiatich rokov a sme už ako rodina. Mať takého blízkeho človeka v cudzom prostredí je veľmi nápomocné. Na ihrisku sme však súperky, no už sme si na to zvykli. Nie je to prvý raz, čo hráme proti sebe. Premiestňujeme sa tak spolu (úsmev).“

autor: calciofemminileitaliano.it
Majka Korenčiová podávala v drese AC Miláno skvelé výkony.

Tridsiatka je nová dvadsiatka

Nedávno oslávila Majka guľaté narodeniny a hovorí sa, že s trojkou na začiatku sa začína život. Ako to vníma naša gólmanka? „Ja som počula, že tridsiatka je nová dvadsiatka (smiech). Doteraz mi nikto neveril, že mám osemnásť, teraz mi to konečne začínajú veriť. Nemám s tým problém, aj povedať to číslo.  Som rada, že sa mi narodeniny podarilo osláviť doma s rodinou asi po piatich rokoch. Život ide ďalej a bude len lepší,“ pridala so smiechom vždy dobre naladená brankárka.

V júni čaká slovenskú reprezentáciu prípravný dvojzápas s Poľskom a Rakúskom, ktorý už bude poslednou skúškou pred septembrovým štartom kvalifikácie o postup na ME 2021. „Sezóna sa nám síce skončila, no po dvoch týždňoch voľna sa vraciam do klubu a budeme tam trénovať. Dievčatá, ktoré tú možnosť nemajú, môžu trénovať individuálne alebo sa pridať k nejakému slovenskému klubu. Termíny sú dané, musíme sa prispôsobiť. Takáto situácia sa nám môže stať o rok v kvalifikácii,“ zhodnotila Korenčiová.

V poslednom zápase národného tímu vo Švajčiarsku napriek tesnej prehre 0:1 predviedli slovenské futbalistky skvelý výkon. Už to len zopakovať... „Presne tak. Keď budeme podávať také výkony ako vo Švajčiarsku, môže táto kvalifikácia pre nás veľa znamenať. Zápas nám ukázal, na čo máme a nemôžeme tú latku podliezť,“ uzavrela Mária Korenčiová.


Lucia Petrincová
Značky
Autor
Lucia Petrincová
Reprezentácia
SR WA
Osoba
MáriaKorenčiová
Mohlo by vás zaujímať

SR WA – Hráčky po remíze s Maďarskom: Verili sme v tri body

09.11.2019 09:30

SR WA - Slovenky v kvalifikácii remizovali s Maďarkami 0:0

09.11.2019 09:22

SR WA – Opora ženskej reprezentácie Bíróová pred Maďarskom: Podstatné sú tri body

08.11.2019 09:05

SR WA – Tréner Kopúň pred zápasom s Maďarskom: Pred domácim publikom chceme dosiahnuť maximum

07.11.2019 09:54

SR WA – Tím kouča Kopúňa v príprave na Maďarsko, na tréningu už v plnom počte

04.11.2019 16:55

SR WA – V nominácii na Maďarsko aj uzdravené duo, kouč Kopúň: Cieľ je jasný

29.10.2019 13:04

SR WA - Tréner Kopúň hodnotí: Cieľ sme spolovice naplnili. Vieme, kde sme urobili chyby

10.10.2019 11:23

SR WA - Hráčky po prehre vo Švédsku: Urobili sme veľa chýb, ktoré súper potrestal

09.10.2019 12:05

SR WA – Slovenské reprezentantky na bronzové Švédky nestačili a prehrali vysoko 0:7

15.10.2019 12:57

SR WA – Tréner Kopúň pred zápasom so Švédskom: Verím, že ukážeme svoje umenie

07.10.2019 16:06

SR WA – Hráčky po výhre v Lotyšsku: Do zápasu sme išli s jasným cieľom

05.10.2019 10:39

SR WA – Z Lotyšska po bojovnom výkone s tromi bodmi: Slovenky otočili zápas

05.10.2019 18:02

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.