Piatok, 22.11.2013 23:00 | Posledná aktualizácia 30.9.2017 17:06

ŽILINA (SFZ) - Tím Zsolta Pakuszu podľahol v kvalifikačnom zápase o postup na MS 2015 Nemecku 0:6

Štadión pod Dubňom zažil premiérový zápas ženskej futbalovej reprezentácie. Zverenkyne Zsolta Pakuszu v ňom nastúpili v rámci kvalifikácie o postup na MS 2015 proti úradujúcim majsterkám Európy, družstvu Nemecka.

Slovensko - Nemecko 0:6  (0:1)

Góly: 8., 83. Kessler, 57., 65. Mittagová, 84. Poppová, 87. Maroszanová
ŽK: 82. Fischerová - 36. Laudehrová
R: Martinez Martinez - Parda Rodriguez, Puente Pino (Španielsko), 1.128 divákov

SLOVENSKO: Korenčiová (C) - Vrabcová (62. Hmírová), Haršányová, Mravíková, Fischerová - Ondrušová, Biróová - Fecková, Klechová, Šušková (59. Zdechovanová) - Bartovičová

NEMECKO: Schultová - Maierová, Bartusiaková (C), Krahnová, Schmidtová - Kesslerová, Leupolzová (54. Poppová) - Laudehrová (54. Bajramajová), Maroszanová, Mittagová - Šašičová (74. Däbritzová)

Favorizované hráčky Nemecka prevzali od úvodu zápasu iniciatívu a zatlačili naše družstvo podľa očakávaní na vlastnú polovicu. Naše futbalistky sa snažili využiť každú príležitosť na protiútok, ale ich pokusy zachytávala precízna defenzíva obrannej štvorice Nemecka už v priestoroch za poliacou čiarou. Z úvodného tlaku vyťažili súperky úvodný gól v 8. minúte. Po štandardke z ľavej strany sa hlavičkou k vzdialenejšej žrdi presadila Nadine Kesslerová - 0:1. Aj v ďalšom priebehu strretnutia sa hralo takmer neustále pred našou bránou. Po individuálnych akciách sa presadzovali Nemky z krídelných priestorov, našťastie naše obrankyne dokázali úspešne odvracať centre do nášho pokutového územia. V 25. minúte zahriala divákov robinzonáda brankárky Korenčiovej, strelu Maroszanovej z diaľky vytlačila efektne nad brvno. Individuálnym prienikom, tentoraz cez stred obrany sa v 39. minúte blysla Maroszanová. Dobiehajúca Mravíková ju atakovala na hranici dovolenej hry, strelecký pokus potom zmarila pohotovým vybehnutím Korenčiová. Tesne pred polčasovou prestávkou zakombinovala po ľavej strane Klechová s Feckovou, ale sľubne sa rodiacu šancu opäť zlikvidovala obrana súpera. Do kabín tak odchádzali družstvá za stavu 0:1 v prospech Nemecka.

Obraz hry sa nezmenil ani po zmene strán. V 49. minúte si po rohovom kope posunula loptu na pravačku agilná Maroszanová, strelecký pokus spoza šestnástky letel mimo brány Korenčiovej. V čistej gólovej príležitosti sa ocitla o päť minút neskôr Sašičová, z dvoch mestrov kolenom neusmernila loptu do našej opustenej brány. Všetko si vynahradila už v 57. minúte, kedy potiahla akciu po pravej strane ihriska a jej prihrávku pred bránu pohotovo premenila v jubilejnom, stom zápase v drese Nemecka Anja Mittagová na druhý gól v našej sieti - 0:2. Rovnaká hráčka bola aj na konci gólovej akcie o osem minút neskôr. Nemky zakombinovali v strede poľa a stredopoliarka švédskeho Malmö poľahky obstrelila bezmocnú Korenčiovú - 0:3. Objektívne publikum zatlieskalo v 76. akcii Schmidtovej. Po jej prieniku, opäť z krídelného priestoru, sa pokúsila zakončiť akciu pätičkou Maroszanová, brankárka Korenčiová jej úmysel odhadla a naše obrankyne si poradili aj s následným nebezpečným rohovým kopom. Osem minút pred záverečným hvizdom sa druhým gólom v stretnutí presadila po štandardke Kesslerová a o minútu neskôr, opäť hlavou, strelila Poppová piaty gól v našej sieti - 0:5. Skóre zápasu na konečných 0:6 uzavrela štyri minúty pred koncom Dzsenifer Maroszanová.

Proti mimoriadne kvalitnému súperovi si naše dievčatá napriek sympatickému výkonu nedokázali vypracovať gólové šance a v priebehu zápasu ani raz nenamierili medzi žrde brankárky Schultovej. Družstvo Nemecka si pripísalo piatu výhru bez inkasovaného gólu v rade a víťazstvom 6:0 potvrdilo pozíciu neohrozreného favorita 1. kvalifikačnej skupiny o postup na MS 2015 v Kanade.

Zsolt Pakusza (tréner SR ženy): "Každý videl, že dnes vyhralo lepšie družstvo. Myslím, že vzhľadom na našu zostavu je gólový rozdiel primeraný. Aj keby sme nastúpili so šiestimi hráčkami, ktoré dnes chýbali, mali by sme s Nemeckom problémy. Potešilo ma, že aj v tomto zložení sme miestami dokázali s Nemkami držať krok a v určitých úsekoch zápasu sme hrali organizovane. V závere stretnutia už mali viaceré hráčky problémy, budeme sa sústrediť na nasledujúce tri mesiace, aby sme sa v májovej odvete v Nemecku prezentovali lepším výkonom. Úprimne, nemrzí ma výsledok, ale skutočnosť, že dievčatá neukázali na ihrisku všetko, čo vedia."

Mária Korenčiová (kapitánka SR): "Išli sme do zápasu s tým, že chceme potešiť diváka, prezentovať ženský futbal a aby sme mohli byť so svojím výkonom spokojné. Do určitej miery sa nám to podarilo. Zápas nám ukázal rezervy, ktoré máme a máme na čom pracovať. Tento zápas bol pre každého zážitok a každý mohlo vidieť hranicu, pokiaľ sa ženský futbal dá robiť."

Andrea Vrabcová (obrankyňa SR): "Pre mňa to bola nesmierna česť, že som mohla nastúpiť v tomto zápase. Bol to veľmi ťažký zápas, keďže Nemky sú favoritky celého sveta, nielen európskeho rebríčka. V kuse sme museli brániť a v kuse sme boli pod tlakom. Chceli sme udržať loptu, ale bolo to veľmi ťažké. Verím, že sa budeme v tomto zlepšovať a nabudúce nám to vyjde."