UEFA – Aleksander Čeferin hlavou európskeho futbalu ďalšie štyri roky

piatok, 08.02.2019
|
Posledná aktualizácia 09.2.2019 10:44

RÍM (SFZ) – Volebný 43. kongres UEFA nepriniesol žiadne nečakané výsledky. “Bol pracovný, vecný, bez organizačných problémov a volebných prekvapení,“ okomentoval deň v talianskej metropole generálny sekretár SFZ Jozef Kliment, ktorý tvoril slovenskú delegáciu spolu s prezidentom SFZ Jánom Kováčikom a viceprezidentom pre štátne reprezentácie Karolom Belaníkom.

UEFA pozvala ako hosťa aj Jozefa Marka, čím ocenila jeho dlhoročnú prácu v prospech futbalu v rámci SFZ aj európskej asociácie. Na kongrese bola prítomná i delegácia FIFA, vedená prezidentom Giannim Infantinom.

Najzásadnejším bodom programu bola voľba prezidenta UEFA. Slovinec Aleksander Čeferin je na čele UEFA od septembra 2016, kedy prebral mandát od Michela Platiniho a dokončil jeho volebné obdobie, ktoré sa naplnilo práve rímskym kongresom. Bol jediným kandidátom na tento post a logicky uspel. "Som poctený," uviedol po znovuzvolení. "Tentoraz preberám funkciu s menšími pochybnosťami a menším skepticizmom ako prvýkrát. Najnebezpečnejšia vec, ktorú môžeme urobiť, je zaspať na vavrínoch a uspokojiť sa s našou súčasnou situáciou. Do našej stratégie chcem vniesť nádej a solidaritu," citovala jeho reakciu po vyhlásení výsledkov agentúra AFP.  

Na sedem miest do výkonného výboru UEFA kandidovalo povodne desať funkcionárov, Kazach Boranbajev odstúpil ešte pred voľbami a hlasy členských zväzov posunuli do exekutívy sedmičku Sándor Csányi (Maďarsko), Armand Duka (Albánsko), Fernando Gomes (Portugalsko), Jesper Christensen Möller (Dánsko), Andrij Pavelko (Ukrajina), Luis Rubiales (Španielsko) a Davor Šuker (Chorvátsko). Na post ženskej členky vo výkonnom výbore kandidovala iba Francúzska Florence Hardouin, prešla bez problémov aklamáciou. Za európsku asociáciu klubov (ECA) kooptovali majiteľa parížskeho St. Germainu Nassera Al-Khelaifiho. 

Voľby pokračovali aj pri obsadení zástupcov UEFA do FIFA – štvorročný mandát viceprezidenta patrí Sándorovi Csányimu, viceprezidentom na štyri roky ako zástupca  britských zväzov je Angličan Clarke Greg. Členom rady FIFA na štyri roky sa stal Reinhrad Grindel (Nemecko) a na dvojročné obdobie Fernando Gomes a Cyperčan Georgios Koumas.

“V Čeferinovej správe zazneli známe fakty. UEFA je finančne vo veľmi dobrej kondícii. V súčasnosti panuje na jej pôde názorová jednota členských zväzov na všetky kľúčové otázky a týmto smerom chce prezident pokračovať vo svojej agende, ktorú opiera o jednotu, nádej, úctu a solidaritu. K tomu treba pripojiť aj jeho jednoznačné vyjadrenie k avizovaným snahám niektorých silných klubov o vytvorenie takzvanej Super Ligy. Na kongrese Čeferin informoval o tom, čo dohodli deň predtým s Andreom Agnellim, šéfom ECA, že teraz a ani v najbližšom období takáto súťaž nevznikne,“ povedal priamo z Ríme Jozef Kliment.  

Slovinský funkcionár zdôraznil nutnosť dodržiavania pravidiel finančného spravodlivého konania, aby sa vytvorila novú európska rovnováha, v ktorej si každý môže nájsť svoje miesto. Prvotné ciele finančného fair-play sa naplnili, európske kluby sú finančne zdravšie ako kedykoľvek predtým, problémy nezaplatených dlhov voči klubom, trénerom a hráčom sa podarilo v mnohých členských krajinách UEFA vyriešiť.

Ďalší kongres UEFA sa bude konať 3. marca 2020 v Amsterdame.


Peter Šurin
Značky
Osoba
Jozef Kliment
SFZ
kongres UEFA
Mohlo by vás zaujímať

SFZ – Na záver SFZ Home Challenge triumf „Karesza“ s FC Barcelona

05.6.2020 20:13

USMERNENIE SFZ k opatreniu Úradu verejného zdravotníctva SR vo veci prevádzky vonkajších športovísk

05.6.2020 16:29

Novú digitálnu službu od SFZ „Hlasovanie per rollam“ využil na konferencii Slovenský futsal

05.6.2020 08:47

SFZ a ÚLK oficiálne požiadali o „percentuálny model“ počtu fanúšikov na štadióne

04.6.2020 11:00

„Čo je s vami?“ Jozef Majoroš: Venujem sa vnučke, rodine, záhradke, futbal mám dnes ako hobby

04.6.2020 11:51

Registrácia na záverečný turnaj SFZ Home Challenge ešte trvá, na víťaza čaká Juraj Kucka

03.6.2020 15:30

Ladislav Petráš: Stretnúť sa s Pelém je celoživotné šťastie

03.6.2020 09:34

Komuniké zo zasadnutia VV SFZ zo dňa 2.6.2020

03.6.2020 11:43

VV SFZ – II. liga sa dohrá, jej víťaz má nárok na baráž o miesto vo Fortuna lige

02.6.2020 15:32

SLOVENSKO – Jubilant Arnold Klein, bývalý rozhodca, má 70

02.6.2020 08:11

SFZ - Rozhodcovia hlásia „pripravení,“ všetky testy na COVID-19 negatívne

01.6.2020 15:49

SR A – Rekordy a zaujímavosti: Žlté karty, nedostižný Škrtel, najviac sedem v Cardiffe

01.6.2020 13:47

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner