U17 ČESKO-SLOVENSKÝ POHÁR – V prílišnej nervozite triumf Sparty Praha

utorok, 18.06.2019
|
Posledná aktualizácia 18.6.2019 14:12
Technický riaditeľ FAČR Jiří Kotrba gratuluje po zápase kapitánovi Žiliny Matúšovi Capkovi a odovzdáva mu pohár za 2. miesto v Česko-slovenskom pohári.
autor: ROMAN FERSTL , zdroj: SFZ

SKALICA (SFZ) – Desiaty diel tzv. Česko-slovenského pohára v kategórii dorasteneckých tímov do 17 rokov, v ktorom sa stretli majster Slovenska MŠK Žilina a český šampión Sparta Praha vyhral tím spoza rieky Moravy.

Viac z hry mali Žilinčania, ale bola to platonická prevaha. Sparťania pokryli priestor  a aktívnym bránením nútili súpera do aj nepripravených prihrávok a finálnych riešení, získavali lopty a hrozili výpadmi. Za I. polčas im vyšli tri, všetky dotiahli až do koncovky, z dvoch trafili bránu a dosiahli dva góly. V 26. min sa v brejku Schánělec predral cez Leitnera, uvoľnil Sejka a ten nedal Belkovi šancu ani len na zákrok – 0:1. Obraz hry sa nezmenil, žlto-zelení veľmi chceli, ale ich hra bola stále komplikovaná a hlavne bez presného zakončenia. Všetky strelecké pokusy šli mimo troch žrdí, medzi ktorými od 15. minúty stál po zranení prvého brankára Pančeva jeho náhradník Tuma. Ten tak nemusel čeliť pokusu Leitnera (v 21. min po rohu hlavička vedľa) ani Leška (29. min, pražaská obrana odkopla), naopak, prišla 34. min a Tandara podbehol krížny center Sejka, číhajúci karabec si zasekol obrancu a potom i brankára a suverénne zvýšil – 0:2. Odpoveď bola rýchla, po piatom žilinskom rohu si neporadil s tlakom súpera Tuma, lopta mu vypadla a Váľovčin zblízka doklepol – 1:2. Celkový dojem z hry bol takž, že Pražania hrali viac „dospelácky“ futbal, Žilinčania dorastenecký.

Gólom spred prestávky nabudená Žilina chcela skóre predsa len otočiť. Mojžiš zahrával ľavačkou veľa štandardiek pred bránu Tumu, v 51. min mal vyrovnanie na hlave Leitner, ale poslal loptu vedľa. Javorčekov strieľaný center brankár vyboxoval, najväčšiu príležitosť mal po hodine hry Váľovčin. Podľa sparťanského receptu z I. polčasu prebehol popri obrancovi, obišiel aj brankára a v okamihu, keď posielal loptu do prázdnej brány mu do strely vložil špičku Suchomel a gól sa nestal... Pražania sa ešte viac stiahli, hrali len na vlastnej polovici a číhali na príležitosť. Sejk jednu čistú zahodil v sóle z uhla na Belka, s blížiacim sa koncom stúpala na trávniku už aj tak dosť evidentná nervozita. Na početné strkanice a nekorektné osobné súboje doplatil vylúčením Škrteľ, ktorý bol na ihrisku sedem minút. Ešte v nadstavenom čase skúšal niečo Javorček, na druhej strane Karabec poslal takmer od polovice ihriska lob a ďaleko pred bránou stojaci Belko s námahou vyrazil na brvno, skóre sa nezmenilo. Zmenil sa však počet kariet po konečnom hvizde, nervozita vyvrcholila strkanicou a tak sa žltilo i červenalo... MŠK Žilina ani na piaty pokus v súboji o Čs. pohár neuspel.

MŠK ŽILINA – SPARTA PRAHA 1:2 (1:2)
Góly:
39. Váľovčin - 26. Sejk, 34. Karabec.
ŽK: Capko, Javorček – Suchomel, Schánělec, Sejk.
ČK: 75. Škrteľ, 80+. Sejk.
Rozhodovali: Somoláni – Štrbo, Pozor – 400 divákov.
MŠK: Belko - Tandara, Leitner, Capko (C), Javorček - Novák (68. Škrteľ), Gomola (32. Oravec), Mojžiš - Leško (48. Bombík), Váľovčin, Hunčík (72. Trabalík). Tréner: Peter Černák.
SPARTA: Pančev (15. Tuma) - Borkovec (71. Rydval), Dolejš (C), Vitík, Suchomel, Šilhart, Karabec, Gedeon (60. Freisinger), Lukavský, Schánělec (71. Žížala), Sejk. Tréner: Petr Havlíček.

HLASY PO ZÁPASE
PETER ČERNÁK (tréner Žiliny): “Prehra nás veľmi mrzí. Dostali sme Spartu pod tlak, pritom sme inkasovali po akciách, o ktorých sme vedeli, že to Pražania tak budú hrať. V II. polčase sme mali viac čistách šancí, možností nielen na vyrovnanie tak bolo dosť, ale nevedeli sme sa presadiť. Rozhodla efektivita súpera, Sparta mala dve príležitosti a dala dva góly. Taký je futbal.“

PETR HAVLÍČEK (tréner Sparty): “Je to krásne vyvrcholenie sezón, máme aj druhú trofe, za to, čo chlapci predvádzali, si zaslúžia absolutórium. Na Žilinu sme boli pripravení, chceli sme hrať na brejky, čo sa nám darilo. Zlomovým momentom bol zákrok Suchomela, ktorý za stavu 1:2 znemožnil zakončiť dožilinskému útočníkovi prázdnej brány.“ 

FINÁLOVÉ SÚBOJE O ČS. POHÁR OD ROKU 2012

2012

TRNAVA

MŠK ŽILINA

SPARTA PRAHA

1:4

2013

ZLÍN

FK PARDUBICE

FK SENICA

1:2

2014

PÚCHOV

DUKLA B. BYSTRICA

VIKTORIA PLZEŇ

2:2, 2:3 na 11 m

2015

KROMĚŘÍŽ

FK PARDUBICE

SPARTAK TRNAVA

2:2, 4:2 na 11 m

2016

SENEC

MŠK ŽILINA

SPARTA PRAHA

0:2

2017

FRÝDEK-MÍSTEK

VIKTORIA PLZEŇ

MŠK ŽILINA

4:1

2018

VELKÉ BÍLOVICE

SLAVIA PRAHA

MŠK ŽILINA

1:1, 6:5 na 11 m

Značky
Osoba
Peter Černák
Súťaž
Česko-slovenský pohár
clubs
MŠK Žilina
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.