V pondelok v Bratislave 42. riadny kongres UEFA

piatok, 23.02.2018
|
Posledná aktualizácia 24.2.2018 11:10

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - Bratislava bude v pondelok 26. februára dejiskom 42. riadneho kongresu UEFA.autor: UEFA, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - Bratislava bude v pondelok 26. februára dejiskom 42. riadneho kongresu UEFA.

Samozrejmá je účasť všetkých 55 členských zväzov UEFA. Z mimošportového hľadiska je kongres najvyššie podujatie UEFA. Predsavzali sme si, že každý rok usporiadame na Slovensku významnú európsku akciu, zvládli sme ME hráčov do 17 rokov aj ME žien do 19 rokov, trénerskú konferenciu a teraz nás UEFA poverila organizáciou kongresu,“ povedal na margo podujatia generálny sekretár SFZ Jozef Kliment, ktorý je spolu s viceprezidentom SFZ Karolom Belaníkom členom trojčlennej slovenskej delegácie na kongrese, vedenej prezidentom zväzu Jánom Kováčikom. “Pre nás je to česť a zároveň ideálna možnosť na prezentáciu zväzu, nášho futbalu i Slovenska.“

Kongres sa bude konať v priestoroch výstaviska Incheba Expo, tradične mu bude deň vopred predchádzať rokovanie výkonného výboru UEFA pod vedením prezidenta Aleksandra Čeferina (na fotografii z minuloročného kongresu UEFA v Helsinkách).

Pozvanými hosťami sú zástupcovia všetkých partnerských futbalových organizácií. Za FIFA príde prezident Gianni Infantino a generálna sekretárka Fatma Samoura, dvojčlenné delegácie budú reprezentovať kontinentálne konfederácie z Afriky, Ázie, zóny Concacaf, Južnej Ameriky a Oceánie, prítomní budú vysokí funkcionári Asociácie európskych klubov aj Európskych profesionálnych futbalových líg (EPFL), hráčskej federácie FIFPro, plus čestní členovia UEFA. „Očakávame okolo 450 hostí, bude tu futbalová funkcionárska špička z celého sveta,“ potvrdil za slovenskú časť organizátorov kongresu Kliment.

Program zahŕňa okrem správu prezidenta a výkonného výboru UEFA aj tému reprezentačných súťaží. “Nie Liga národov, táto súťaž má už jasné línie, bola vyžrebovaná, je známy program. Na kongrese bude UEFA informovať o aktuálnom stave príprav ďalších projektov, napríklad takzvanej Globálnej ligy, čo by bola aplikácie európskej Ligy národov aj na iné kontinenty, či budúcnosti mládežníckych šampionátov, počtu účastníkov na finálových turnajoch, pretože momentálne sa hrajú v rozdielnych formátoch – s ôsmimi, dvanástimi i šestnástimi tímami,“ vysvetlil Kliment.

Dôležitým bodom programu sú doplňujúce voľby jedného člena exekutívy UEFA a zástupcu UEFA na post podpredsedu FIFA. V oboch prípadoch na miesto, ktoré uvoľnil Španiel Villar Llona, je to na obdobie jedného roka. Do exekutívy UEFA kandiduje Španiel Juan Luis Larrea Sarobe, na funkciu do FIFA Maďar Sándor Csányi.

zoznam účastníkov 42. kongresu UEFA v Bratislave TU

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.