SRWA – Kvalifikačná záverečná s poltuctom v našej bráne

Utorok, 1.12.2020 19:15 | Posledná aktualizácia 1.12.2020 19:18
Brankárka Mária Korenčiová robila, čo mohla, patrila k najlepším slovenským hráčkam, hoci napokon šesťkrát inkasovala.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – V poslednom zápase kvalifikácie ME čakal na Slovenky najväčší favorit a Švédky v ňom naplno potvrdili kvalitatívny rozdiel medzi tímami. Šesť gólov si rozdelili rovnomerne do oboch polčasov, obhájili suverénne svoju 1. priečku v skupine, postup na Euro aj postavenie v svetovom rejkingu.

Od úvodného výkopu bolo zrejmá kvalita v hre Švédok, ktoré suverénne ovládali priestor, kontrolovali loptu a tlačili domáce hráčky do čoraz väčšej defenzívy. Slovenky vytiahli maximálnu bojovnosť, v osobných súbojoch neustupovali, ale hostky mali navrch v rýchlosti pohybu i myšlienok, takže im nebolo zaťažko ukazovať svoju väčšiu futbalovú kvalitu. Napriek tomu v polovici polčasu bol bezgólový stav, pravdou je, že vinou streleckej nepresnosti favoritiek, ktoré ponúkali pohľadné kombinačné akcie, pohádali sa však s koncovkou. Dvakrát im gólovú radosť v poslednej chvíli prekazila obetavosť Sloveniek, trikrát skvelá Korenčiová a dve šance spálili Švédky spomínanou nepresnosťou.

V 23. min však prišiel druhý rohový kop hostiek, po ňom mela pred Korenčiovou a gesto rozhodkyne, signalizujúce pokutový kop po hraní rukou. Kapitánke Segerovej však pokus zlikvidovala výborná Korenčiová. Nasledoval ďalší rohový kop, vyrazená lopta kúsok pred hranicun šestnástky a bomba Angeldalovej znamenala prvý gól. Zákonité, logické, ale smoliarske, veď sme sa nestihli ani potešiť zo skvelého zákroku našej brankárky. Rozbehnuté Švédky ani po otvorení skóre neubrali z tempa, hrali si svoj futbal a do prestávky pridali ešte dva góly. Vždy po dohratej štandardke, keď pre nás boli nebezpečné najmä nezachytené nábehy z druhej vlny.
Polčasových 0:3 zodpovedalo rozdielu v kvalite družstiev,  hneď po návrate zo šatní pridala krásnou technickou strelou Anderssonová štvrtý gól, o ďalších päť minút Blomqvistová zakončila ďalšiu melu, keď najprv trafila jej spoluhráčka hlavou žrď. Švédky za hodinu hry potvrdili svoju svetovú triedu.
Pokračovali v lavínových útokoch, Asllaniová  ponúkala spoluhráčkam ďalšie pozície, Korenčiová lietala medzi žrďami, v 73. min nás nezachránila pred poltuctom, lebo Angeldalová mala blízko pri čiare veľa priveľa miesta.
V poslednej desaťminútovke sa zablyslo aj na opačnej strane! Mikolajová ukázala, že aj Slovenky sa vedia presadiť, jej strela tesne minula pravú žrď. Švédky ako odplatu pokračovali v odstrelovaní našej brány, loptu medzi žrde však už neumiestnili, hoci lietala hore- dolu, kade-tade. Popravde, ten poltucet bol tak akurát...

SLOVENSKO – ŠVÉDSKO 0:6 (0:3)
Góly:
23. a 73. Angeldalová, 34. Sembrantová, 44. Rolföová, 49.  Anderssonová, 54. Blomqvistová.
ŽK: Bartovičová, Fischerová, Žemberyová.
Rozhodovali: Wackerová – Diekmannová, Artlová (Nemecko) – bez divákov.
SLOVENSKO: Korenčiová – Košíková, Bartovičová, Fischerová, Horváthová (46. Žemberyová) – Mikolajová, Bíróová – Zdechovanová, Škorvánková (83. Ondrušová), Šurnovská (77. Koleničková) – Havranová (78. Sluková). Tréner: Peter Kopúň.
ŠVÉDSKO: Falková – Glasová (61. Erikssonová) , Ilestedtová, Sembrantová, Anderssonová – Blomqvistová (62. Jakobssonová), Angelddalová (78. Bennisonová), Segerová, Rolföová (62. Schoughová) – Asllaniová, Blacksteniusová (78. Anvegardová). Tréner: Peter Gerhardsson.

HLAS PO ZÁPASE
PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): “Čakali sme veľmi ťažký zápas, dočkali sme sa ho v každej minúte. Súperky potvrdili svoju svetovú triedu, vy sokú futbalovú kvalitu. My sme chceli aj tak hrať náš futbal, našu hru, dievčatá sa o to snažili, boli tvrdo konfrontované s rýchlosťou Švédok. Toto sú zápasy, ktoré majú svoj význam nie z výsledkového hľadiska, ale pre skúsenosti, ktoré v ostrom boji získa každá naša hráčka.“

DRUHÝ ZÁPAS F-SKUPINY: Maďarsko - Island 0:1.