Piatok, 20.9.2013 22:00 | Posledná aktualizácia 24.10.2017 09:32

BÖLLNAS (SFZ) - Tretí zápas našej 17tky (ročník 1996) sa niesol v znamení boja o celkové víťazstvo na turnaji 4 krajín vo Švédsku

Slovenská reprezentácia 17 rokov (ročník 1996) zakončila vo Švédsku prípravu na nadchádzajúce Majstrovstvá sveta do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch remízov proti Nórsku a celkovo si z turnaja 4 krajín (Island, Nórsko, Slovensko, Švédsko) odniesla pekné druhé miesto.

Slováci si v zápase vypracovali niekoľko vyložených gólových príležitostí, ale o výsledku rozhodla jedna z mála šancí súpera, ktorú dokázali Nóri premeniť na vyrovnávajúci gól.

Slovensko "17" - Nórsko "17" 1:1 (0:0)

G: 62. Haraslín (11m) – 69. Espejord
ŽK: 90+4. Čmelík – 53. Larsen, 70. Eriksen, 88. Aboubacar, 90+4. Bråtveit
R: Per Melin – Henrik Melin, Per Persson

SLOVENSKO "17": Rodák – Vavro, Vodecký (86. Sipľák), Grič, Chvátal (74. Dimun), Vestenický, Hromada, Čmelík, Kupec, Haraslín (67. Polievka), Kotrík (46. Káčer).

Nórsko "17": Bråtveit – Molde, Martinsen, Jenssen, Björkkjer (46. Aboubacar), Fossum (46. Thorsby), Espejord, Aasheim (56. Eriksen), Celina, Sørrno, Larsen (67. Hoff).

V posledný hrací deň sa na turnaji vo Švédsku odohral rozhodujúci duel medzi reprezentáciami Slovenska a Nórska, pričom lepšie na tom boli práve Nóri, ktorí si niesli so sebou 6 bodov za dve výhry. Naproti tomu Slováci mali len 4 body, a tak na získanie prvého miesta na turnaji potrebovali v zápase vyhrať. Slováci sa snažili zaútočiť hneď na začiatku, ale súper ich od lopty úspešne odstavil. V 3. minúte však brankár Bråtveit musel zasachovať po dobrom centri Vestenického z pravej strany. V úvodných minútach sa hral futbal z jednej strany na druhú. K väčšej šanci sa dostali severania v 14. minúte, keď zahrávali priamy kop. Fossum zacentroval, ale Rodák ju vyboxoval do bezpečia, potom však Larsen vypáli, no minul priestor slovenskej brány. V 17. minúte rozohrávali priamy kop Slováci krátkou prihrávkou Vestenického Hromadovi, ale jeho strelu zblokovali nórski obrancovia do stredu ihriska. V 37. minúte zahrával Haraslín loptu z ľavej strany, a tá prešla cez šestnástku súpera bez povšimnutia až sa k nej dostal Čmelík, ktorému sa bránu však ohroziť nepodarilo. V 39. minúte otestoval súpera Chvátal, ktorý ale trafil iba jedného zo súperových obrancov. Do kabín odchádzali mužstvá za bezgólového stavu.

V druhom polčase vstúpili aktívnejšie do hry opäť Slováci, ktorí si vypracovali viacero sľubne vyzerajúcich šancí. V 50. minúte zahrával priamy kop kapitán Hromada, ale lopta mierila len do nôh súpera. O minútu neskôr skúšal nórskeho brankára Čmelík, ktorý však mieril mimo brány, rovnako ako Haraslín v 54. minúte zo štandardnej situácie. V 58. minúte získal súper výhodnú pozíciu na štandardnú situáciu asi 19 metrov od slovenskej brány. Po nie veľmi dobrom zahraní sa k odrazenej lopte dostal Thorsby, ktorý tvrdo pálil. Našťastie jeho strelu pozorný Grič zablokoval. V 62. minúte nórsky hráč Sørnno fauloval a Slováci získali výhodu pokutového kopu. Z 11 metrov presne trafil Haraslín - 1:0. Už o štyri minúty neskôr posunul Haraslín loptu na pravé krídlo Chvátalovi, ktorý centrom našiel Čmelíka. Ten delovkou z voleja trafil ľavú žŕdku nórskej brány. V 69. minúte súper potvrdil pravidlo nedáš-dostaneš. Nóri využili zaváhanie v slovenskej defenzíve, keď po prihrávke z ľavej strany od Celinaa sa k lopte dostal Espejord, ktorý z tesnej blízkosti bez problémov prekonal gólmana Rodáka. Slováci sa ešte niekoľkokrát pokúsili získať aspoň jednogólový náskok, ale ani Káčer, ani Vodecký, ani Vestenický a napokon ani Čmelík v nadstavenom čase nedokázali loptu umiestniť do súperovej brány.

Hlasy po zápase

Juraj Bútora (tréner): "Dnes sme asi odohrali najlepší zápas z hernej stránky. Mrzí nás len to, že sme ho nevyhrali. Boli sme po celý zápas lepším mužstvom, vypracovali sme si veľa gólových príležitostí, bohužiaľ sa ich nepodarilo premeniť. Súper v druhom polčase raz vystrelil na bránu a my sme inkasovali. Musím chlapcov pochváliť, že sa nevzdali a do konca šlapali. Znova sme si vytvorili príležitosti, takže výsledok je možno trochu krutý 1:1, turnaj sme nevyhrali, skončili sme druhí. Musíme popracovať na zakončení, lebo tam máme problémy. Do Majstrovstiev sveta musíme ešte toto napraviť, a potom toto mužstvo môže dosiahnuť veľký úspech."

Michal Vodecký: "Odohrali sme veľmi kvalitný zápas s množstvom našich vyložených šancí. Škoda, že nám to nakoniec nepadlo do tej brány viac ako jeden raz. Mohlo to dopadnúť úplne inak. Bol to veľmi kvalitný turnaj s dobrými súpermi, ukázali sme, že máme kvalitu, že máme na to sa popasovať s takýmito súpermi, a že môžeme vyhrávať aj takéto turnaje. Bola to dobrá generálka pred Majstrovstvami sveta, čo nás čakajú v októbri."

Šimon Kupec: "Bol to kvalitný turnaj, odohrali sme tri dobré zápasy. V dnešnom zápase proti Nórsku sme mali trochu smolu, pretože za stavu 1:1 sme zahodili vyložené šance, čo nás mrzí, keďže sme mohli bojovať o prvé miesto na turnaji. Na turnaji sme sa dobre pripravili na Majstrovstvá sveta."

Milan Dimun: "Dnešný zápas bol celkom dobrý, mali sme veľa gólových šancí, ktoré sme ale nepretavili do gólovej koncovky. Škoda toho, že sme nedali tie góly a skončilo to remízou."