U19/WU19 – Kvalifikáciu aj ME zrušili, tréneri sa zhodujú: Je to veľká škoda pre túto generáciu

Posledná aktualizácia 24.2.2021 13:00
Tréner WU19 Jozef Jelšic (vľavo) a kouč U19 Stanislav Macek boli zo zrušenia kvalifikácie ME sklamaní.

BRATISLAVA (SFZ) – Pripravovali sa poctivo na kvalifikáciu na ME, no pandémia stopla šampionáty U19 a WU19 aj tento rok. UEFA po zvážení rozhodla, že sa majstrovstvá Európy konať nebudú. Tím trénera Stanislava Maceka (U19) a družstvo kouča Jozefa Jelšica (WU19) tak nedostane šancu ukázať svoj potenciál. Oboch kormidelníkov situácia mrzí a pre futbalsfz.sk prezradili, ako informáciu prijali, ako sa zmení ich program a aký vplyv to môže mať na tieto ročníky mladých futbalistov a futbalistiek.

Na začiatku februára, keď sa chlapčenská devätnástka stretla na zraze v Dunajskej Strede, ešte nič nenasvedčovalo tomu, že kvalifikácia nebude. Chalani v prípravnom zápase vyhrali v Maďarsku 1:0, kouč Macek si kemp pochvaľoval. Po minulotýždňových náznakoch však včera (utorok – pozn. aut.) prišla definitíva o zrušení kvalifikácie i ME. „Je to veľmi smutné, venujete tomu dva roky extrémnej roboty. Zorganizovali sme v tejto náročnej dobe zraz, čo je naozaj komplikované, celý čas ste ako na ihličkách, či sa nič nestane... Je to obrovská škoda,“ začal so smútkom v hlase večný optimista Stanislav Macek.

Kouč veril, že kvalifikačná skupina, ktorá sa mala hrať u nás na Slovensku (súperi – Taliansko, Kosovo, Cyprus), bude vyvrcholením práce s touto generáciou chlapcov, no napokon je všetko inak. Ale chalani ešte úplne v 19-ke nekončia. „Momentálne pripravujeme na asociačný termín v marci rozlúčkový zraz. Za svoj prístup k reprezentácii si ho chlapci zaslúžia. Mal som už s polovicou tímu videohovor, kde som im oznámil zrušenie ME, bolo tam, samozrejme, veľké sklamanie. S ďalšími chalanmi budem hovoriť dnes a zajtra.Teraz sa sústredíme na marec, i keď bez kvalifikácie, ale chceme dohodnúť jedného súpera z okolitých krajín. Verím, že sa stretneme v klasickom zložení, bude tam dobrá atmosféra,“ pridal Macek, ktorý sa nebojí, že by to jeho zverencov demotivovalo. „Som s nimi v úzkom kontakte, chalani sú už v tomto veku profesionáli, ich motivácia sa sústredí teraz do klubov, do mužského futbalu a samozrejme, motiváciou bude dostať sa do tímu do 21 rokov. Mnohí z nich na to určite majú,“ uzavrel Stanislav Macek.


autor: Petra Ďuráčiová

Repre WU19 minulý tyždeň mala kontrolný zraz v Bánovciach nad Bebravou a celá príprava smerovala k aprílovej kvalifikácii na ME – malo sa hrať vo Walese, súpermi okrem domácich mali byť aj Francúzsko a Severné Macedónsko. Na konci kempu však mal tréner Jozef Jelšic informácie, že sa šampionát aj v tejto vekovej kategórii zruší. Utorková správa z UEFA to len potvrdila. „Bolo to obrovské sklamanie, aj pre nás, aj pre dievčatá. Zostali veľmi smutné, no musíme to zobrať tak, ako to je. Ideme ďalej a budeme sa chystať na ďalšiu kvalifikáciu. Program aktuálneho tímu WU19 sa týmto ukončil, s hráčkami s rokom narodenia 2002 sme sa rozlúčili a naskočíme na program novej 19-ky a 17-ky, ktorý by sa mal začať koncom marca alebo v priebehu apríla,“ vysvetlil na úvod tréner Jelšic.

V jeho tíme boli dievčatá, ktorých sa dotklo zrušenie kvalifikácie ME vlani i teraz, čo môžeme nazvať aj malou športovou tragédiou. „No veru, nie je to nič príjemné, odpadli za rok a niečo dve kvalifikácie aj Elite Round a je to určite ťažké prijať. Zdravie a bezpečnosť je však prednejšie a keď to UEFA takto vyhodnotila, my to plne rešpektujeme, i keď sme sa na to veľmi tešili, hlavne tie baby, čo teraz už končia,“ uzavrel Jozef Jelšic.

Značky
Reprezentácia
U19
Reprezentácia
WU19
Osoba
Jozef Jelšic
Osoba
Stanislav Macek
Súťaž
1. kolo kvalifikácie ME
Autor
Lucia Petrincová
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

09.4.2021 12:25

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.