UEFA – Otázniky nad Izraelom, pravidlá pre pohárové predkolá

Posledná aktualizácia 06.8.2020 15:06

BRATISLAVA /NYON (SFZ) – Ďalšiu z videokonferencií na najvyššej úrovni absolvoval na linke s generalitou UEFA generálny sekretár SFZ Peter Palenčík vo štvrtok.

“Seniorské národné tímy odohrajú septembrové zápasy Ligy národov bez účasti divákov na tribúnach. Existuje však navyše možnosť, že niektoré stretnutia sa budú konať na neutrálnej pôde vzhľadom na bezpečnostné či karanténne opatrenia príslušných vlád v súvislosti s koronavírusom. Jedným z nich môže byť aj náš duel s Izraelom, ktorý sa má hrať na pôde súpera,“ poskytol Palenčík zaujímavú informáciu.
“Definitívne rozhodnutie padne v polovici augusta počas ďalšej videokonferencie generálnych sekretárov členských zväzov UEFA,“ dodal.

Pre slovenský futbal dôležité informácie zo štvrtkovej videokonferencie sa týkali mládežníckych kontinentálnych súťaží.
“V tejto chvíli existuje reálny návrh rezervovať túto jeseň pre chlapcov vekovej kategórie do 19 rokov v nasledovnom modeli: septembrová druhá fáza kvalifikácie ME tzv. Elite Round by sa presunula na októbrový termín a následne by sa hral samotný šampionát - Euro, odkiaľ by najlepších päť tímov postúpilo na MS,“ povedal Peter Palenčík.

Čo sa týka dievčat kategórie do 17 rokov, družstvo ktorých je tiež účastníkom kvalifikačnej fázy Elite Roundu, bol podaný návrh na zrušenie tohto turnaja s tým, že na majstrovstvá sveta by boli nominované tri najlepšie tímy podľa rebríčka UEFA. “Všetky ostatné kvalifikačné turnaje by sa hrali na jar 2021,“ uviedol ďalej slovenský funkcionár. 

“Ďalšou témou boli klubové súťaže a predstavitelia UEFA nám vysvetlili proces fungovania kvalifikačných kôl,“ pokračoval generálny sekretár SFZ.
Vzhľadom na zdravotnú situáciu v Európe pripravil strešný kontinentálny orgán futbalu súbor pravidiel, zameraných na čo najbezpečnejší priebeh záveru pohárovej sezóny 2019/20 a začiatok nového ročníka 2020/21 súťaží UEFA.

Keďže zápasy vrcholiacej dlhej sezóny 2019/20 sa slovenských klubov už netýkajú, pre našich účastníkov Ligy majstrov, resp. Európskej ligy UEFA sú záväzné opatrenia, súvisiace s ich vstupom do medzinárodných pohárov.

Znamená to, že tímy, štartujúce v súťažiach UEFA – zo Slovenska Slovan Bratislava, MŠK Žilina, DAC 1904 Dunajská Streda a MFK Ružomberok – musia UEFA informovať o obmedzeniach vo svojej krajine v súvislosti s cestovaním pre pandémiu koronavírusu. Nedodržanie predpisov môže znamenať až vylúčenie klubu z pohárovej Európy. 

Do 24 hodín po žrebe musia domáce kluby potvrdiť miesto, dátum a čas konania zápasu. Ak mužstvo nemôže vycestovať do krajiny, kde by malo odohrať pohárový zápas, domáci klub musí zabezpečiť náhradné dejisko na neutrálnej pôde tak, aby hostia nemali problémy s cestou. Preto avizovali Poľsko, Maďarsko, Grécko a Cyprus, že sú pripravení poskytnúť svoje štadióny ako dejiská stretnutí pre všetky termíny všetkých predkôl, pokiaľ by bola vznesená požiadavka na neutrálne dejisko zápasu.

UEFA rozhodla, že pri žrebe predkôl budú kluby rozdelené podľa geografického kľúča do skupín, aby sa tak čo najviac obmedzilo cestovanie a zmenšili sa vzdialenosti pri presunoch.

V prípade využitia leteckej dopravy je nutnosť použiť charterové lety. UEFA prispeje klubom na leteckú dopravu sumou až 40 000 eur, na autobus 5000 eur.

Podľa nových pravidiel by sa zápasy mali konať aj v prípade, ak sa v niektorom mužstve vyskytne pozitívny test na koronavírus. UEFA sa bude možným odložením súboja zaoberať iba v prípade, ak konanie stretnutia zrušia príslušné úrady alebo jeden z tímov nebude mať vinou ochorenia COVID-19 aspoň aspoň trinásť  zdravých hráčov alebo zostane bez brankára.Značky
Osoba
Peter Palenčík
Téma
videokonferencia UEFA
Téma
Krízové opatrenia počas krízy
Téma
súťaže UEFA
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.