logo
COVID-19

UEFA/SFZ – Jozef Kliment: Ako môže UEFA pomôcť slovenskému futbalu

Nedeľa, 26.4.2020 07:30 | Posledná aktualizácia 11.5.2020 07:35
Bývalý dlhoročný generálny sekretár SFZ, dnes v UEFA vedúci oddelenia pre rozvoj národných zväzov Jozef Kliment.
Bývalý dlhoročný generálny sekretár SFZ, dnes v UEFA vedúci oddelenia pre rozvoj národných zväzov Jozef Kliment.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

NYON/BRATISLAVA (SFZ) - Po deviatich rokoch na poste generálneho sekretára SFZ pracuje Jozef Kliment od Nového roku v centrále UEFA. Na pozícii vedúceho oddelenia pre rozvoj národných zväzov rieši príslušné úlohy z futbalového prostredia, vrátane plnenia projektu HatTrick, z ktorého pôjdu v čase koronakrízy financie od UEFA prostredníctvom členských zväzov do klubov. Témou našej debaty s popredným futbalovým funkcionárom tak bolo súčasné obdobie a futbal z inej strany, ako z ihriska.

Ako funguje centrála UEFA počas pandémie COVID-19?
“Samozrejme, že súčasná situácia ovplyvňuje aj nás v UEFA, musíme rešpektovať všetky opatrenia, prijaté štátom  aj kantonálnymi orgánmi. Zároveň však musíme stále zabezpečovať fungovanie futbalu, sme v kontakte so všetkými členskými asociáciami. Pracujeme z domu, pretože v našej budove smie byť iba obmedzený počet ľudí, ale vďaka moderným IT nástrojom pracujeme a radíme sa o veciach takmer bez obmedzenia.“
Majú funkcionári  UEFA pri rozhodovaní a riadení futbalu na kontinente dostatok relevantných informácii?
Od samého začiatku bolo nevyhnutné poskytnúť nášmu top manažmentu čo najviac informácií, plynúcich od národných asociácií, aby vedenie UEFA následne vedelo zhodnotiť situáciu, urobiť analýzu a pripraviť dobré riešenia. To bolo a vlastne stále je hlavnou úlohou nášho oddelenia, ktoré je vo veľmi úzkom kontakte s futbalovými lídrami všetkých 55 členských krajín.“

Jozef Kliment v spoločnosti dvoch prezidentov, Aleksandra Čeferin z UEFA (vľavo) a Jána Kováčika zo SFZ (v strede).
Jozef Kliment v spoločnosti dvoch prezidentov, Aleksandra Čeferin z UEFA (vľavo) a Jána Kováčika zo SFZ (v strede).
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Ako vidí UEFA návrat futbalu po kríze COVID-19?
Administratíva UEFA pripravila niekoľko scenárov ako ukončiť všetky súťaže na národnej i klubovej úrovni. Ktorý z nich bude nakoniec použitý, závisí od dátumu či dátumov, keď budeme môcť opäť hrávať zápasy. Prioritou vždy je a bude pochopiteľne zdravie aktérov zápasov, vrátane fanúšikov na tribúnach, pričom zo športového hľadiska zostáva náš cieľ rovnaký - dokončiť domáce ligové súťaže. A následne pokračovať v súťažiach národných tímov a klubov aj v upravenom formáte a s novými dátumami.“
Cítite v tejto zložitej situácii v európskej futbalovej rodine jednotu a solidaritu?
Absolútne. UEFA neprijíma žiadne rozhodnutia bez predchádzajúcich konzultácií s predstaviteľmi všetkých národných asociácií. Doteraz sme zorganizovali tri videokonferencie so zástupcami členských zväzov, aby sme prediskutovali existujúce scenáre a návrhy. Spätná väzba bola po každej z nich veľmi pozitívna, národné asociácie veľmi oceňujú proaktívny prístup UEFA, vnímajú ho ako vždy aktuálny a veľmi konštruktívny. Jednota celého európskeho futbalu sa prejavuje aj vo vnímaní klubov, líg a hráčov, čo zohráva kľúčovú úlohu pri navrhovaní riešení vzniknutej krízy.“
Ako v týchto dňoch vyzerá vaše spojenie s domovom?
“Slovensko a  rodinu som nenavštívil od 1. marca, teda takmer dva mesiace, ale vďaka aplikácii whatsapp sme v dennom kontakte. Samozrejme, rodina mi chýba, ale zároveň berieme súčasnú situáciu ako realitu a uvedomili sme si, že jediný spôsob, ktorý môže pomôcť nám prekonať odlúčenie, je byť trpezlivý a myslieť pozitívne.“
Obaja synovia hrajú futbal, ako sa vyrovnávajú s týmto ťažkým obdobím, keď nemôžu ani trénovať ani hrať?
Chlapcom futbal chýba, tréningový proces aj zápasy. Ale trénujú aspoň individuálne a nevedia sa dočkať, kedy sa znova stretnú so svojimi spoluhráčmi.“
Pred niekoľkými mesiacmi ste boli generálnym sekretárom Slovenského futbalového zväzu, pýtajú si od vás slovenské kluby stále priateľskú radu?
Úprimne, slovenské futbalové kluby ma priamo vôbec nekontaktovali. Som však v takmer každodennom styku s mojím nástupcom Petrom Palenčíkom. Je hlavnou kontaktnou osobou medzi UEFA a mnou z jednej strany a Slovenským futbalovým zväzom a jeho futbalovou rodinou z druhej.“
Ako môžete pomôcť slovenskému futbalu vo vašej súčasnej pozícii na UEFA?
Stále mi SFZ a ľudia z jeho štruktúry veľmi chýbajú. Teraz som však súčasťou rodiny UEFA, čo považujem za veľké privilégium. Takže by som mierne upravil túto otázku: ako môže UEFA pomôcť SFZ? A odpoveď je jednoduchá, že rovnako ako môže pomôcť ostatným 54 národným asociáciám v Európe. Podpora UEFA je významná vo všetkých oblastiach futbalového rozvoja a nerobíme medzi zväzmi členskými žiadne rozdiely.“
Čo nové ste našli pri návrate do centrály UEFA a naopak, čo sa nezmenilo?
Známe príslovie hovorí, že nikdy nevkročíš dvakrát do tej istej rieky. Miesto centrály UEFA je rovnaké, ale všetko ostatné sa mení a vyvíja rok čo rok, rovnako ako sa to deje v našich životoch. Sú tu noví ľudia, nové projekty, nové výzvy a každý deň sa učím niečo nové. To je na tom to najkrajšie.“

Značky