UEFA/SFZ – Finálový turnaj Ligy národov UEFA so slovenskou účasťou, Kliment aj vo finále!

pondelok, 03.06.2019
|
Posledná aktualizácia 03.6.2019 16:37
Prvým semifinále v Porte Portugalsko - Švajčiarsko sa dnes začína finálový turnaj Ligy národov UEFA 2018/19. Aj so slovenskou - funkcionárskou - účasťou!
autor: PETER FRANCE, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Dvaja funkcionári SFZ, generálny sekretár Jozef Kliment a bezpečnostný manažér Peter France, sú aktívnou súčasťou finálového turnaja Ligy národov UEFA v Portugalsku.
Ešte v decembri vyžrebovali v Dubline semifinále novej súťaže pod egidou UEFA. Hostiteľská federácia rozhodla, že dejiskami zápasov budú Porto a Guimaraes, žreb k nim pridelil dvojice: v stredu 5. júna sa na portskom Štadióne Dragao stretne domáci tím so Švajčiarskom, vo štvrtok 6. júna v Guimaraesi na Štadióne D. Afonsa Henriquesa Holandsko – Anglicko. Výkop oboch stretnutí je o 20:45 a pri oboch budú vo vážnych pozíciach asistovať slovenskí odborníci. Delegátom za UEFA v portskom dueli je Jozef Kliment, generálny sekretár SFZ, za zabezpečenie bezpečnosti a komfortu pre fanúšikov v Guimaraesi zodpovedá Peter France, bezpečnostný manažér SFZ.

UEFA uvedené pozície počas stretnutí zdvojila, okrem Klimenta je jej delegátom Španiel Eduard Dervshay, bezpečnostným advisorom spolu s Francem Angličan Brian Drew. “Centrála zároveň rozhodla o našom nasadení až do konca turnaja. Mne zverila pod dohľad aj nedeľné finále, kolega France bude okrem jedného semifinále dozerať na bezpečnosť a dianie v zápase o 3. miesto,“ upresnil generálny sekretár SFZ (na fotografii č. 3 s riaditeľom Manchestru United Richradom Arnoldom a legendou Bobbym Charltonom).
Pre Klimenta to nie je prvá takáto zodpovedná úloha. V pozícii zástupcu UEFA bol dvakrát na európskom šampionáte, delegátom bol aj vo finále Európskej ligy či v semifinále Ligy majstrov (na fotografii č. 4). “Na medzištátnej úrovni je toto v mojej funkcionárskej kariére najvyšší level,“ potvrdil Kliment.  “Vnímam to ako ocenenie toho, čo robíme na SFZ pri garancii bezpečnosti počas zápasov našej reprezentácie. Je to nielen zodpovedná, ale aj prestížna úloha, nepochybne to zvyšuje ako môj osobný, tak aj zväzový kredit,“ vyjadril sa Peter France (na fotografiách č. 5 a 6).
Intenzívna príprava finálového turnaja –  pamätníkom to pripomína napríklad turnaj v niekdajšej Juhoslávii v roku 1976, keď sa Československo stalo po víťazných zápasoch v Záhrebe a Belehrade majstrom Európy, v závere šampionátu tiež hrali štyri tímy, po semifinále nasledovali duely o umeistnenie – trvá už niekoľko týždňov. “Od stredy sa do prác osobne zapojím aj ja. Mám všetky podklady, informácie o tom, čo a ako sa doteraz robilo. Čaká ma rad stretnutí, porád a mítingov, od organizácie, cez bezpečnosť až po oficiálne tréningy tímov a predzápasových tlačoviek,“ vysvetlil generálny sekretár SFZ.
France je v Guimaraesi už od víkendu, osobne dohliadal na zabezepčenie tamojšieho štadióna. “Podľa informácií od UEFA sa očakáva príchod 4000 Holanďanov a 18 000 Angličanov, kapacita štadióna je 30 000, niet pochýb, že bude plno.“ Slovenský bezepčnostný manažér, ktorý patrí vo svojom fachu medzi absolútnu európsku špičku, sa netají tým, že účasť na Final four Ligy národov UEFA je aj pre neho perfektný test schopností a vysoká škola nových skúseností zároveň. “Do konca júna pripravíme seminár pre našich bezpečnostných manažérov, hlavných organizátorov a koordinátorov pre styk s fanúšikmi, kde sa rád podelím o všetko, čo tu v Portugalsku spoznám a zažijem.“Peter Šurin
Značky
Osoba
Jozef Kliment
Osoba
Peter France
súťaž
Liga národov UEFA
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.