Tarkovič o turnaji MS 2018: Verím Francúzsku, systém VAR hodnotím pozitívne

Piatok, 29.6.2018 08:00 | Posledná aktualizácia 29.6.2018 09:59

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Rozhovor s asistentom trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Štefanom Tarkovičom po zápasoch základných skupín záverečného turnaj MS 2018 v Rusku.

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Rozhovor s asistentom trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Štefanom Tarkovičom po zápasoch základných skupín záverečného turnaj MS 2018 v Rusku.

Začnime najväčším prekvapením na šampionáte – Nemeckom. Po tom, čo tím trénera Joachima Löwa zvládol koncovku duelu so Švédskom a bol z najhoršieho vonku, šokujúco prehral s Južnou Kóreou 0:2 a lúči sa s turnajom.

„Je to veľké sklamanie pre Nemecko a tiež pre mňa. S týmto nik nepočítal, hoci dnes zdolať outsidera na turnaji, akým je svetový šampionát, nie je ľahké. V druhom polčase chýbala Nemcom najmä mentálna sila. Škoda, ak by sa ujala jedna z hlavičkových gólových príležitostí, mohli sa tešiť z postupu. Nestalo sa tak, povedzme si pravdu - v prvom zápase prehra, v druhom výhra v hodine dvanástej, v treťom nevyužité šance a prehra – z tohto pohľadu je futbal spravodlivý a Nemecko končí.“

Favoriti sa potrápili aj v skupine B, kde Portugalsko a Španielsko mali namále v súbojoch s Marokom a Iránom. V záveroch zápasov sa strachovali o výsledky a postup.

„Mne sa Maročania na turnaji páčili. Výsledkovo svoju kvalitu nepotvrdili, ale herne nesklamali ani v jednom zápase. To, čo im chýbalo, bola efektivita v šestnástke. Nesklamal ani Irán, no na rozdiel od tímov Portugalska alebo Španielska, tieto tímy nedisponovali takými osobnosťami akým je napríklad Cristiano Ronaldo. V kľúčových momentoch im chýbali osobnosti a skúsenosti.“

Maroko chválite, ale faktom zostáva, že všetkých päť tímov z Afriky sa rozlúčilo s turnajom už po zápasoch základných skupín.

„Nestalo sa to prvýkrát, aj keď si pamätáme šampionáty, na ktorých Pobrežie Slonoviny, Ghana alebo Senegal dokázali zaznamenať postup do ďalších bojov. Na oko sa môže zdať, že Afričania hrajú pekne kombinačne, s favoritmi odohrajú vyrovnanú partiu a je pravda, že prekonať ich nie je ľahké. No futbal sa rozhoduje v šestnástkach a tam im už chýba kvalita na víťazné góly. Pozrite sa na Argentínu a Messiho. To je ukážka rozdielového hráča. Prebratie lopty v plnej rýchlosti, spracovanie a precízna koncovka. To je niečo, čo by hráč Maroka neurobil.“

Zastavme sa pri Argentíne. V dueli s Nigériou len dvaja hráči základnej zostavy, Marcos Rojo a Nicolás Tagliafico, mali menej ako tridsať rokov. Argentína nastúpila proti Nigérii s najstarším priemerom základnej jedenástky v histórii MS – 29,3 roka. Uhrali Argentíne postup skúsenosti?

„V prvom rade ťažko povedať z môjho pohľadu, čo sa vlastne v tom tíme deje. Určite boli pred tretím zápasom pod obrovským tlakom, do toho médiá a špekulácie o tom, aká je pozícia trénera a kto vlastne skladá základnú zostavu. Spomínaný štatistický údaj súvisiaci s vekom hráčom je zaujímavý, ale nie nosný. Roky vám zápas nevyhrajú. Rozhodla veľká herná kvalita hráčov. Nedelím hráčov na mladých a starých, dobrých a zlých, hráči sú len pripravení a tí nepripravení. Nakoniec, gólovo sa presadil jeden z dvojice mladších hráčov a bol to stopér skórujúci nohou. Možno MarcosRojo nepociťoval zo svojej pozície tak veľký tlak a situáciu zvládol na výbornú.“

Dočkali sme sa šampionátu penált a často sú nariadené na základe rozhodnutia videorozhodcu. Raz ukáže rozhodca na penaltový bod a potom penaltu odvolá, inokedy je to naopak. Aký je váš názor na VAR?

„Pozrime sa na to pozitívne. Systém je na scéne prvýkrát v histórii a ako každá novinka, bude treba analyzovať dodatočne jeho nedostatky a sprievodné znaky, ktoré nepomohli napríklad plynulosti hry a podobne. Ak na niečo naráža, tak len na vyladenie nedostatkov. Faktom zostáva, že situácie sú vďaka systému posudzované oveľa objektívnejšie. Priznám sa, že netuším, či sporné situácie pri vyžiadaní videa posudzujú rozhodcovia nejakým hlasovaním a rozhoduje väčšina hlasov alebo čo je vlastne na konci celého procesu rozhodnutia, no máme šampionát, kde zatiaľ nepadol ani jeden sporný gól z ofsajdu a ani raz nebola lopta evidentne za čiarou a nebol pritom neuznaný gól. Osobne si myslím, je to len názor, že časom sa dočkáme systému, ktorý neomylne rozozná všetky ofsajdové situácie a postavenie mimo hry hráčov nebude úlohou čiarových rozhodcov. Myslím, že sa k tomu schyľuje. Ja používanie systému hodnotím vysoko pozitívne a stojím si za tvrdením, že pomáha hlavnému rozhodcovi. Možno to niekedy prináša na ihrisku chaos pri riešení sporných situácií, ale v konečno dôsledku je to krok k väčšej objektivite."

Keď už sme načreli do budúcnosti, ako vnímate šampionát v roku 2026 so 48 účastníkmi, pričom tímy odohrajú v základnej skupine len po dva zápasy? Pri všetkej úcte, Saudská Arábie toho veľa neukázala, o osem rokov neskôr by k nej mali pribudnúť podľa aktuálneho postavenia napríklad tímy Libanonu a Sýrie. Sedliacky rozum hovorí, že pribudnú menej atraktívne zápasy.

„Treba sa na vec pozrieť komplexnejšie. Futbal sa vyvíja veľmi rýchlo a o osem rokov môže byť, a aj bude, Saudská Arábia a ďalšie tímy, niekde inde. Nie, nemyslím si, že vyhrá turnaj MS, ale výkonnostne sa posunie ďalej a možno počet účastníkov danej konfederácie FIFA bude adekvátne  zodpovedať kvalite tímov. Myslím si, že v Rusku vidíme najvyrovnanejší turnaj v histórii. Rozdiely medzi favoritmi a outsidermi sú stále menšie a čo bude o osem rokov? Pravdepodobne budú rozdiely ešte menšie ako teraz. Skôr mi napadajú iné súvislosti. Teraz o postupujúcom z dvojice Japonsko a Senegal rozhodol nižší počet žltých kariet. Ak budú skupiny len trojčlenné, pribudne viac takýchto situácií a do hry vstúpi viac ako inokedy faktor fair-play. Dôležité budú tiež kritériá pre nasadzovanie tímov do skupín. Budú sa nasadzovať podľa regionálneho princípu alebo podľa výkonnosti? Otázok je dosť, ale nemyslím si, že počet účastníkov o osem rokov bude pre futbal zásadným problémom.“

Vráťme sa k šampionátu v Rusku. Komu držíte palce a kto dosiahne na najvyššie méty? 

„Pred šampionátom sa mi najviac páčili Francúzi. V skupine neodohrali možno pekné zápasy, ale ukázali kvalitu a kontrolovali dianie na ihrisku. Myslím si, že to najlepšie ešte len ukážu. Páčil sa mi herný prejav Angličanov. V prvých dvoch zápasoch z nich išla energia, mladosť, sviežosť, uvidíme ako sa vysporiadajú s tlakom vo vyraďovacej fáze. Belgičania neprehrali viac ako dvadsať zápasov v rade a to budí rešpekt. Právom sú považovaní za čierneho koňa turnaja. Majú kvalitu, môžu dosiahnuť veľa. Zaujímavo vyzerá Uruguaj, v ceste im teraz stojí Portugalsko ale nemusí to byť ich konečná. Je to dobre poskladané mužstvo a pri trochu šťastia môže prekĺznuť minimálne do semifinále. Dôležitá je aj sociálna situácia v tímoch. Videli sme čo urobili nezhody v tíme Argentíny, ale aj Nemecka kde riešili spory Neuer a Ter Stegen… Súdržnosť ľudí v tíme je veľmi dôležitá, v spojení s entuziazmom a kvalitou je možné všetko. Spomeniem ešte Chorvátsko, ktoré má najsilnejšiu stredovú formáciu na šampionáte a samozrejme vysokú, najmä individuálnu kvalitu Brazílčanov. Šampionát pokračuje, máme sa na čo tešiť.“

Značky