SR WA – Z Lotyšska po bojovnom výkone s tromi bodmi: Slovenky otočili zápas

Piatok, 4.10.2019 18:10 | Posledná aktualizácia 5.10.2019 16:02

autor: Sandra Sitarčíková, zdroj: SFZ

LIEPAJA (SFZ) - Slovenské futbalové reprezentantky v druhom zápase kvalifikácie o ME 2021 zdolali Lotyšsko na jeho pôde v Liepaji 2:1. I keď skóre otvorili domáce, slovenské reprezentantky dokázali už do polčasu vyrovnať a po prestávke úplne otočiť zápas. Najbližšie sa zverenkyne Petra Kopúňa predstavia v utorok v Göteborgu proti Švédsku.

Hráčky Lotyšska otvorili skóre už na začiatku prvého polčasu po strele Karlíny Miksoneovej. Slovenky tento priebeh hry len naštartoval a lotyšskú bránku vyskúšali tiež niekoľkokrát. V 6. minúte mala veľkú šancu Patrícia Hmírová, no domáca brankárka Ibragimovová bola proti. Aktívna hra vyvrcholila až v 34. minúte, keď svoju príležitosť po štandardke využila Hmírová a vyrovnala na 1:1. V závere prvého polčasu obidva tímy neupúšťali na aktivite, no skóre sa už nemenilo.

Po prestávke hra naberala na obrátkach a naše futbalistky začali dobýjať bránku domácich ešte viac. Slovenky poslala do vedenia po peknej akcii Jana Vojteková, keď centrovala do šestnástky, no lopta napokon skončila za domácou brankárkou.

V závere tlak našich vrcholil a vyústením bola nariadená penalta. Tú však Lucia Haršanyová nevyužila, no zverenky trénera Petra Kopúňa si po víťazstve 2:1 pripísali do tabuľky tri dôležité body.

LOTYŠSKO WA – SLOVENSKO WA 1:2 (1:1)
Góly: 3. Miksone - 34. Hmírová, 74. Vojteková.
ŽK: Spruntuleová, Miksoneová, Treimaneová - Vojteková.
Rozhodovala: Cesenová (Slovinsko)
LOTYŠSKO WA: Ibragimovová – Valakaová, Girždaová, Ročaneová, Sondoreová (90. Nagleová) – Krumina, Miksoneová, Spruntuleová – Ševcova, Zaičikova (79. Treimaneová) , Tumaneová (67. Fedotova) Tréner: Didzis Matiss.
SLOVENSKO WA: Korenčiová – Horváthová, Haršányová, Bartovičová, Vojteková – Mikolajová (90. Havranová), Bíróová, Škorvánková – Šurnovská, Sluková (65. Koleničková) , Hmírová (90. Fabová). Tréner: Peter Kopúň.

HLAS TRÉNERA
PETER KOPÚŇ (tréner SR WA): „ Do zápasu sme išli s jasným taktickým plánom, ktorý sa nám podarilo dodržiavať do konca zápasu. Išlo naozaj o to, aby boli hráčky dominantné, aby sme držali loptu, aby sme my určovali tempo a vedeli sme, že si musíme dávať pozor na dve hráčky. Evidentne sme nato v úvode zápasu neboli pripravené a doplatili sme presne nato, načo sme dávali najväčší dôraz, aby sa nám to nestalo. Som naopak veľmi rád, že práve toto je to, že keď si družstvo verí a dokáže držať taktický plán dokonca. Teší ma, že hráčky, ktoré nastúpili hneď na začiatku, a, samozrejme, aj tie, ktoré striedali, dali do zápasu všetko to, čo sme chceli. Súper si vytvoril naozaj dve tutovky, z ktorých bol jeden gól a v druhom prípade trafil žrď. Jedna bola taká pološanca lepšia, ale od tohto momentu sa už Lotyšky do hry nedostali. Nás možno ešte mrzí, že sme si mohli urobiť lepšie skóre a využiť penaltu, ale sme to my, čo berú tri body.  Do kvalifikácie sme chceli vstúpiť s týmito bodmi, takže ciele zatiaľ napĺňame. Výkon bol naozaj kolektívny už len to, že baby dokázalii otočiť z 0:1 na 2:1, tak to je po predchádzajúcich skúsenostiach naozaj zadosťučinenie tej práce, ktorú sme robili počas celého roka. Dúfam, že ďalší zápas, ktorý nás čaká naozaj proti kvalitnému súperovi, sa nebudeme mať začo hanbiť a budeme ho vedieť potrápiť a nejakým spôsobom prekvapiť.“

Druhý zápas: Maďarsko - Švédsko 0:5