TOP 10 momentov futbalového roka 2020

Streda, 30.12.2020 09:00 | Posledná aktualizácia 30.12.2020 09:59

BRATISLAVA (SFZ) – Silvestrovská hitparáda najzaujímavejších momentov futbalového roka 2020.

Aj uplynulý rok priniesol momenty, ktoré sa zapísali do histórie slovenského futbalu a budeme na ne dlho a s radosťou spomínať. Pokúsili sme sa vybrať tie naj z naj, samozrejme, koľko ľudí, toľko názorov a tak neberte v tomto prípade poradie vážne. Nakoniec, ankety sú tu pre zábavu a o tom, že poradie si určí každý sám.

1. Gól Michala Ďuriša

Moment, ktorý vojde do histórie a bude navždy spätý s menom Michala Ďuriša. Adamcov hetrik Brazílii, Panenkov belehradský dloubák, Jurkemikova delovka do šibenice Talianom, Ďurišov postupový gól v Belfaste. Miško si týmto gólom označkoval futbalovú kariéru, aj keď, možno si na Eure zapíše ešte pamätnejší gól… Kiežby. Ale naspät k tomu v Belfaste. Keď smerovala Kuckova prihrávka viacmenej do priestoru, kam šprintoval obranca Evans, nič nenasvedčovalo tomu, že by z toho mohol byť rozhodujúci gól v bitke o postup na Euro 2020. Lopta sa však odrazila od domáceho zadáka k šprintujúcemu Ďurišovi a ten od tejto chvíle urobil všetko najlepšie, ako sa v danej chvíli urobiť dalo. Prebral loptu, posunul si ju dopredu, obstrelil obrancu, namieril k žrdi – gól!!!

2. Marek Rodák a jeho penaltové zákroky proti Írsku

Marek Rodák sa stal hrdinom bratislavského penaltového rozstrelu proti Írsku. Keď vstupoval na ihrisko, mal na konte len jeden reprezentačný štart  (7.9.) v Netanyi v zápase  Ligy národov proti Izraelu (1:1) a  hneď v druhom reprezentačnom zápase zaznamenal výnimočný historický zápis! Kým Hamšík, Hrošovský, Haraslín a Greguš naše penalty premenili, Rodák vychytal Browna a keď to Doherty napálil do brvna – bolo vymaľované. Marek Rodák vychytal penalty a poslal nás do finálového duleu o postup na Euro 2020 v Belfaste.

Marek Rodák chytil penaltový pokus Íra Browna a posunul Slovensko do finále play-off o postup na Euro 2020.
zdroj: TASR

3. Gregušov penaltový dloubák

Pane Bože – to čo bolo? Pýtali sa všetci udiveným pohľadom po tom, čo lopta doplachtila do siete. Na penaltový rozstrel v baráži o postup na Euro 2020 si loptu stavajú na biely bod tí najsebavedomejší, ale Janko Greguš bol v ten večer ešte o dve triedy vyššie. Rozbehol sa, podkopol loptu ala Panenka a aj keď írsky gólman Randolph zabrzdil pohyb a skúsil mávnuť rukou smerom k lopte, nedočiahol na ňu. Spoluhráči na štadióne a diváci pri televíznych obrazovkých zostali v šoku, len muž so železnými nervami kráčal spokojne k stredovému kruhu. Popravde, hlavou krútime a nechápeme dodnes...

Janko Greguš a jeho postupová oslava.

4. Hamšíkových 10000 minút

Sumár rekordov Mareka Hamšíka by zabral niekoľko riadkov a premenil by (aj) túto anketu na one man show. Hamšo je legenda a kým v minulosti to bolo čo sezóna to minimálne jeden rekord, v ostatnom čase platí viacmenej tvrdenie - čo zápas, to zápis do rekordných tabuliek. Len tak mimochodom, vyrovnal rekord v počte zápasov s kapitánskou páskou a aby sme to dlho nenaťahovali, stal sa prvým hráčom v dejinách slovenského futbalu, ktorý v reprezentácii dosiahol päťciferné číslo pri ukazovateli odohraných minút. Marek Hamšík ako prvý pokoril hranicu 10000 odohraných minút. Stalo sa tak v 57. min domáceho duelu s Izraelom. Výsledok tohto zápasu nepotešil (2:3), ale „desaťtisícový“ Marekiaro vstúpil opäť raz do histórie.

Marek Hamšík prekonal ďalšiu magickú hranicu.

5. Neopakovateľný hetrik dorastenca Jambora za 13 minút, exportná bomba a gól z polovice ihriska

Heroický výkon dorastenca MŠK Žilina Timoteja Jambora v zápase 1. dorasteneckej ligy v Poprade mu vynieslo popredné umiestnenie v našej ankete. Na ihrisko prišiel ako striedajúci hráč v 62. minúte za stavu 0:2. O niekoľko minút neskôr znížil strelou z priameho kopu na 1:2 a aj keď domáci zvýšili na 3:1, Timo úradoval. Priamo z rozohrávky z polovice ihriska znížil na 3:2 a v poslednej minúte bombou z priameho kopu vyrovnal na konečných 3:3! Jeho otec vyrovnával počas pôsobenia v Matadore Púchov v poslednej minúte nadstaveného času na 1:1 proti FC Barcelona, syn Timotej má nakročené pokračovať v šlapajach svojho otca. Proti Popradu predviedol fantastický hetrik. Video si môžete pozrieť na https://www.facebook.com/mskzilina/videos/360724141764571

Timotej Jambor odohral proti Popradu životný zápas.

6. Debut Tomáša Suslova

Raketový štart reprezentačnej kariéry korunoval iba 18 ročný Tomáš Suslov novembrovým debutom v Plzni proti Česku. On sám s predvedeným výkonom nebol ani trochu spokojný, ale zápis do histórie mu už nikto nevezme. V uplynulom roku stihol debutovať v slovenskej 21-ke a vo veku 18 rokov a 164 dní sa stal v novembri najmladším slovenským futbalovým reprezentantom v novodobých dejinách. O 68 dní prekonal dovtedajšieho rekordéra Szilárda Németha, absolútnym rekordérom zostáva František Vysocký, ktorý 27.8.1939 debutoval proti Nemecku vo veku 18 rokov a 110 dní.

Tomáš Suslov sa stal najmladším reprezentantom Slovenska v novodobej histórii.

7. 300. zápas v histórii slovenskej futbalovej reprezentácie

Prvých 16 reprezentačných čiarok urobili Chodák, Arpáš, Reimann a spol. v rokoch 1939 – 1944, druhú, novodobú éru – začala písať slovenská repre vo februári 1994 v Sharjahu v Spojených arabských emirátoch. Odvtedy absolvovali Slováci poltucet kvalifikačných cyklov v bojoch o postup na svetový mundial a sedem v bojoch o európsky šampionát. Tri kvalifikácie znamenali postup na vrcholné podujatie, suma sumárum – 18. novembra odohrali slovenskí sokoli v Plzni jubilejný 300. oficiálny zápas slovenskej repre.

8. Kuckov gól proti Severnému Írsku

Že nebol exportný? Nevadí. Bol jeden z najdôležitejších aké kedy slovenskí hráči dosiahli. Nie je náhoda, že jeho autorom bol „motor“ Kuco. Aj v Belfaste sa vydal sa zo všetkých síl, v nadstavenom čase udivoval fyzickým fondom, hral ako v tranze… V minulom roku nastúpil ako jediný v 7 zápasoch. V Belfaste strelil v 17. min svoj jubilejný 10. gól a určil scenár zápasu, ktorý naše mužstvo doviedlo v predĺžení do úspešného konca. Ako povedal po zápase, ani on sám nevie, ako sa ocitol na hrote a po zaváhaní obrany postupoval sám na gólmana Peacock-Farrella. Základný stavebný kameň položil jeho obstrelom, aj vďaka Kucovi sa predstaví Slovensko na budúcoročnom Eure.

Kuco a jeho gólová strela do siete Severného Írska v Belfaste.

9. Štefan Tarkovič sa stal hlavným reprezentačným trénerom

Rok 2020 sa zapíše do histórie aj z pohľadu výmeny na trénerskom poste. Koronou ovplyvnený, nepredvídateľný rok, priniesol počas jesene kolísavé výkony Hapalovej družiny a tak na záverečnú, rozhodujúcu „novembrovú šichtu“ dostal príležitosť vtedy dočasný kouč Štefan Tarkovič. Ten s pokojom Angličana previedol slovenskú loď dokmi v Belfaste (práve v nich bol skonštruovaný pred viac ako sto rokmi Titanic) a po tom, čo kormidlo nasmeroval do Dublinu, dejiska prvého zápasu Sloveákov v júni na ME 2021 proti Poľsku, vyslúžil si dôveru výkonného výboru SFZ a stal sa hlavným trénerom slovenských sokolov.

V novembrových zápasoch viedol Slovensko Štefan Tarkovič.

10. Návrat Tomáša Hubočana

Škrtel, Nemec, Hubočan a Weiss ml. Návrat tohto kvarteta hráčov do reprezentácie sa stal leitmotívom pred novembrovým zrazom pred rozhodujúcim duelom v Belfaste. Ako to dopadlo viete. Škrťa pribrzdilo zranenie, Adam Nemec sa na návrat necítil, Vladko Weiss na zraz prišiel ale vyradil ho koňar – vyšlo to však s Tomášom Hubočanom! Keď sa pred rokom lúčil po zápase s Paraguajom, netušil, že raz sa vráti. Stalo sa. V pravý čas. V Belfaste odohral celý 120-minútový zápas a bol pilierom defenzívnej štvorice Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan. Hubko pred zrazom povedal, že futbal mu opäť chutí a do bodky naplnil svoje renomé aj v najdôležitejšom zápase kalendárneho roka 2020.

Tomáš Hubočan sa vrátil do repre a prispel k postupu na Euro 2020.