TOP 10 momentov futbalového roka 2020

Posledná aktualizácia 30.12.2020 10:59

BRATISLAVA (SFZ) – Silvestrovská hitparáda najzaujímavejších momentov futbalového roka 2020.

Aj uplynulý rok priniesol momenty, ktoré sa zapísali do histórie slovenského futbalu a budeme na ne dlho a s radosťou spomínať. Pokúsili sme sa vybrať tie naj z naj, samozrejme, koľko ľudí, toľko názorov a tak neberte v tomto prípade poradie vážne. Nakoniec, ankety sú tu pre zábavu a o tom, že poradie si určí každý sám.

1. Gól Michala Ďuriša

Moment, ktorý vojde do histórie a bude navždy spätý s menom Michala Ďuriša. Adamcov hetrik Brazílii, Panenkov belehradský dloubák, Jurkemikova delovka do šibenice Talianom, Ďurišov postupový gól v Belfaste. Miško si týmto gólom označkoval futbalovú kariéru, aj keď, možno si na Eure zapíše ešte pamätnejší gól… Kiežby. Ale naspät k tomu v Belfaste. Keď smerovala Kuckova prihrávka viacmenej do priestoru, kam šprintoval obranca Evans, nič nenasvedčovalo tomu, že by z toho mohol byť rozhodujúci gól v bitke o postup na Euro 2020. Lopta sa však odrazila od domáceho zadáka k šprintujúcemu Ďurišovi a ten od tejto chvíle urobil všetko najlepšie, ako sa v danej chvíli urobiť dalo. Prebral loptu, posunul si ju dopredu, obstrelil obrancu, namieril k žrdi – gól!!!

2. Marek Rodák a jeho penaltové zákroky proti Írsku

Marek Rodák sa stal hrdinom bratislavského penaltového rozstrelu proti Írsku. Keď vstupoval na ihrisko, mal na konte len jeden reprezentačný štart  (7.9.) v Netanyi v zápase  Ligy národov proti Izraelu (1:1) a  hneď v druhom reprezentačnom zápase zaznamenal výnimočný historický zápis! Kým Hamšík, Hrošovský, Haraslín a Greguš naše penalty premenili, Rodák vychytal Browna a keď to Doherty napálil do brvna – bolo vymaľované. Marek Rodák vychytal penalty a poslal nás do finálového duleu o postup na Euro 2020 v Belfaste.

Marek Rodák chytil penaltový pokus Íra Browna a posunul Slovensko do finále play-off o postup na Euro 2020.
zdroj: TASR

3. Gregušov penaltový dloubák

Pane Bože – to čo bolo? Pýtali sa všetci udiveným pohľadom po tom, čo lopta doplachtila do siete. Na penaltový rozstrel v baráži o postup na Euro 2020 si loptu stavajú na biely bod tí najsebavedomejší, ale Janko Greguš bol v ten večer ešte o dve triedy vyššie. Rozbehol sa, podkopol loptu ala Panenka a aj keď írsky gólman Randolph zabrzdil pohyb a skúsil mávnuť rukou smerom k lopte, nedočiahol na ňu. Spoluhráči na štadióne a diváci pri televíznych obrazovkých zostali v šoku, len muž so železnými nervami kráčal spokojne k stredovému kruhu. Popravde, hlavou krútime a nechápeme dodnes...

Janko Greguš a jeho postupová oslava.

4. Hamšíkových 10000 minút

Sumár rekordov Mareka Hamšíka by zabral niekoľko riadkov a premenil by (aj) túto anketu na one man show. Hamšo je legenda a kým v minulosti to bolo čo sezóna to minimálne jeden rekord, v ostatnom čase platí viacmenej tvrdenie - čo zápas, to zápis do rekordných tabuliek. Len tak mimochodom, vyrovnal rekord v počte zápasov s kapitánskou páskou a aby sme to dlho nenaťahovali, stal sa prvým hráčom v dejinách slovenského futbalu, ktorý v reprezentácii dosiahol päťciferné číslo pri ukazovateli odohraných minút. Marek Hamšík ako prvý pokoril hranicu 10000 odohraných minút. Stalo sa tak v 57. min domáceho duelu s Izraelom. Výsledok tohto zápasu nepotešil (2:3), ale „desaťtisícový“ Marekiaro vstúpil opäť raz do histórie.

Marek Hamšík prekonal ďalšiu magickú hranicu.

5. Neopakovateľný hetrik dorastenca Jambora za 13 minút, exportná bomba a gól z polovice ihriska

Heroický výkon dorastenca MŠK Žilina Timoteja Jambora v zápase 1. dorasteneckej ligy v Poprade mu vynieslo popredné umiestnenie v našej ankete. Na ihrisko prišiel ako striedajúci hráč v 62. minúte za stavu 0:2. O niekoľko minút neskôr znížil strelou z priameho kopu na 1:2 a aj keď domáci zvýšili na 3:1, Timo úradoval. Priamo z rozohrávky z polovice ihriska znížil na 3:2 a v poslednej minúte bombou z priameho kopu vyrovnal na konečných 3:3! Jeho otec vyrovnával počas pôsobenia v Matadore Púchov v poslednej minúte nadstaveného času na 1:1 proti FC Barcelona, syn Timotej má nakročené pokračovať v šlapajach svojho otca. Proti Popradu predviedol fantastický hetrik. Video si môžete pozrieť na https://www.facebook.com/mskzilina/videos/360724141764571  

Timotej Jambor odohral proti Popradu životný zápas.

6. Debut Tomáša Suslova

Raketový štart reprezentačnej kariéry korunoval iba 18 ročný Tomáš Suslov novembrovým debutom v Plzni proti Česku. On sám s predvedeným výkonom nebol ani trochu spokojný, ale zápis do histórie mu už nikto nevezme. V uplynulom roku stihol debutovať v slovenskej 21-ke a vo veku 18 rokov a 164 dní sa stal v novembri najmladším slovenským futbalovým reprezentantom v novodobých dejinách. O 68 dní prekonal dovtedajšieho rekordéra Szilárda Németha, absolútnym rekordérom zostáva František Vysocký, ktorý 27.8.1939 debutoval proti Nemecku vo veku 18 rokov a 110 dní.

Tomáš Suslov sa stal najmladším reprezentantom Slovenska v novodobej histórii.

7. 300. zápas v histórii slovenskej futbalovej reprezentácie

Prvých 16 reprezentačných čiarok urobili Chodák, Arpáš, Reimann a spol. v rokoch 1939 – 1944, druhú, novodobú éru – začala písať slovenská repre vo februári 1994 v Sharjahu v Spojených arabských emirátoch. Odvtedy absolvovali Slováci poltucet kvalifikačných cyklov v bojoch o postup na svetový mundial a sedem v bojoch o európsky šampionát. Tri kvalifikácie znamenali postup na vrcholné podujatie, suma sumárum – 18. novembra odohrali slovenskí sokoli v Plzni jubilejný 300. oficiálny zápas slovenskej repre.

8. Kuckov gól proti Severnému Írsku

Že nebol exportný? Nevadí. Bol jeden z najdôležitejších aké kedy slovenskí hráči dosiahli. Nie je náhoda, že jeho autorom bol „motor“ Kuco. Aj v Belfaste sa vydal sa zo všetkých síl, v nadstavenom čase udivoval fyzickým fondom, hral ako v tranze… V minulom roku nastúpil ako jediný v 7 zápasoch. V Belfaste strelil v 17. min svoj jubilejný 10. gól a určil scenár zápasu, ktorý naše mužstvo doviedlo v predĺžení do úspešného konca. Ako povedal po zápase, ani on sám nevie, ako sa ocitol na hrote a po zaváhaní obrany postupoval sám na gólmana Peacock-Farrella. Základný stavebný kameň položil jeho obstrelom, aj vďaka Kucovi sa predstaví Slovensko na budúcoročnom Eure.

Kuco a jeho gólová strela do siete Severného Írska v Belfaste.

9. Štefan Tarkovič sa stal hlavným reprezentačným trénerom

Rok 2020 sa zapíše do histórie aj z pohľadu výmeny na trénerskom poste. Koronou ovplyvnený, nepredvídateľný rok, priniesol počas jesene kolísavé výkony Hapalovej družiny a tak na záverečnú, rozhodujúcu „novembrovú šichtu“ dostal príležitosť vtedy dočasný kouč Štefan Tarkovič. Ten s pokojom Angličana previedol slovenskú loď dokmi v Belfaste (práve v nich bol skonštruovaný pred viac ako sto rokmi Titanic) a po tom, čo kormidlo nasmeroval do Dublinu, dejiska prvého zápasu Sloveákov v júni na ME 2021 proti Poľsku, vyslúžil si dôveru výkonného výboru SFZ a stal sa hlavným trénerom slovenských sokolov.

V novembrových zápasoch viedol Slovensko Štefan Tarkovič.

10. Návrat Tomáša Hubočana

Škrtel, Nemec, Hubočan a Weiss ml. Návrat tohto kvarteta hráčov do reprezentácie sa stal leitmotívom pred novembrovým zrazom pred rozhodujúcim duelom v Belfaste. Ako to dopadlo viete. Škrťa pribrzdilo zranenie, Adam Nemec sa na návrat necítil, Vladko Weiss na zraz prišiel ale vyradil ho koňar – vyšlo to však s Tomášom Hubočanom! Keď sa pred rokom lúčil po zápase s Paraguajom, netušil, že raz sa vráti. Stalo sa. V pravý čas. V Belfaste odohral celý 120-minútový zápas a bol pilierom defenzívnej štvorice Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan. Hubko pred zrazom povedal, že futbal mu opäť chutí a do bodky naplnil svoje renomé aj v najdôležitejšom zápase kalendárneho roka 2020.

Tomáš Hubočan sa vrátil do repre a prispel k postupu na Euro 2020.
Značky
Autor
Peter Zeman
Reprezentácia
Muži A
keywords
TOP 10 momentov
Osoba
Michal Ďuriš
Osoba
Marek Rodák
Osoba
Ján Greguš
Osoba
Marek Hamšík
Osoba
Timotej Jambor
Osoba
Tomáš Suslov
Osoba
Juraj Kucka
Osoba
Štefan Tarkovič
Osoba
Tomáš Hubočan
Mohlo by vás zaujímať

MUŽI A – Pred finále E-skupiny: Je čas myslieť dopredu

19.6.2021 15:44

MUŽI A – Škoda prehry so Švédskom z jedenástky, Tarkoviča to mrzí

19.6.2021 14:11

MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska so Švédskom

18.6.2021 08:37

MUŽI A - Zasiahnutí koronou prijímame švédsku výzvu

17.6.2021 15:20

MUŽI A – Bolo to cítiť, hrali aj jeden za druhého

16.6.2021 12:46

EURO 2020 - Tréner Štefan Tarkovič: Po piatich minútach slávy ďalších dvadsať tvrdej roboty

15.6.2021 20:01

MUŽI A - Proti Poľsku odovzdali maximum a zaslúžene sa radujú

15.6.2021 15:19

MUŽI A – Sokoli na Eure proti Poľsku vzlietli ku trom bodom! Tarkovič si váži, ako sa bijú za Slovensko

15.6.2021 09:49

MUŽI A – Už na poľskú nôtu: Lewandowski v každej debate

12.6.2021 17:11

MUŽI A – Hamšík sa hotuje na Poľsko

11.6.2021 15:19

MUŽI A – Deň druhý: Schranz má chuť na góly

10.6.2021 15:20

MUŽI A – Ojedinelý turnaj je tu, Poľsko máme na dohľad

10.6.2021 14:20

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.