Utorok, 11.11.2014 23:00 | Posledná aktualizácia 13.10.2017 07:17

DUNAUJVÁROS (SFZ/TASR) - Slovensko "19" - Azerbajdžan "19" 4:1 (1:0)

Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov má po dvoch vystúpeniach na turnaji 4. skupiny I. fázy kvalifikácie ME 2015 na konte plný počet 6 bodov a istotu postupu. V stredu si zverenci trénera Milana Malatinského poradili v maďarskom Dunaújvárosi s Azerbajdžanom presvedčivo 4:1, góly víťazov zaznamenali Filip Lesniak, Jakub Hromada, Tomáš Vestenický a Miroslav Káčer.

Turnaj ukončia Slováci duelom s domácim Maďarskom v sobotu 15. novembra o 13.00 h a bez ohľadu na výsledok obsadia v tabuľke 4. skupiny prvú priečku. V prvom vystúpení zvíťazila SR 19 v pondelok nad rovesníkmi zo Slovinska 2:1, hoci hrala od 11. minúty bez vylúčeného Attilu Vargu. Druhé je so ziskom dvoch bodov Maďarsko. Šancu zabojovať o postup ešte majú aj Slovinsko a Azerbajdžan, ktorí vydolovali z dvoch zápasov len jeden bod.

Do II. fázy, tzv. Elite Round postúpia prví dvaja z trinástich kvalifikačných skupín a najlepší tím z tretieho miesta. Spolu so šesťnásobným majstrom Európy Španielskom v tejto kategórii, ktoré priamo nasadili do Elite Round, vytvoria postupujúci sedem štvorčlenných skupín, ktorých víťazi postúpia na finálový turnaj do Grécka budúci rok.

Slovensko 19 - Azerbajdžan 19  4:1 (1:0)

Góly: 41. Lesniak, 52. Hromada (z 11 m), 68. Vestenický, 86. Káčer - 50. Nasirov (z 11 m)
ŽK: Čmelík, Kupec, Káčer - Chakimov
ČK: 81. Chakimov (Azerb.) po druhej ŽK
R: Hacmon (Izr.) - Morhaim (Izr.), Kóbor (Maď.)

SLOVENSKO: Rodák - Kadlec, Kružliak, Vavro, Kupec - Hromada - Čmelík (90. Vlček), Káčer (87. Bénes), Lesniak, Špalek - Vestenický (79. Polievka)

AZERBAJDŽAN: Sahin - Agaverdiev, Khakimov, Mustafazade, Safarzade - Nahavandi, Nasirov - Madatov, Jafarov, Muradbayli - Agaragimov

Slováci vstúpili do zápasu obozretne. V úvode prvého polčasu hral súper z Azerbajdžanu pomerne vyrovnanú partiu, hoci zverenci trénera Malatinského mali z hry viac. V 17. minúte skúsil pozornosť brankára Sahina Čmelík, po ňom dvakrát Špalek a potom opäť po prihrávke od Káčera Čmelík. Slováci stupňovali tlak, až napokon Filip Lesniak vystihol nepresnú prihrávku obrancov Azerbajdžanu a z hranice pokutového územia pomerne ľahkou strelou otvoril skóre na 1:0.

Druhý polčas sa začal jedenástkou v prospech Azerbajdžanu, keď Vestenický potiahol v šestnástke súperovho hráča za dres. Budag Nasirov sa z bieleho bodu nemýlil - 1:1. Už z rozohrávky sa však snažili Slováci presadiť, a tak si Čmelík vypýtal pokutový kop aj v prospech nášho tímu. Tentokrát si loptu postavil kapitán Jakub Hromada a dostal našich opäť do jednogólového vedenia. Azerbajdžan sa snažil brániť, ale unikajúceho Vestenického v strede poľa, ktorému po stranách nabiehali dobre hrajúci Špalek s Čmelíkom, zastaviť nedokázali, a tak v 68. minúte už Slováci viedli 3:1. Čerešničkou na torte bol posledný gól slovenského tímu, ktorý prišiel krátko po vylúčení Khakimova. Káčer si zo stredu poľa potiahol loptu smerom k šestnástke a zo vzdialenosti 25 metrov výstavným gólom do šibenice uzavrel skóre na 4:1

Milan Malatinský (tréner SR): "Sme radi, že sme splnili našu misiu už po dvoch zápasoch. Išli sme do toho s tým, že jediný náš cieľ bol postup a ten už máme v suchu, takže sa tešíme. Dnešný zápas bol veľmi náročný, pretože hráči Azerbajdžanu boli mimoriadne rýchli, kombinačne na tom boli tiež slušne a aj individuálnu techniku mali na vysokej úrovni. Takže v prvom polčase sme s nimi mali trošku problémy."

Jakub Hromada (kapitán SR): "Zápas bol dosť náročný, ale myslím si, že sme to zobrali od začiatku do svojich rúk. Prvý gól nás veľmi nakopol. Do polčasu sme išli s jednogólovým vedením a mali sme to pod kontrolou. Oni boli väčšinou stiahnutí na svojej polovici a čakali na nejaké brejky. Boli dosť agresívni a hlavne šikovní na lopte, čiže sme s tým mali najmä v prvom polčase problémy. Potom prišla taká sporná penalta, priznám sa, že som to nevidel, ale hneď o dve minúty na to sme mali penaltu aj my. Loptu som si postavil ja a som rád, že som pomohol tímu gólom na 2:1. Potom sme si to už ustrážili a pridali sme ďalšie dva góly."

Miroslav Káčer (obranca SR): "Ukázali sme, že sme super kolektív. Vyhrali sme 4:1, ale nebolo to až také suverénne. Súper bol kvalitný a mal veľmi dobrých hráčov v strede poľa. No sme radi, že sme zvíťazili. Aj posledný zápas chceme vyhrať. Pripravíme sa na neho najlepšie ako vieme, zregenerujeme a dúfam, že to zvládneme."

Slovinsko 19 - Maďarsko 19  1:1 (1:0)

Góly: 45.+1 Ožbolt - 64. Rácz (z 11 m)