SRWA - Island bol silný, prehrali sme so srdcom a v stoji

Štvrtok, 26.11.2020 19:05 | Posledná aktualizácia 27.11.2020 13:08

autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) - V predposlednom zápase kvalifikácie ME narazili Slovenky na silného súpera, ktorý si prišiel k Slnečným jazerám postrážiť 2. miesto v skupine. V novembrovom chlade odovzdali naše dievčatá maximum, I. polčas vyhrali gólom Mikolajovej, po  prestávke však Severanky potvrdili chýr o svoje vysokej futbalovej kvalite.

Hralo sa bez prekvapenia v zostavách aj v spôsobe hry. Hostky boli rýchle a hrali jednoducho, nekomplikovane, Slovenky boli disciplinované a dôsledné. Lopta  sa posúvala z jednej strany na druhú, ale vyhýbala sa šestnástkam, obe strany si svoje nebezpečné územie dôsledne strážili, hra sa tak odvíjala najmä v strede a hráčky sa tam zrážali v početných súbojoch. Suverénna fínska rozhodkyňa však mala všetko pod pozorným dohľadom, suverénne strážila hru a tak hoci striel veľa nebolo, bol to veľmi solídny ženský futbal.

Hráčkou I. polčasu bola Mária Mikolajová. Operovala na obrovskom priestore a najmä bola pri všetkom nebezpečnom z našej strany. Prvýkrát sa predstavila už v 1. min, zakončila po Škorvánkovej výpade, druhý raz to bol zápis do histórie. V 26. min vyťažila z obetavosti Šurnovskej v strede poľa, ktorá vyhrala jeden z tvrdých súbojov a posunula loptu do voľného priestoru. Mikolajová ju skrotila pod svoje kopačky a vydala sa smerom na islandskú bránu, po nedlhom behu napriahla a nechytateľne ju poslala k pravej žrdi – 1:0! Paráda ako hrom a mohla byť ešte väčšia, tretí Mikolajovej pokus šiel tesne vedľa  a štvrtý – výborne kopnutý lob – vytlačila brankárka na roh.
Hostky tlačila nutnosť dorovnať skóre, jednoduchý štýl hry nemenili, cez obranné šíky Sloveniek sa im dlho nedarilo preraziť. Až v závere sa zablyslo, hlavička Viggósdóttirovej smerovala do siete, keď sa vo vzduchu objavili magnetické rukavice Korenčiovej a nebol gól, iba rohový kop...
Hráčky sa poriadne ani nevrátili zo šatní, keď Mikolajová znova skúšala šťastie a kým sa mohla hra po prestávke rozbehnúť, svetlá na štadióne na päť minút zhasli. Technické problémy našťastie netrvali dlho, po pár minútach sa rozsvietilo, lenže vo vynútenej pauze sa Islanďanky aakosi výraznejšie nadýchli k náporu. Skúšali, testovali našu obranu, ochutnávali, z ktorej strany sa do nej zahryznúť a po hodine hry na to došli. Zakombinovali jednoducho, zo stredu na krídlo a odtiaľ finálka ako z učebnice, ľahko doťukla Thorvaldsdóttirová zblízka na 1:1. Ešte sme to nerozdýchali, keď sa Mikolajovej v šestnástke priplietla pod nohy Thorvaldsdóttirová, po súboji nebolo pochýb o pokutovom kope. Korenčiová sa vyznamenala, pokus Gunnarsdóttirovej parádne kryla. Ale rozhodkyňa nechala jedenástku opakovať pre predčasný pohyb brankárky. Korenčiová šla zas na tú istú stranu, strelkyňa poslala druhú strelu na opačnú - 1:2...

Pribudlo nervozity na ihrisku aj na lavičkách, nebezpečnejšie akcie stále vymýšľali hostky. V 76. min zakopla v šestnástke Ficherová o nohy prenikajúcej Thorvaldsdóttirovej a pískala sa ďalšia jedenástka. Islandská kapitánka tentoraz nezaváhala na prvý raz a bombou zvýšila na 1:3. Hostky si už víťazstvo a tým aj 2. miesto v sklupine bezpečne postrážili až do konca, Slovenky však neustávali v túžbe hrať s nimi futbal ako rovný s rovným, do zyvšku času vložili všetky sily a celé srdce a napriek prehre obstáli v tvrdom boji, potvrdili, že si vážia reprezentačný dres!

Posledný zápas tejto kvalifikácie odohrajú Slovenky v utorok 1. decembra v Trnave na ŠAM proti Švédsku o 18:00.

SLOVENSKO – ISLAND 1:3 (1:0)
26. Mikolajová, 62. Thorvaldsdóttirová., 67.  z 11 m a 77. z 11 m Gunnarsdóttirová.
ŽK: Mikolajová, Fischerová, Gunnarsdóttirová, G. Jónsdóttirová
Rozhodovali: Lehtovaaraová – Weckströmová, Vuoriová (Fínsko) – bez divákov.
SLOVENSKO: Korenčiová – Horváthová, Bartovičová, Fischerová, Vojteková – Škorvánková (87. Ondrušová), Bíróová, Mikolajová – Žemberyová 60. Koleničková), Havranová (79. Sluková), Šurnovská (87. Zdechovanová). Tréner: Peter Kopúň.
ISLAND: S. Sigurdardóttirová – G. Jónsdóttirová, Viggósdóttirová, I. Sigurdardóttirová, Gísladóttirová – Gunnarsdóttirová, Jóhannsóttirová – Albertsdóttirová (90. Gudmundsdóttitová), Jensenová, S. J. Jónsdóttirová – Thorvaldsdóttirová. Tréner: Jón Pór Hauksson.

PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): “Prvý polčas z našej strany bol veľmi dobrý, po prestávke súper zvýšil dôraz a ešte skvalitnil svoju hru, nám sa potom už ťažko zastavovala jeho rýchlosť. Ukázali sme, že môžeme a vieme hrať aj s takýmto silným súperom, tentoraz sme vydržali 45 minút, budeme ďalej pracovať na tom, aby sme to dokázali celý zápas. Som spokojný s výkonom dievčat, skladám im veľkú poklonu.“