Svetový deň srdca 29. septembra 2019: Čo ohrozuje našu životnú pumpu?

Nedeľa, 29.9.2019 06:00 | Posledná aktualizácia 29.9.2019 07:20

BRATISLAVA (SFZ) - Lekárske prehliadky sú každoročnou súčasťou futbalistovho života. Robia sa na pracoviskách telovýchovného lekárstva a prinášajú nevyhnutné aj nesmierne užitočné údaje o aktuálnom zdravotnom stave vyšetrovaného i jeho aktuálnej výkonnosti v laboratórnych podmienkach. Čo je však hlavné , poukazujú na aktuálny stav futbalistovho výkonnostného čerpadla, rozumej srdca.

Prehliadky nie sú veľmi obľúbené, hráči ich vnímajú ako nevyhnutné zlo, ktorému by sa radšej vyhli. Empatický prístup lekára, podporený rokmi skúseností, je preto nevyhnutný. S ním prehliadky zvyčajne prebiehajú v priaznivej, niekedy až priateľskej atmosfére vzájomného rešpektu a výmeny informácií. A tak sa dozvieme aj niečo nové o látkach, ktoré škodia srdcu.

ROZŠÍRENÝ „SNUS“

Napríklad, že medzi futbalistami je zvýšená obľuba rizikového stimulačného produktu „snus“ alebo „snuff“ (angl. "dipping tobacco"), ktorý zatiaľ nie je na listine zakázaných dopingových preparátov. V krajinách Európskej únie je jeho predaj zakázaný, ale e-shopy aj v tomto prípade „riešia všetko“. 

Je to nová návyková forma tabakizmu, teda konzumácia špeciálne upraveného tabaku, ktorý mnohým nahrádza chuť a účinky fajčenia. Upravené tabakové listy v malom vrecúšku, pripomínajúcom vreckový čaj (portioned snus), sa vkladajú medzi hornú peru a ďasná predných zubov. Cez dobre prekrvenú ústnu sliznicu sa do krvi rýchlo vstrebávajú omamné a povzbudzujúce zložky, čo spôsobuje očakávané a veľmi rýchle mozgové „šľahnutie“.

Prvá skúsenosť pripomína úder zlej drogy, užívateľovi je naozaj veľmi zle, ale potom to jeho organizmus príjme a hlavne navykne. Typický „snuffer“ skonzumuje denne aj viacero dávok, ktoré mu však len epizódne zvýšia výkonnosť. Je to pre zdravie – napriek ubezpečovaniu dílerov – výrazne riskantná činnosť. Okrem zápachu z úst a klasických účinkov tabaku (napríklad vznik rakovinového bujnenia), sa dostavuje aj efekt nie nepodobný vplyvom šnupania a žutia tabaku.

Poškodzuje sa chrup a ďasná, vznikajú chronické zápaly, zubné kazy a ložiskové infekcie s následným odhaľovaním krčkov zubov ako pri paradentóze, problémy so sliznicou tráviaceho traktu (pažerák, žalúdok). Vo finále je aktuálna rakovina koreňa jazyka, pier a podobné nepríjemnosti.

U hráčov, ktorí tento produkt konzumujú, sa tiež zisťujú epizódy rizikového zvýšenia tlaku (až 200/100) a poruchy srdcového rytmu, ktoré môžu viesť ku srdcovému kolapsu, mozgovej príhode aj náhlej smrti. Pochopiteľne, takéto nálezy vedú k zákazu štartu v akejkoľvek súťaži až do vyriešenia problému.

HROZBA ENERGETICKÝCH NÁPOJOV

V ostatnom čase došlo u futbalistov aj k výraznému rozmachu konzumácie energetických nápojov, ktoré obsahujú vysokú dávku kofeínu v kombinácii s ďalšími povzbudzujúcimi komponentami. Ide vlastne o presladenú a výdatne ochutenú (pre prekrytie nepriaznivých chuťových vlastností použitých účinných látok) hustú limonádu, ktorá dočasne odstráni únavu a podporí mozgovú činnosť. Preto bola pôvodne určená pre vodičov na diaľkových trasách a prepracovaných ľudí ako akási prvá pomoc. Energizujúce nápoje, nesúce mená najrozličnejšie sfarbených divokých zvierat, sa stali módnym hitom v pitnom režime hráčov. Nápoje zvyčajne obsahujú kombináciu syntetického kofeínu s výťažkom z juhoamerickej rastliny guaraná. V tej sa nachádzajú okrem prírodného kofeínu aj guaranosidy, čo sú tiež povzbudzujúce látky, ktoré navyše predlžujú kofeínové účinky. Ďalšou dôležitou zložkou energizujúceho nápoja býva taurín. Je to aminokyselina, ktorá má povzbudzujúci vplyv na mozgovú činnosť a dokáže športovca čiastočne ochrániť aj pred devastáciou jeho svalových bielkovín. Okrem toho takéto nápoje môžu obsahovať vitamín B5, žen-šeň alebo eleuterokokus. V dohľadnej dobe sa očakáva prudký nárast nových značiek s obsahom extraktu z listov stromu ginkgo biloba. 

Takéto nápoje majú ale množstvo nevýhod, pre futbalistu obzvlášť. V prvom rade sa môžu stať návykové a ich príjemca neustále zvyšuje konzumáciu na rizikové hodnoty. Zvyšuje sa mu krvný tlak a rýchlosť srdcovej činnosti, ktorá ho viacej vyčerpáva ako samotná záťaž a môže vyvolať podráždenosť i nekontrolovateľné reakcie. V konečnom dôsledku je futbalista po pití takýchto nápojov oveľa viac vyčerpaný ako pred ich vypitím. U pretrénovaného, nedostatočne trénovaného, chronicky unaveného aj inak oslabeného hráča (znížená obranyschopnosť, vyčerpanie, prechodené banálne ochorenia a zranenia) alebo futbalistu s kolísavým krvným tlakom či poruchami srdcového rytmu môže znamenať konzumácia energizujúcich nápojov riziko važného poškodenia zdravia , ba i náhlu smrť srdca. Z tohto dôvodu sa tieto nápoje konzumovať neodporúčajú a žiackym ročníkom zakazujú! 

POZOR NA LENTILKY!

Inou pliagou pre srdce je podstatne zvýšená konzumácia liečiv proti zápalu a bolesti s obsahom paracetamolu, diklofenaku a ibuprofénu, niekedy až trojnásobne a často bez príčiny. Nedoliečení hráči, ktorí sa chcú čím skôr vrátiť do základnej zostavy, starší futbalisti s chronickými bolesťami a zápalmi, ktorí nechcú riešiť svoje zdravotné problémy, aby nevypadli zo súťažného kolotoča, alebo tí, ktorí sú presvedčení, že im takéto „lentilky“ pomôžu zvýšiť výkonnosť. Prípadne takí, ktorí si na podobné tabletky jednoducho zvykli a dávajú si ich ako  prídavok do piva alebo energetického nápoja.

V tejto súvislosti si spomínam na epizódu z čias môjho pôsobenia v reprezentačnej dvadsaťjednotke. Prišiel za mnou pred zápasom  19-ročný futbalista a pýtal si „dve také tie malé ružové tabletky“ (išlo o 200-percentnú dávku diklofenaku). Na moju otázku, na čo by mu boli, odpovedal, že „by sa cítil uvoľnený a lepšie by sa mu behalo“ a ešte „že je na ne zvyknutý.“ Vedľajšie účinky preparátov ako zápal žalúdka, postihnutie obličiek, trombóza ciev s následnou embóliou ho vôbec nezaujímali, vraj "sú to len povery..." 

Nie sú! Poverou sú pozitívne účinky zmieňovaných produktov na výkonnosť. Jej krátkodobé zvýšenie je len iluzórne a životu srdca nebezpečné. To je realita.



Pavel Malovič

Značky