SR WA – Slovenky po oduševnenom výkone v Holandsku padli až v záverečných sekundách

Utorok, 12.6.2018 20:00 | Posledná aktualizácia 12.6.2018 20:52

HEERENVEEN (SFZ/brs, lg) – Slovenské futbalistky prehrali po oduševnenom výkone v utorkovom kvalifikačnom zápase 3. skupiny o MS 2019 s favorizovaným Holandskom 0:1. O troch bodoch pre domáce hráčky, ktoré sú úradujúce majsterky Európy, rozhodla až v nadstavenom čase druhého polčasu Martensová.

Slovenské a holandské futbalistky si zmerali sily štvrtý raz a vo všetkých dueloch sa radovali Holaďanky. Najskôr hráčky „oranjes“ vyhrali počas kvalifikácie na MS 2011 2:0, 1:0. Počas aktuálnych bojov o MS vo Francúzsku sa reprezentantky zo západnej Európy tešili v novembri minulého roku z triumfu 5:0 a prekvapenie nepripustili ani v utorkovom dueli, ktorý vyhrali tesne 1:0.

Už od úvodného výkopu hnal vypredaný Abe Lenstra Stadium domáce futbalistky za troma bodmi. Prvé dejstvo jasne patrilo Holanďankám, ale gól nestrelili. Najväčší prievan na našej polovici ihriska robila Van de Sandenová, na ktorú upozorňovala v predzápasovom rozhovore pre futbalsfz.sk naša kapitánka Škorvánková. Holandská útočníčka pohrozila prvý raz v 13. min, ale z mikrosúboja vyšla úspešnejšie naša brankárka Korenčiová. Rovnakým výsledkom sa skončil aj stret týchto dvoch hráčok o štyri minúty neskôr. Van de Sandenová mala do prestávky ešte jeden pokus, v 25. min sa opäť zaskvela Korenčiová. Brankárka Slovenska si na nedostatok práce v prvom polčase sťažovať nemohla, kryla spolu sedem pokusov domácich reprezentantiek, ďalšie dva smerovali mimo bránku. Slovenky sa snažili brániť a plniť taktické pokyny trénera Ivana Hucka, čo im sily snažili a aj za cenu faulov. Rozhodkyňa Maradonová ukázal v prvej 45-minútovke dve žlté karty, prvú videla v 9. min Škorvánková a druhú v 23. min Haršányová.

Aj druhý polčas začali aktívnejšie Holanďanky. V 52. min zlikvidovala Korenčiová pokus Roordovej. Ďalší zákrok predviedla naša ochránkyňa svätyne v 61. min, keď si na nej vylámala zuby Beerensteynová. Slovenky pohrozili v 64. min, priamy kop po faule na Škorvánkovú zahrávala Vojteková, no jej pokus nesmeroval medzi tri žrde. Ani v 70. min sa netešili domáce hráčky z gólu, keď loptu do siete nedokázala umiestniť Wormová. O minútu neskôr zahrávali roh Slovenky, lopta od Vojtekovej našla Škorvánkovú, tá však bránku minula. Holanďanky búšili do našich zadných radov aj naďalej. V 73. min si vypracovali dva rohové kopy, no oba reprezentantky spod Tatier ubránili. Korenčiová ďalší zákrok predviedla v 76. min, keď opäť vychytala Wormovú. V záverečnej desaťminútovke neprestávali Holanďanky hroziť. Skvelú Korenčiovú dokázala prekonať až v nadstavenom čase Martensová, čím domácim zabezpečila tri body. Zápasové fotky sú z instagramu oranjeleeuwinnen.

Najbližší kvalifikačný zápas odohrajú Slovensky 31. augusta 2018 s Nórkami. Tie vyhrali v druhom utorkovom kvalifikačnom stretnutí našej skupiny o budúcoročné majstrovstvá sveta vo Francúzsku nad Írkami 1:0.

HOLANDSKO – SLOVENSKO 1:0 (0:0)
GÓLY:
90+. Martensová
ŽK: 59. Spitseová – 9. Škorvánková, 23. Haršányová
Rozhodovala: María Dolores Martinez Maradonová (Šp.)
HOLANDSKO: Van Veenedaalová – Van Lunterenová, Van der Gragtová, Janssenová, Wormová (77. R. Jansenová) – Groenenová, Spitseová, Van de Donková – Van de Sandenová, Beerebsteynová (87. E. Jansenová), Martensová. Trénerka: Sarina Glotzbach-Wiegmanová
SLOVENSKO: Korenčiová – Zdechanová (83. Kopčová), Haršanyová, Fischerová, Vojteková – Šušolová, Bíróová – Fabová, Bartovičová, Hmírová – Škorvánková. Tréner: Ivan Hucko

IVAN HUCKO (tréner SR WA): „Odohrali sme veľmi dobrý zápas, plnili sme všetky úlohy, ktoré sme si povedali. V obrannej fáze to bolo naozaj veľmi dobré. Trošku nám škrípe útočná fáza. Aj tak musím dať klobúk dole pred dievčatami. Odohrali vynikajúci zápas a boli takmer rovnocenný súper majsterkám Európy. To už o niečom hovorí!“