Pondelok, 28.10.2013 23:00 | Posledná aktualizácia 23.10.2017 12:54

RAS AL KHAIMAH (SITA/SFZ/fifa.com) - Vicemajster sveta z roku 2011 bol nad sily tímu Ladislava Pecka

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov prehrali s rovesníkmi z Uruguaja v utorňajšom dueli osemfinále na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie 2:4 (0:3) v meste Ras al-Khaimah v SAE. Zverenci Ladislava Pecka zlyhali najmä v defenzíve, už po prvom polčase a dvoch zlých vybehnutiach brankára Martina Junasa prehrávali rozdielom triedy, keď tretí gól pridal hlavičkou po rohovom kope Franco Acosta. Uruguajčania pridali po prestávke ďalší presný zásah, za Slovákov skorigovali najprv svojím piatym gólom na šampionáte Tomáš Vestenický a striedajúci obranca Michal Sipľak. Uruguaj si v sobotu 2. novembra od 17.00 zmeria sily s postupujúcim zo súboja Nigéria - Irán.

Slovensko - Uruguaj 2:4 (0:3)

Góly: 63. Vestenický, 85. Sipľak - 5. a 58. Otormin, 34. Mendez (11m), 42. Acosta
ŽK: 34. Junas, 44. Špalek - 48. Suarez
R:  Rodriguez – Torrentera, Quintero (všetci Mexiko)

SLOVENSKO "17": Junas – Vodecký, Vavro, Varga (78. Sipľak), Kupec – Hromada (46. Káčer), Lesniak – Špalek, Chvátal, Slaninka (46. Čmelík) – Vestenický

URUGUAJ "17": Th. Cardozo - Etcheverry, Buschiazzo, Bregonis, M. Suárez - Pizzichillo, Faber - Otormin (76. D'Albenaz), M. Benítez (73. Gonzales), K. Méndez (69. Ospitaleche) - Acosta

štatistiky
videohighlighty
fotogaléria

Skóre duelu otvoril už v 5. min Otormin, ktorý potrestal hrubú chybu slovenského gólmana. Junas vybehol pred pokutové územie na dlhý pas súpera z vlastnej polovice, ale pošmykol sa a pre Uruguajčana už nebol problém poslať loptu do siete. O tri minúty prešla za slovenskú obranu ďalšia nebezpečná prihrávka, tentokrát bol Junas pozorný. Na konci 16. min sa dostali do šance aj Slováci, ich obliehanie pokutového územia sa skončilo zblokovanou strelou Lesniaka. V 22. min Faberova strela o decimetre minula ľavú žrď. Z protiútoku odpovedal Slaninka, ale ani on nebol úspešný. Na 2:0 mohol zvýšiť Acosta, ten obišiel opäť Junasa, ktorý zle vybehol, ale gólmana SR zastúpil na bránkovej čiare Varga. Na rozdiel dvoch gólov upravil z pokutového kopu Méndez, ktorý potrestal ďalšie nepresvedčivé vybehnutie a následný faul Junasa. Štyri minúty pred koncom prvého polčasu Junas krásne vyrazil hlavičku Buschiazza po rohovom kope. Z následného rohu však už kapituloval z hlavy Acostu - 3:0. V závere prvej štyridsaťpäťminútovky mohol znížiť Špalek, ale nedoviedol do úspešného konca prečíslenie.

Tri minúty po polčasovej prestávke hlavičkou opečiatkoval brvno Varga. "Peckovci" sa dostali k ďalším dvom sľubným zakončeniam po rohových kopoch. Na rozdiel štyroch gólov však upravil v 58. min Otormin, ktorý zužitkoval prečíslenie a obstrelil bezmocného Junasa. Slováci sa napriek výraznému manku nevzdávali. Vestenickýsvojim piatym gólom na turnaji znížil na 1:4. Vzápätí ich dve čisté príležitosti zmaril uruguajský gólman. Juhoameričania si bez problémov strážili trojgólové vedenie a sústredili sa len na protiútoky. Po jednom z nich skóroval Acosta, ale jeho gól neplatil pre postavenie mimo hry. Potom nastrelil brvno Káčer a pekný Čmelíkov pokus robinzonádou vyrazil Cardozo. Na 2:4 znížil striedajúci Sipľak, ktorý skóroval hlavičkou po priamom kope. Do konca duelu si už ani jedno mužstvo nevypracovalo gólovú príležitosť a do štvrťfinále postúpil Uruguaj.

Ladislav Pecko (tréner SR "17"): "Zápas sa vyvíjal presne tak, ako sme si to nepredstavovali. Súpera sme dvoma gólmi postavili na nohy, dali sme si ich vlastne sami. V takýchto stretnutiach vás brankár musí podržať, žiaľ, nestalo sa to. V druhom polčase sme ukázali, že vieme hrať futbal, vypracovali sme si šance, nastrelili sme brvná. Súpera sme držali na vážkach, aj keď sme prehrávali. Som rád, že sme v tomto dueli ukázali veľa toho futbalového. Takéto stretnutia rozhodujú maličkosti, my sme spravili dve hrubé chyby a to rozhodlo.

"Martin Junas (brankár SR "17"): "Prehrali sme, dva góly sme dostali po mojich individuálnych chybách. Je mi ľúto chalanov, ktorí veľmi chceli, nepomohol som im. Beriem tento zápas na svoje tričko."

Michal Sipľak (obranca SR "17"): "Ťažko sa mi hodnotí zápas, prespali sme prvý polčas. Za stavu 0:3 sa to ťažko otáča. Dokázali sme streliť dva góly, ale nestačilo to. Mali sme viac šancí, bohužiaľ, nepadlo to tam. Do zápasu sme vstúpili veľmi bojazlivo, a to rozhodlo."

Denis Vavro (obranca SR "17"): "Určite sme mali na postup. V prvom polčase akoby sme sa zľakli súpera, dal nám rýchle tri góly a ťažko sa to doháňalo. Zápas rozhodli naše chyby, dali sme súperovi veľa priestoru, čo potrestal gólmi v prvom polčase."

Jakub Hromada (stredopoliar SR "17"): "Do zápasu sme nevstúpili tak, ako sme chceli. Urobili sme viacero individuálnych chýb, ktoré nás stáli veľmi veľa síl, inkasovali sme zbytočné góly. Zápas mal dva rozdielne polčasy, v prvom sme hrali zle, v druhom nám nezostal dostatok času, aby sme zvrátili výsledok."