Tri méty Štefana Tarkoviča: Herná koncepcia reprezentačných výberov, testová batéria a mentálna prírava

Piatok, 31.5.2019 07:55 | Posledná aktualizácia 31.5.2019 08:36
Štefan Tarkovič o koncepčnom smerovaní slovenského futbalu.
Štefan Tarkovič o koncepčnom smerovaní slovenského futbalu.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) - Rozhovor s technickým riaditeľom Slovenského futbalového zväzu Štefanom Tarkovičom pre magazín Technického úseku SFZ "Asistent trénera".

Päť a pol roka pôsobil vo funkcii asistenta trénera Jána Kozáka a od 1. januára 2019 je novým technickým riaditeľom Slovenského futbalového zväzu. ŠTEFAN TARKOVIČ rozdelil víziu o koncepčnom smerovaní slovenského futbalu do krátkodobých a dlhodobých cieľov. Jeho prvou úlohou bolo definovať priority.

Bola pre vás ponuka prevziať post technického riaditeľa SFZ prekvapením?

"Ponuka prišla v čase, kedy sme s trénerom Kozákom skončili pri A-družstve a musím povedať, že bola konkrétna. Prišla priamo od prezidenta SFZ Jána Kováčika, dlho som ju nezvažoval, bavili sme sa viacmenej len o forme spolupráce a o kompetenciách. Mal som, a mám, určitú predstavu o tom, ako by veci mali fungovať. Prezident mi v tomto smere vyjadril maximálnu podporu.“

Môžeme od vás čakať nejaké zásadné zmeny?

"Nie som zástancom veľkých zmien a už vôbec nie bez dôvodu. Nejaké štrukturálne zmeny sme už urobili, nie sú oficiálne zverejnené a tak by som nechcel predbiehať. Keď niekto príde na strategickú pozíciu, musí si zadefinovať krátkodobé, stredné a dlhodobé ciele. Bez toho, aby si neujasnil víziu, by sa mohol len ťažko posúvať niekam ďalej. Na Slovensku je populárne, že keď niekto niekam príde, tak je nositeľom výrazných zmien. Technický úsek som poznal aj predtým. Úzko som s ním spolupracoval päť a pol roka počas pôsobenia pri A-družstve, osobne poznám ľudí na úseku a nebol dôvod na personálne zmeny. Dôkazom je Ján Greguš, ktorý zostal v plnozastupiteľnej funkcii na pozícii môjho zástupcu.“

Určite máte isté predstavy o optimalizovaní fungovania oddelenia.

"Všetkému, čomu sa človek venuje, skrýva určité rezervy. To je normálne. Na to, aby som mohol objektívnejšie vyhodnotiť štruktúru fungovania tohto oddelenia, potreboval som ho porovnať s fungovaním iných asociácií. Tento proces stále prebieha. Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment mi pomáha stretnúť sa so zástupcami národných zväzov. Mám za sebou návštevu Grécka, Portugalska, Chorvátska a rád sa zoznámim aj s nastaveným systémom iných federácií. Po týchto stretnutiach budem mať ucelenejšiu predstavu o tom, ako by mohlo fungovať oddelenie technického úseku.“

Zastrešujete projekty Grassroots, rozvinutý projekt Dajme spolu gól, k tomu treba pripočítať mládežnícke reprezentácie a ich snahu prebojovať sa cez Elite Round na záverečné turnaje ME. Dá sa z tak širokého spektra projektov určiť priorita?

"To je presne to, s čím som mal počas prvých dvoch mesiacov najväčší problém. Utriasť si fungovanie z pohľadu priorít. Misky sa prevážili ku krátkodobým cieľom, na ktorých intenzívne pracujem. Mám vieru, že spomenuté projekty na oddelení grassroots a mládežníckeho futbalu, sú plne funkčné a zastrešujú ich ľudia, ktorí sú vo svojom fachu odborníci. Zbieram podrobné informácie o dianí a na základe výsledkov viem, že do nich nemusím v tejto fáze zasahovať. Fungujú úspešne a moja účasť v nich nehrá zásadnú úlohu.“

Seniorská reprezentácia je na vrchole pyramídy a odráža dlhodobý prístup a dosiahnuté výsledky na nižších stupňoch. Giganti ako Nemecko, Anglicko si v nedávnej minulosti prešli určitou krízou a následnou obrodou na ceste k strateným métam. Čiastočne vplyvom veľkého počtu zahraničných hráčov v domácich ligách a nedostatku príležitostí pre domáce talenty. Slovensko v 25 ročnej ére samostatnosti žiadny dynamický pokles nezasiahol. Nehrozí nám podobný problém, ak vezmeme do úvahy stále rastúci počet legionárov v slovenských kluboch?

"Toto je oveľa rozsiahlejšia téma. Fungovanie technického oddelenia zastrešuje v prvom rade prácu na zväze. My zastrešujeme v prvom rade jednotlivé reprezentačné družstvá. Na tie máme priamy dosah prostredníctvom riadenia súťaží. Najvyššiu súťaž riadi Únia ligových klubov (ÚLK), ktorá je pridružený člen a má autonómnu funkciu a možnosti riadenia súťaže. Do 2. ligy, ako ste spomínali, zasiahneme určitým projektom, ktorým chceme podporiť mladých hráčov. Domnievame sa, že v systéme akadémií mládeže máme dostatočné množstvo mladých hráčov, ktorí by mali dostať príležitosť a možno ju nedostávajú na úkor zahraničných hráčov. Snažili sme sa nájsť určitý model, akým by sme vedeli mladým hráčom pomôcť v tom zmysle, že druholigové kluby by si mohli týmto spôsobom pripraviť hráčov pre budúcnosť. Ak sa mám vrátiť k meritu otázky – nič nejde neustále lineárne hore. Vzostup a pokles sú prirodzené procesy.  Ani naše každodenné životy nie sú lineárne. Ideálne je, ak má sínusoida progresívny charakter a nemá veľkú rozdielovú amplitúdu, veľké výkyvy. To sa slovenskému futbalu darí, aj keď dnes si môžeme otvorene povedať, že aj my sme urobili určité chyby.“

Môžete byť konkrétnejší?

"Hovorím o chybách v súvislosti s deficitom určitých hráčov v A-družstve na jednotlivých postoch. Dnes nemáme klasického hrotového útočníka, relatívny problém máme aj na krajoch obrany. Hubočan a Pekarík boli stabilnými hráčmi na týchto postoch, teraz na ľavej strane hráva perspektívny Hancko, aj keď vo svojom veku by mal v klube hrávať viac. Na pravej strane takúto alternatívu nemáme. Bavíme sa o kľúčových postoch, ktoré nemáme celkom dobre alternované. Musíme sa pozerať dopredu a mojou veľkou ambíciou je dosiahnuť stav, kedy pozície a hráčske funkcie, ktoré nám chýbajú, budeme schopní profilovať a koncentrovať na ne. Máme kvalitných stredových obrancov, máme stredových hráčov, ale náhradu na spomenuté posty až tak kvalitné nemáme.“

Pôsobili ste dlho na poste asistenta reprezentačného trénera, situáciu v medzinárodnom futbale máte dokonale zmapovanú. Ako vnímate rozvoj rýchlosti a vplyv na futbal? Za šprint je vo futbale definovaná hodnota ubehnutých 7 metrov za 1 sekundu. Špičkoví hráči dosahujú rýchlosť 8,3 metra za sekundu (30 km/h), a máme tu aj hráča ako napríklad Mbappé, ktorý dosahuje hodnotu 10,5 metra za sekundu (38 km/h). Otázka implementovania rozvoja rýchlosti do slovenského mládežníckeho futbalu je pravdepodobne na mieste.

"Súhlasím. Práve preto je mojou ambíciou, aby strategické kroky, ktoré chceme realizovať v najbližšom období, boli odkomunikované s trénermi v jednotlivých reprezentačných družstvách. Chceme s nimi hovoriť o určitej hernej koncepcii. O tom, akým spôsobom by sme chceli hrať, akým futbalom by sa malo družstvo na ihrisku prezentovať z hľadiska určitých princípov. S tým, že dôležité aspekty, akou je napríklad rýchlosť, chceme adaptovať na podmienky v slovenskom futbale. S tým je tiež úzko spojený výber hráčov do reprezentačných výberov mládežníckych kategórií a tu máme ambíciu pripraviť do leta určitú batériu špecifických a nešpecifických testov.“

Prezradíte o nich viac?

"Budeme testovať paušálne deti od 10 do 15 rokov. Verím, že práve testovanie, keď bude štandardizované a bude vykonávané kontinuálne počas najbližších štyroch až piatich rokov, nám prinesie potrebné informácie, o ktorých sa bavíme. Ak dnes chceme vybrať nejakých hráčov, ktorí by mali spĺňať nejaké kritérium, tak ich musíme vedieť objektívne zmerať. Dnes to nie je žiadna tabu téma, že existujú nástroje a metódy, vďaka ktorým vieme určiť, akými genetickými predispozíciami hráč disponuje. Ak má hráč genetické predispozície byť rýchly, tak rýchly bude. Ak ich nemá, tak rýchly nebude. Potrebujeme tieto dáta získať a vedieť ich tiež vyhodnocovať.“

Ako na to? Kadiaľ vedie cesta?

"Na SFZ máme na to veľmi dobrý nástroj a dovolím si povedať, že sme prvá asociácia, ktorá ho dokázala implementovať v takej šírke a ja verím, že keď budeme disponovať týmito dátami a budeme ich vedieť vyhodnocovať v časovom horizonte troch až piatich rokov, tak budeme vedieť objektívnejšie povedať, ako spomenuté posty personálne obsadiť vhodným hráčom.“

Aké sú vaše ďalšie očakávania a možnosti v tejto oblasti?

"Podstatnú časť tvorí vytváranie profilov. Mňa by veľmi zaujímalo, ako vyzeral Škriniar, Lobotka, alebo Hancko pred takými tromi až piatimi rokmi. Presadili sa v európskom futbale a tým pádom na základe ich profilu, by sme mohli profilovať určité hráčske funkcie a vyberať do mládežníckych kategórií hráčov, ktorí by sa približovali nameraným dátam pri týchto úspešných futbalistoch. Tieto informácie paradoxne máme, pretože testovanie kontinuálne funguje desaťročia. Bohužiaľ, tieto dáta nie sme schopní v tejto forme spracovávať a vyhodnocovať. Som presvedčený, že nástroj, ktorý chceme zaviesť do praxe je dôležitý budúcnosť slovenského futbalu.“

Keď už sme sa dostali k otázke vplyvu technológií do futbalu, české médiá priniesli správu o tom, že bývalý futbalista Karel Poborský bol nimi doslova ohúrený po návrate z návštevy v Juventuse Turín. Mladí futbalisti vraj zadali do programu koľko hodín spali, akú mali včera záťaž, čo počas dňa zjedli a program im zadal, čo majú robiť v danom dni na tréningu. Je možné, aby to takto fungovalo?  

Dnes máte veľa systémov, ktoré dokážu spracovávať, vyhodnocovať informácie, netrúfam si tvrdiť, do akej miery sú tie, o ktorých vy hovoríte, efektívne. To, čo ste povedali, je priamo spojené so zabezpečením fungovania toho družstva. Keď sa bavíme o takejto úrovni, tak sa vlastne bavíme o realizačnom tíme v počte 30 ľudí. 25 ľudí zbiera a vyhodnocuje informácie. Hráči sa moniturujú na úrovni krvného testu, denného režimu práce, snímaní môžu byť aj počas noci. Čím viac informácií o hráčovi máte, tým viac môžete do procesu rozvoja vstúpiť. Cez odborníkov a realizačné tímy.“

Kde je hranica, kedy hráč z toho profituje a posúva sa dopredu?

"Mám osobnú skúsenosť z poslednej konferencie po MS 2018. Ak má byť hráč pod nejakým screeningom 24 hodín denne, tak prestáva byť sám sebou. Vychádzam z rozhovorov s trénermi tímov umiestnených na prvých štyroch miestach na MS, a tiež s trénerom Ruska Čerčesovom, ktorý dával po zápase hráčom voľno a stretávali sa až na druhý deň na obed… Dal im priestor byť ľuďmi.  Reprezentačný a klubový život je odlišný. Nie všetky vstupy technológií v tak extrémnej podobe musia byť vždy úspešné. Je dobré vedieť všetko zmerateľné o hráčovi, ale rovnakú váhu majú aj informácie o tom ako sa cíti, či nemá problémy vo vzťahoch. Tieto dáta sú rovnako dôležité ako jeho biologický profil.“

Vráťme sa k súčasným otázkam slovenského futbalu. Dôležitým prvkom vo vývoji mladých hráčov je individualizácia. Kým dvom brankárom sa v mnohých kluboch venuje jeden tréner, na zvyšných 15-20 ďalších hráčov v poli zostáva tiež jeden tréner. Kluby si asi nemôžu dovoliť angažovať do realizačných tímov špecialistov. Ako sa s tým vysporiadať?

"Toto je záležitosť klubov. My ako zväz nemôžeme určovať klubu štruktúru realizačného tímu. My sa snažíme optimalizovať štruktúru a počet členov realizačných tímov v akadémiách, kde máme platených ľudí, ktorých spolufinancujeme zo zdrojov SFZ. Na týchto ľudí dosah máme. Samozrejme, že to nie je v extrémnom počte, ale aby som odpovedal na otázku - práve tomu majú slúžiť spomenuté návštevy futbalových zväzov v Grécku, Chorvátsku. Radi by sme odsledovali trendy a v rámci možností sa im v našich podmienkach priblížili. To znamená, okrem iného tiež navyšovať rozpočet a skvalitňovať realizačné tímy. Pridám jednu perličku z rozhovoru s technickým riaditeľom portugalského futbalového zväzu. Oni majú výhodu v tom, že majú tréningové centrum a sídlo zväzu v rámci jedného komplexu. Nie sú to honosné podmienky, ale sú veľmi efektívne a kvalitné. Keď sa predstavitelia zväzu bavili s hráčmi ako Ronaldo, Nani a ďalšími portugalskými hviezdami, oni nemali nároky na to, aby im zväz sľúbil nejaké finančné nároky za postup.  Od zväzu však očakávajú kvalitný servis, logistické veci ohľadom transferov na zraz, zo zrazu. Aby nemuseli čakať na letiskách, aby mali biznis letenku. To znamená, skôr očakávajú komfort v oblasti starostlivosti, kvalitný hotel, regeneráciu. Reprezentácia a realizačný tím nikdy nemá šancu vytvoriť takú štruktúru, akou disponujú kluby na úrovni Juventusu a podobne. V tomto sa porovnávať nemôžu. Ale môžu sa porovnávať na úrovni starostlivosti o hráča na zraze z hľadiska stravy, regenerácie, ubytovania. Ešte raz zdupľujem, musíme sledovať trendy a prispôsobovať sa im. Navyšovaním rozpočtu a skvalitňovaním realizačného tímu.“

Spomenuli ste rozdelenie cieľov a stanovenie priorít. Ktoré úlohy sú najdôležitejšie a majú najvyššiu prioritu?

"Budem rád ak sa nám podarí na úrovni reprezentačných tímov dosiahnuť tri méty. Prvým bodom je herná koncepcia reprezentačných tímov. To znamená, aby sme si so všetkými trénermi reprezentačných družstiev prešli hernú koncepciu a vysvetlili si herné princípy. Druhým bodom je pripraviť do leta štandardizovanú testovú batériu. Hovorím o špecifických aj nešpecifických testoch, ktoré budú v platnosti pre dlhšie časové obdobie. Vďaka nim budeme vedieť hráčov hodnotiť. Tretím cieľom je zavedenie určitej formy mentálnej prípravy hráčov a nájsť spôsob, akým by sme mohli na SFZ v tejto oblasti pokročiť a spolupracovať.“

Aké sú ďalšie ciele na rok 2019?

"Bol by som rád, keby rozbehnuté projekty, ktoré nám robia už teraz dobré meno, pokračovali v nastúpenom trende. Okrem projektu „Dajme spolu gól“ máme rozbehnutých niekoľko projektov aj na úrovni dievčenského mládežníckeho futbalu, solídne kontúry naberá projekt „Hobby futbal“, v ženskom futbale sa o slovo hlási projekt s obsadením koordinátorov dievčenského a ženského futbalu v regiónoch. Projektov na úrovni grassroots a mládežníckeho futbalu je veľa, budem rád, ak sa budú rozvíjať do kvality.“

Aké sú ambície na úrovni akadémií a vzdelávania trénerov?

"Na úrovni akadémií máme ambíciu zefektívniť transfer našej filozofie a prepojiť naše reprezentačné družstvá s akadémiami do takej roviny, aby tam dochádzalo k výmene informácií. Aby hráči v reprezentácii i v klube mali odkomunikovanú starostlivosť a tiež obsah tréningového procesu. Aby sa kompenzovali individuálne nedostatky v hráčov na úrovni spolupráce klubového a reprezentačného trénera. Budem rád, ak sa komunikácia posunie na vyššiu úroveň a tým sa skvalitní samotný developing hráča. Veľmi dôležitý je úsek vzdelávania. Našou ambíciou je prepojiť načrtnutú filozofiu, cez vzdelávanie trénerov, do praxe, To znamená, aby sme trénerom dali jednoznačné kritériá, stanoviská, vývojové trendy, na ktoré by sme mali v mládežníckom futbale naskočiť. Prvým významným krokom je novinka v podobe regionálnych vzdelávateľov. Doteraz regionálni tréneri zastrešovali reprezentačné výbery aj vzdelávanie. Dnes máme špecializovaných regionálnych vzdelávateľov. Sľubujeme si od toho skvalitnenie vzdelávacieho procesu trénerov na nižších stupňoch UEFA B a C licencie."

Peter Zeman

Značky