logo
SFZ

Systém VAR: Na Slovensku rozhodcovia už skúšali off-line režim

Štvrtok, 30.1.2020 17:00 | Posledná aktualizácia 1.2.2021 11:58
Tomáš Mókoš, koordinátor VAR pre Slovensko, v špecializovanej miestnosti v NTC Senec s kolegami počas prevádzky systému off-line.
Tomáš Mókoš, koordinátor VAR pre Slovensko, v špecializovanej miestnosti v NTC Senec s kolegami počas prevádzky systému off-line.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) - V termíne 28. januára až 1. februára 2020 sa v Senci koná zimný seminár TOP skupiny rozhodcov SFZ, ktorí sa pripravujú na jarnú časť súťažného ročníka 2019/20. Okrem tradičných testov, prednášok z pravidiel futbalu a tréningových jednotiek, skupina zaradená do VAR projektu už rozhoduje prípravné stretnutia s využitím systému VAR. 

Po uskutočnení výberového konania na dodanie technologického zariadenia pre VAR v auguste 2019 jeho víťaz v októberi vybudoval v NTC Senec školiace stredisko. V ňom sa budú školiť súčasní rozhodcovia aj budúce generácie.
V novembri pripravila odborná skupina pod vedením Vladimíra Medveďa, VAR projektového manažéra, a Tomáša Mókoša, rozhodcovský inštruktor VAR na Slovensku, v súlade s príslušným IFAB/FIFA protokolom úvodný míting, ktorým odštartovala školenia vybraných 32 rozhodcov (16 hlavných +16 asistentov). V prvej fáze absolvovali títo arbitri základnú oboznamovaciu inštruktáž s príslušným technologickým zariadením a podľa už spomínaného VAR protokolu požadovaný počet videoklipov (IAAP úroveň LEVEL 1). Po skončení prvej fázy došlo k zníženiu počtu rozhodcov na polovicu, zredukovaná skupina absolvovala ďalšie požadované počty školiacich jednotiek videoklipov (IAAP úroveň LEVEL2).

Prípravný zápas snímaný prostredníctvom systému VAR v areáli NTC Senec.
Prípravný zápas snímaný prostredníctvom systému VAR v areáli NTC Senec.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Počas už spomínané zimného seminára rozhodcov v Senci sa v prípravných stretnutiach začal využívať VAR systém aj na „živé“ sledovanie. Všetky stretnutia sníma šesť kamier, v kombinácii tzv. živých (hlavná a detailová) a statických (so zameraním na posudzovanie situácií hráča mimo hry a situácií v pokutovom území) kamier. Tento krok je podľa znenia VAR protokolu začiatkom školenia v off-line režime. V každej VOR (oficiálny názov pre video operačnú miestnosť, v angličtine video operation room) sa nachádza VAR (rozhodca pre VAR), AVAR (asistent video rozhodcu) a RO (replay operátor systému), ktorí vizuálne na monitoroch sledujú a posudzujú zápasy v „priamom“ prenose, pričom ale nedochádza ku zvukovému prepojeniu s rozhodcom na hracej ploche.

V off-line režime bude skupina VAR tímov (VAR, VAR, RO) v stretnutiach fungovať do konca februára. V tomto období absolvujú určení arbitri špeciálne tréningové jednotky za prítomnosti hráčov na hracej ploche. “Následne prejdeme na on-line režim. V ňom pri zápase okrem vizuálneho prenosu dochádza aj k audiokomunikačnému prepojeniu s rozhodcom na hracej ploche a použitia obrazovky pre OFR, teda na sledovanie videozáznamu situácie. Monitor je umiestnený mimo hracej plochy na prezretie opakovaného záberu kontrolovanej situácie,“ vysvetlil Tomáš Mókoš.

VAR technológia vo fáze on-line sa môže využiť iba v súťažných stretnutiach nižších súťaží a v mládežníckych kategóriách, prípadne počas turnajov. Z monitorovaných zápasov sa produkuje špecifický videozáznam a report, ktorý sa cez určenú aplikáciu zasiela  pre evidenciu IFAB/FIFA FIFA a tá školenia a jednotlivé duely vyhodnotí. Po úspešnom zvládnutí celého procesu implementácie podľa VAR metodiky a protokolu definitívne vyškolení rozhodcovia potrebujú získať VAR certifikát, ktorý ich bude oprávňovať pracovať aj v slovenskej najvyššej súťaži Fortuna lige.



autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

ĎALŠIE ČLÁNKY S TOUTO TÉMOU

Značky