angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

V Sieni slávy pribudla vitrína venovaná ME hráčov do 21 rokov 2017 v Poľsku

09. Február 2018

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Sieň slávy slovenského futbalu je bohatšia o nové artefakty. Medzi nimi dresy Šafranka a Mihalíka, kopačky venoval Lobotka.

Galéria

Sieň slávy slovenského futbalu je bohatšia o ďalšie vzácne artefakty z vrcholného finálového turnaja. Vo vitríne venovanej minuloročnému európskemu šampionátu do 21 rokov v Poľsku môžu od dnešného dňa návštevníci vidieť kopačky špílmachra tímu Stanislava Lobotku, v ktorých odohral zápasy proti Poľsku, Anglicku a Švédsku. Originálne šampionátové dresy venovali do Siene slávy Pavol Šafranko a Jaroslav Mihalík, pár brankárskych rukavíc, ktoré čarovali proti súperom v skupinovej fáze podaroval gólman Adrián Chovan. Cenné artefakty dopĺňa šampionátová hráčska akreditácia Alberta Rusnáka a lopta zo zápasu Slovensko – Švédsko s podpismi všetkých hráčov a členov realizačného tímu SR 21 – účastníkov šampionátu v Poľsku.

„Neviem čo k tomu viac povedať. Hlavou mi preletela spomienka na samé začiatky futbalovej kariéry. Ako malý chalan by som nikdy nebol povedal, že by sa môj dres mohol raz ocitnúť v Sieni slávy. Som veľmi poctený a vďačný,“ neskrýval dojatie po správe o umiestnení dresu do vitríny v priestoroch Siene slávy autor víťazného gólu do siete Poľska na Eure 2017 Pavol Šafranko. Práve on mal na kopačke proti Švédsku štvrtý gól v sieti súpera (vyhrali sme 3:0). Ak by v poslednej minúte vkĺzačkou dosiahol na loptu a usmernil ju do siete, možno by si chlapci vytúžené semifinále zahrali. „Nech už bolo ako bolo, s odstupom času budeme spomínať len na to dobré. Pre mňa bol šampionát vrcholom doterajšej kariéry. Aj keď sme v závere pocítili horkosť a pocit krivdy, prevládajú pozitíva. Som hrdý na chlapcov, ako tím sme odovzdali na ihrisku maximum.“

Útočník dánskeho Aalborgu BK, kam prestúpil po šampionáte, sa v novom pôsobisku rýchlo udomácnil, postupne sa stal miláčikom publika a formu si udržal aj počas zimnej prstávky. „Ukončili sme zimnú prípravu, o týždeň štartujeme ligovú sezónu. Stal som sa najlepším strelcom zimnej prípravy, som zdravý a futbalovo sa mi darí. Chválabohu, lebo to všetko je možné aj zásluhou toho hore. Verím, že sa mi bude rovnako dariť aj v ostrých zápasoch počas blížiacej sa ligy,“ dodal bývalý útočník slovenskej 21-ky Pavol Šafranko.

Sieň slávy je bohatšia aj o ďalší pár originálnych šampionátových brankárskych rukavíc. Po Alexandrovi Vencelovi st. a Matúšovi Kozáčikovi sú novým prírastkom aj tie od Adriána Chovana. Rodák z Partizánskeho privádzal skvelými zákrokmi na Eure 2017 v Poľsku súperov do zúfalstva a práve rukavice, na ktoré sa lepili lopty po strelách súperov, môžu vidieť návštevníci v novej vitríne venovanej slovenským sokolíkom. „Je to pre mňa veľká česť, veľmi ste ma potešili,“ neskýval prekvapenie a radosť po ozname o umiestnení rukavíc do Siene slávy. „Šampionát bol vrcholom mojej doterajšej kariéry, zostanú mi spomienky na zápasy, partiu chalanov a trénerov. Aj teraz sa mi tisne do očí slzička, keď si spomeniem, ako blízko sme boli k ešte väčšiemu úspechu. Trošku krivdy zostalo, ale zažili sme spolu s našimi fanúšikmi veľa krásnych chvíľ, ktoré tieto pocity predčia,“ spomínal na súboje Hapalovej družiny gólman Adrián Chovan.

Skvelý kolektív úspešnej generácie mladých slovenských futbalistov nasmerovala k európskym výšinám trénerská dvojica Pavel Hapal – Oto Brunegraf. Asistent trénera navštívil Sieň slávy osobne a pri pohľade na naaranžovanú vitrínu s cennými suvenírmi neskrýval radosť a nostalgiu v jednom. „Úžasné, krásne spomienky na niečo nezabudnuteľné. Ako ukázal priebeh šampionátu, nie každý bod, ale dokonca každý gól vie byť dôležitý. Nám chýbal jeden jediný, aby smu dosiahli ešte krajší výsledok. Po šampionáte okúsilo seniorský reprezentačný dres päť hráčov, pevne verím, že minimálne ďalších päť by sa mohlo dočkať debutu v reprezentačnom A-čku v blízkej budúcnosti."

Pre Lobotku, Škriniara a spol. bol turnaj v Poľsku vrcholom ich doterajšej kariéry. Ako vníma európsky šampionát Oto Brunegraf zo svojho pohľadu? "Nechcel by som sa ocitnúť v pozícii tak starého, aby som považoval šampionát v Poľsku za vrchol kariéry. Určite by som sa rád posunul v budúcnosti ešte o čosi ďalej, ale je pravdou, že minuloročný šampionát je nezabudnuteľnou kapitolou. Najkrajším zážitkom pre mňa zostáva hymna z hrdiel slovenských fanúšikov v Kielcoch pred duelom s Anglickom. Desaťtisíc slovenských fanúšikov spievalo slovenskú hymnu. Bolo to fantastické,“ dodal na záver asistent trénera slovenskej 21-ky Oto Brunegraf.