Štefan Tarkovič a Zsolt Pakusza účastníkmi konferencie UEFA Coach Education na Cypre

Posledná aktualizácia 09.12.2019 09:30
zdroj: SFZ

NIKÓZIA (SFZ) – Technický riadteľ SFZ Štefan Tarkovič a manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza, zastupovali v dňoch 26.-28. novembra 2019 Slovenský futbalový zväz v Nikózii na konferencii UEFA Coach Education.

Seminár určený pre šéfov vzdelávania národných zväzov sa koná každé dva roky a jeho primárnym poslaním je pracovať s jednotlivými asociáciami v oblasti vzdelávania trénerov. Jedným z cieľov je optimalizovať systém vzdelávania v jednotlivých členských krajinách UEFA prostredníctvom usmernenia, zjednotenia a výmeny informácií medzi zástupcami asociácií.  

Manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza na nedávnej Konferencii trénerov v Senci naznačil niektoré očakávané zmeny zakotvené v konvencii o vzdelávaní trénerov UEFA, ako však vysvetlil neskôr, považovať ich za bernú mincu by bolo v tejto chvíli predčasné. "Dôvod je prozaický. Aj keď sme na seminári na Cypre na túto tému diskutovali, jedná sa zatiaľ iba o návrh, ktorý čaká na schválenie výkonného výboru UEFA.“ Ozrejmil situáciu v súvislosti s pripravovanými zmenami, ktoré Únia európskych futbalových zväzov (UEFA) vynovuje každých päť rokov.

V prvý deň konferencie na Cypre sa účastníci venovali hodnoteniu procesu, v rámci ktorého sa snažili aplikovať do systému vzdelávania odporúčania z posledného stretnutia trénerov pred dvomi rokmi v Belfaste. Druhý deň bol v znamení systému vzdelávania lektorov trénerov a problematiky vzdelávania lektorov lektormi. Podľa slov Zsolta Pakuszu je to z pohľadu UEFA kľúčová priorita posledných dvoch rokov. "Zdôrazňujem, nehovoríme o vzdelávaní trénerov, ale o vzdelávaní lektorov a dokonca o vzdelávaní lektorov lektormi. Témou bol aj spôsob akým UEFA odporúča hodnotiť študentov. V skratke – odporúča viac individualizácie a menej formálnych, či sumarizačných hodnotení v závere školenia,“ povedal Zsolt Pakusza.

Posledný deň dostala priestor hostiteľská asociácia, Cyperský futbalový zväz, na prezentáciu vlastného systému vzdelávania trénerov. Samotný priebeh a úroveň stretnutia trénerov hodnotil Zsolt Pakusza pozitívne: "Po všetkých stránkach bolo podujatie pre nás, ktorí sme zodpovední za vzdelávanie trénerov, prínosné. Dovolím si tvrdiť, že trénerov ako takých by táto konferencia svojim obsahom pravdepodobne významne neobohatila, pre nás to však boli cenné informácie. Aj po tejto skúsenosti si dovolím povedať, že v systéme vzdelávania na Slovensku nie sme pozadu, naopak, z pohľadu formy vzdelávania, patríme k tým lepším krajinám v rámci Európy. Aj na medzinárodných fórach môžeme smelo prezentovať spôsob akým v tejto oblasti pracujeme, vrátane požiadaviek na moderné vzdelávania trénerov,“ vyslovil presvedčenie manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza.

Zaujímalo nás, do akej miery sú národné zväzy, a konkrétne SFZ, povinné aplikovať odporúčania zo strany UEFA? "UEFA určuje len minimum kritérií. Väčšina asociácií má svoje interné nastavenia podstatne prísnejšie, než aké vyžaduje UEFA. Niektoré federácie sú výrazne limitované právnym systémom jednotlivých asociácií, nie všetko sa dá aplikovať do praxe okamžite. Čo je dôležité, ak sa vyskytne problém, UEFA je k dispozícii a pomáha hľadať riešenia. Nezriedka konzultuje záležitosti dokonca až na úrovni ministerstiev v jednotlivých krajinách,“ odpovedal Zsolt Pakusza.

Podľa jeho slov, v oblasti vzdelávania lektorov trénerov sme na Slovensku zatiaľ veľkú aktivitu nevyvinuli: "Systém je v procese tvorby, samotné vzdelávanie sa zatiaľ opieralo o vytipovanie adeptov, ich kvality sme zatiaľ priamo nerozvíjali, pretože sme na to nedisponovali kapacitami. Samozrejme, je to výzva do budúcnosti. Pravda je taká, že sme pripravili systém v istej podobe a boli sme pôvodne pripravení zverejniť ho v závere tohto roka, no po tom, ako sme sa dozvedeli, že daná téma bude obsahom konferencie na Cypre, sme daný dokument odložili na rok 2020. Dôvod je jasný, radi by sme ho obohatili o dôležité informácie, ktoré sme načerpali v Nikózii,“ povedal na záver Zsolt Pakusza.  

Pre úplnosť dodajme, že Slovensko reprezentoval na seminári UEFA Coach Education aj manažér úseku vzdelávania UEFA Jozef Záhorský, viceprezident SFZ Karol Belaník sa stretol s predstaviteľmi ďalších federácií v rámci stretnutí komisií UEFA a Alexander Vencel ml. participoval na konferencii v úlohe lektora v oblasti vzdelávania trénerov brankárov.  

zdroj: SFZ
Zľava: Štefan Tarkovič, Zsolt Pakusza a Jozef Záhorský.

Peter Zeman
Značky
Autor
Peter Zeman
Osoba
Štefan Tarkovič
Osoba
Zsolt Pakusza
Osoba
Jozef Záhorský
Projekt
UEFA Coach Education
keywords
Nikózia
Mohlo by vás zaujímať

SR WU19 – Tréner Jelšic: Hráčky správu o zrušení ME prijali ťažko

06.4.2020 11:12

VV SFZ – Tomáš Medveď: Dohoda medzi hráčmi a klubmi je otázkou prežitia, existencie, budúcnosti futbalu

06.4.2020 12:55

SR WA – Brankárka Korenčiová: Po mesiaci talianskej karantény konečne doma

05.4.2020 10:24

SR 17 – Tréner Branislav Fodrek: Rátal som s tým, že ani Elite Round, ani šampionát nebudú

04.4.2020 07:54

SÚŤAŽ - Poznáme najkrajší gól i výhercov skvelých cien!

03.4.2020 09:35

SFZ/UčPS - ANKETA k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom koronavírusu na oblasť športu

06.4.2020 21:42

GRASSROOTS - Školský pohár SLSP a McDonalds Cup definitívne zrušené

02.4.2020 04:27

UEFA/SFZ – Termín baráže s Írskom odložený do ďalšieho oznámenia

03.4.2020 19:44

Zomrel Dušan Bartovič (1944 – 2020)

01.4.2020 15:13

SR A – Mak o konci v Konyaspore: Futbal je pre mňa dôležitý, no rodina je nadovšetko

31.3.2020 17:15

SR 19 – Tréner Albert Rusnák: Hráči sú zdraví, čakáme na rozhodnutie UEFA o šampionáte

31.3.2020 08:58

SÚŤAŽ - Vyberte najkrajší gól a vyhrajte skvelé ceny!

31.3.2020 14:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner