V Trnave vzdelávanie tréneriek, Látal Mackovičová: Narastá počet družstiev a nastáva dopyt po trénerkách

pondelok, 11.02.2019
|
Posledná aktualizácia 12.2.2019 16:38

zdroj: SFZ
V Trnave sa uskutočnilo ďalšie kolo vzdelávania tréneriek.

TRNAVA (SFZ) – Slovenská rodina tréneriek sa bude pomaly rozrastať. Po celej krajine sa začali v októbri minulého roku kurzy na vzdelávanie nových tréneriek. Tie absolvujú sedem seminárov a v marci ich čaká záverečná skúška. Po jej úspešnom zložení získajú UEFA grassroots C licenciu. Minulý štvrtok mali ďalšie kolo vzdelávania adeptky v Trnave.

Za 25 rokov samostatného Slovenska bolo u nás dokopy 108 tréneriek s niektorou z licencií. „Slovenský futbalový zväz v spolupráci s UEFA vytvoril a odštartoval nový projekt vzdelávanie tréneriek. Účelom je zvýšiť členskú základňu na pozícii trénerka vo futbale. Vďaka tomuto projektu sa teraz prihlasilo viac ako 60 nových adeptiek na získanie UEFA grassroots C licencie. Počet registrovaných hráčok v nižších vekových kategóriách stúpa, tým pádom narastá počet dievčenských družstiev a nastáva dopyt po trénerkách v týchto družstvách,“ povedala pre futbalsfz.sk lektorka Natália Látal Mackovičová. Kto sa môže uchádzať o licenciu? „Na vzdelávanie tréneriek sa môžu prihlásiť bývalé hráčky, ktoré chcú pokračovať vo futbale alebo aktívne futbalistky. Môžu prísť aj rozhodkyne, ktoré sa chcú viac dozvedieť o fungovaní tréningového procesu. Otvorené dvere sú aj pre učiteľov telesnej výchovy a absolventiek fakulty telesnej výchovy a športu. Ide o študentov, ktorí nemajú špecializáciu futbal a predmety, vďaka ktorým už disponujú trénerskou licenciou UEFA grassroots C. Môžu prísť aj mamy, ktorých deti sú futbalisti, futbal ich upútal a vidia možnosť uplatniť sa v ňom,“ konkretizovala lektorka.

Vzdelávať sa môžu adeptky po celom Slovensku. Momentálne je otvorených sedem skupín v siedmich mestách a vedú ich traja externí lektori. „Bratislavu a Trnavu mám na starosti ja, Nitru, Myjavu, Žilinu, Ružomberok má pod palcom Ján Rosinský a na východe vzdeláva Peter Szénay. Školenie sa začalo v polovici októbra a zakončí ho záverečná skúška na konci marca. Vzdelávanie pozostáva z ôsmich blokov, prebieha v poobedňajších hodinách tak, aby účastníčky nemuseli vynechať školské či pracovné povinnosti. Cieľ je, aby sme sa my priblížili dievčatám, a preto aj miesta školení sú v ich kluboch alebo blízkom okolí,“ vravela Látal Mackovičová.

Úspešné účastníčky sa budú môcť uplatniť v mládežníckych chlapčenských a aj dievčenských družstvách na pozícii asistent trénera alebo hlavný tréner. Môžu byť na lavičke tímov nižších súťaží v seniorských tímoch. Môžu sa zapojiť aj do projektu Dajme spolu gól, a to buď na úrovni materskej školy alebo základnej školy vo forme záujmových krúžkov. Môžu sa uplatniť aj na festivaloch dievčenského futbalu a v rámci letných futbalových kempov. „Týmto sa chcem poďakovať klubom, že nám poskytli priestory na vzdelávanie tréneriek," dodala Látal Mackovičová.

zdroj: SFZ
Účastníčky trnavského vzdelávania.

Jednou z účastníčok trnavského vzdelávania je Jana Valentovičová zo Spartaka Trnava: „Trénerský kurz hodnotím pozitívne, je zameraný špeciálne na trénerky. Do leta som bola futbalistka. Potom som sa rozhodla, že skúsim ísť na trénerstvo a momentálne pôsobím pri žiačkach a kategórii U13 v Trnave a napĺňa ma to, že im môžem niečo odovzdať. Aj FIFA tlačí na to, aby bolo čo najviac tréneriek zapojených do rôznych vekových kategórií.“


Branislav Sarňák
Značky
sfz
vzdelávanie
sfz
trénerky
Autor
Branislav Sarňák
Osoba
Natália Látal Mackovičová
Mohlo by vás zaujímať

Rozhodkyňa ZUZANA VALENTOVÁ – Príde z ME 19 domov až na konci mesiaca?

16.7.2019 14:02

SFZ/ROZHODCOVIA – Ako to je po novom so striedaním, múre či kartách pre trénerov?

16.7.2019 16:25

SR A – Haraslín po zisku poľského Superpohára: Víťazstvo sme oslávili v šatni

15.7.2019 15:19

II. liga – Pred novou sezónou sa stretli zástupcovia klubov a popriali si veľa šťastia

14.7.2019 07:56

EL - Remíza DAC s Cracoviou, Ružomberok a Trnava so zhodnými prehrami 0:2

11.7.2019 22:37

Ján Zlocha, Satinský medzi futbalista, je od stredy knižnou Belasou legendou

11.7.2019 15:24

PREZIDENTSKÝ POHÁR – Z novej súťaže vzíde najlepší amatérsky tím

11.7.2019 09:09

SFZ – Trénerom reprezentačnej osemnástky je Stanislav Macek

11.7.2019 15:32

MÁRIA SÚKENÍKOVÁ - Ženský futbal napreduje, to musia uznať aj jeho neprajníci

09.7.2019 15:49

Stanovisko SFZ k problémom s občerstvením počas Superpohára

09.7.2019 12:48

ČESKO-SLOVENSKÝ SUPERPOHÁR - Turňa a Rusov sa zhodujú: Slavia ukázala kvalitu

11.7.2019 20:52

ČESKO-SLOVENSKÝ SUPERPOHÁR – Trofej zaslúžene pražskej Slavii

09.7.2019 12:48

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.