SR WA - Splnená taktika priniesla trojbodový cieľ

Utorok, 27.10.2020 18:20 | Posledná aktualizácia 26.11.2020 12:20
Patrícia Hmírová otvára úspešnou jedenástkou skóre proti Lotyšsku.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Z októbrového asociačného termínu, teda dvoch zápasov, chceli Slovenky maximálny zisk. Po víťazstve vo štvrtok v Budapešti to znamenalo zdolať aj outsidera skupiny Lotyšsko a po zodpovednom výkone Kopúňove zverenkyne cieľ splnili.

Napriek predzápasovej nepríjemnosti, keď z avizovanej zostavy vypadla po rozcvičke krátko pred výkopom Vojteková a na ihrisko šla Zdechovanová, sme vyše dvadsať minút nepustili Lotyšky na našu polovicu, Korenčiová si siahla na loptu v 25. minúte. Hra sa odvíjala tak, ako ju narysoval tréner Kopúň na predzápasovej porade a hráčky dôsledne plnili pokyny. Otvárali si krídelné priestory, často strieľali – celkom 11 streleckých pokusov, šesť medzi žrde v I. polčase – v súbojoch boli dôrazné a Lotyšky pričasto len odkopávali čo najďalej od svojej brány.

Skórovali sme z pokutových kopov, oba boli neoddiskutovateľné, hoci tréner Matiss to prijímal len ťažko a za príliš vehementné protesty pri druhom si vyslúžil žltú kartu. Lenže Propošinová si predtým jasne pomohla rukami, keď bránila Šurnovskú. Pred prvou jedenástkou si zas šikovná Hmírová doslova vypýtala faul v šestnástke a dostatok sebavedomia prejavila aj tým, že sa ako faulovaná postavila k lopte a pokutový kop suverénne premenila. A o 26 minút sa z bieleho bodu opäť presadila, rovnako isto ako predtým. Okrem autorky gólov sa o streľbu snažila najmä Mikolajová, zas a znova preverovala kvalitu rukavíc Nesterovovej, brankárka však do prestávky tieto lopty dokázala pokryť.
Návrat z kabín brankárke Nesternovovej opaprikovala ďalšou jedovkou Mikolajová, tentoraz z priameho kopu z vyše 20 metrov, ale Lotyška loptu za chrbát nepustila. Ako avizoval tréner, stále sme hľadali kľúče od bránky hostiek, najprv Šurnovská z ľavej strany z dobrej pozície nie a nie trafiť, potom ju napodobnila Bíróová, v 54. min Hmírová parádne napálila priamy kop z 30 metrov a po zákroku brankárky sme kopali už siedmy roh. Ďalšiu šancu nevyužila Škorvánková, znova skúšala prekvapiť súperky Mikolajová. Útočili sme takmer všetkým, čo sme mali v zostave, vzadu istila poliacu čiaru dvojica, maximálne trojica. Po hodine hry zahrali hostky úmyselnú malú domov, po zákroku brankárky rukami sme zahrávali nepriamy kop z vnútra šestnástky, ale Mikolajová neprepálila brániaci val Lotyšiek. Hmírová šla hladná po hetriku, jej bombu pod brvno Nesterovová vyrazila na prvý zo série štyroch rohových kopov v rade. Po 70 minútach bola bilancia rohov 12:0... Lotyšská brankárka potom zmarila aktivitu Žemberyovej, ktorá si v 80. min vynútila faul od Zaičikovovej v šestnástke a pískala sa tretia jedenástka v zápase. Škoda, že Hmírovej prízemný pokus Nesterovová vyrazila a spolu s obrankyňami zažehnali aj dorážky, takže na stave 2:0 sa už do konca nič nezmenilo.

SLOVENSKO  - LOTYŠSKO 2:0 (2:0)
Góly
: 8. a 34. Hmírová (oba z 11 m).
ŽK: Mikolajová, Propošionová, Spruntuleová.
Rozhodovali: Mularczyková – Ulanoweská, Baranowská (Poľsko) – bez divákov.
SLOVENSKO: Korenčiová – Horváthová, Bartovičová, Fischerová, Zdechovanová – Škorvánková, Bíróová, Mikolajová (90+. Semanová) – Hmírová (83. Ondrušová), Havranová (65. Žemberyová), Šurnovská (65. Sluková). Tréner: Peter Kopúň.
LOTYŠSKO: Nesterovová – Propošinová, Tumaneová, Spruntuleová, Ročaneová, Nagleová (77. Šenbergová) – Bajličevová, Miksoneová, Čemirtaneová (89. Nikitinová), Zaičikovová (87. Lininaová) – Voitaneová. Tréner: Didzis Matiss.

PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): “Naším cieľom bolo v októbri šesť bodov, máme všetkých šesť, to ma veľmi teší. Ale ešte viac spôsob hry, akým sme sa k ním dopracovali. Dievčatá boli dôsledné, disciplinované, robili to, čo sme od nich chceli. Hmírová si zaslúžila strelené góly a bola by si zaslúžila aj ten hetrik, že tretiu jedenástku nedala, proste patrí k futbalu. Novembrové zápasy budú iné, ako tie októbrové, súperi silnejší, ale my zasa o dva zápasy skúsenejší, zohratejší. Budeme hrať doma a veľmi sa už teraz na ne tešíme.“