angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

TRÉNERI - Ján Kozák mladší: Verím, že sa úspechmi priblížim otcovi

12. Apríl 2018

BRATISLAVA (SFZ/BRANISLAV SARŇÁK) - Do rodiny slovenských trénerov s najvyššou trénerskou licenciou EURO Pro pribudol syn nášho reprezentačného kouča Jána Kozáka Ján Kozák mladší. Ten po dovŕšení najvyššieho trénerského vzdelania nevylúčil v budúcnosti ani možnú spoluprácu s otcom.

Galéria

Porovnávaniu sa s úspešným otcom, ktorý Slovensko priviedol na európsky šampionát vo Francúzsku v roku 2016, sa pravdepodobne nevyhne ani na lavičke. „Už keď som hrával futbal, tak tiež moja kariéra bola tým poznačená. Veď otec bol výborný futbalista. Aj teraz, ako tréner, s tým musím počítať. Otec má veľké úspechy a verím, že sa mu priblížim,“ povedal pre futbalsfz.sk Ján Kozák mladší. Vie si terajší tréner juniorky Slovana Bratislava predstaviť spoluprácu s otcom? „Prečo nie? Uvidíme, ako dlho bude otec trénovať, ale nevylučujem to,“ prezradil Kozák ml.

Aby sa človek pusunul, potrebuje výsledky a šťastie

Tridsaťsedemročný niekdajší skvelý stredopoliar mal vynikajúcu hráčsku kariéru. Súperových brankárov ohrozoval skvelou kopacou technikou. Najviac sa zviditeľnil v drese Artmedie Petržalka, s ktorou okúsil aj skupinovú fázu Ligy majstrov. Okrem toho hrával na Slovensku aj za 1. FC Košice a Slovan Bratislava. Vyskúšal si aj legionársky chlebíček, keď si obliekal dresy Lokerenu, Slavie Praha, West Bromwichu Albion, rumunského klubu Politehnica Timisoara, Larissy či Bunyodkoru. Možno ho v budúcnosti uvidíme aj na lavičke A-tímu niektorého z týchto klubov. „Uvidíme. Petržalka sa dáva po ťažšom období dokopy a v juniorke Slovana trénujem. V zahraničí som nemal klub, kde by som dlhšie pôsobil. Ak hráte päť-šesť rokov v jednom tíme, potom je jednoduchšie sa tam stať trénerom. Myslím si, že teraz budem pokračovať na Slovensku a aby sa človek posunul ďalej, musí mať výsledky, ale aj šťastie,“ vravel čerstvý držiteľ licencie EURO Pro, ktorého trénerskym vzorom je Carlo Ancelotti.

Písal o útočníkoch

Pre Jána Kozáka mladšieho to bolo za posledné roky už druhé štúdium. „Mal som možno výhodu v tom, že som pred tým vyštudoval A-licenciu, kde som sa prípravil na štúdium Pro licencie. Naučili sme sa teóriu futbalu, ktorú človek, keď hrá, veľmi nevníma. Najťažšia vec zo štúdia bola záverečná práca. Písal som o dvoch hrotových útočníkoch, pri systéme hry 4 - 4 - 2. Zamerali sme sa na turnaj majstrovstiev Európy do 21 rokov v Poľsku. Mal som aj predostrieť polročný plán, ako ich zlepšiť,“ priblížil rodák z Košíc. Pomohlo mu, že počas štúdia zároveň stál na lavičke juniorky Slovana? „Samozrejme, človek musí trénovať, aby si vyskúšal veci, ktoré sa naučí. Viacerí spoluštudenti mali tiež trénerské skúsenosti, dokonca aj z ligy. Bol to napríklad Miro Karhan.“
Kozákov tím momentálne hrá v tretej najvyššej súťaži, kde si počas jesene zmeral sily aj s bývalým tímom z Petržalky. Stretnutie sa skončilo remízou 1:1. „Bol to iný zápas ako proti ostatným súperom. V jeseni to bol asi najlepší duel, na tretiu ligu prišlo 2 000 ľudí, bolo to krásne a špecifické,“ zakončil Ján Kozák mladší.