Víťazom Eura 2020 po rozstrele Taliansko! Zaslúžene

Nedeľa, 11.7.2021 22:25 | Posledná aktualizácia 12.7.2021 09:25
Majstrom Európy, víťazom Eura 2020, sa stalo Taliansko!
autor: TASR, zdroj: SFZ

LONDÝN/BRATISLAVA (SFZ) - Druhý raz v histórii majstrovstiev Európy rozhodli o šampiónovi strely zo značky pokutového kopu. Po 120 minútach súboja Talianska s Anglickom bol stav 1:1, preto prišiel na rad jedenástkový rozstrel. Po víťazstve 3:2 v ňom sa šampiónom stalo Taliansko.

Pritom squadra azzurra prehrávala po najrýchlejšom góle vo finále ME 0:1, lebo už po 116 sekundách parádne trafil halfvolejom Shaw a (podľa mnohých protežovaní) Angličania sa posadili na finálového koňa.

Napokon v ňom vyhrávali vyše hodiny, presne 65 minút, pôsobili sebavedome, suverénne. Hráči dokonale plnili taktiku trénera Soutghata, kľúčovými hráčmi ich hry boli famózni Maguire, Rice a kapitán Kane, ktorý si vedel nájsť priestor, aby svojich spoluhráčov dokonale viedol. Lenže vari priskoro prepustili súperovi priestor na futbal aj hru a hoci Taliani museli - a s takým imperatívom sa nikomu nehrá ľahko a dobre – dokázali nájsť kľúč od betónovej obrany. Nedržal ho Chiesa, hoci mal k nemu dvakrát celkom blízko, ale jeho strely v 35. a 62. min sa nezmestili medzi žrde, ale zvonku tesne mimo, našiel ho Bonucci po druhom rohovom kope. Dokopol loptu, ktorá zas a znova akoby sa nechala presviedčať, že zaslúžene za Pickfordov chrbát má vojsť, napokon v 67. min vošla.

Bolo 1:1 a Angličania stále nevychádzali z dobre zabezpečenej obrany, ktorá vedie (často) k úspechu v zápase, ukázalo sa však, že tentoraz neviedla ku víťazstvu v turnaji. Lebo aj v ďalších minútach – 20 do konca riadneho hracieho času plus ďalších 30 v predĺžení  - mali navrch Taliani. S výnimkou päťminútovky od 113. do 118. minúty, keď sa zdalo, že by mohlo dôjsť na anglický tlak, lenže Soutghatovi zverenci vydali zo seba príliš veľa síl pri plnení obrannej činnosti a tak im neostalo už nič na ofenzívu, útok a góly. Anglicko hralo v hlbokom bloku so snahou udržať tesný náskok a keď sa mu to nepodarilo, nemalo už kam siahnuť po zmene herného prejavu. Hlava by určite chcela, ale telo a nohy už nedali.

Došlo na jedenástkový rozstrel, druhý raz v histórii ME. Spomínate, tí, ktorí ste to zažili? Nedeľná júnová noc v Belehrade v roku 1976, prvý rozstrel vo finále, Československo vyhralo nad Nemeckom 5:3, za nás kopali Masný, Nehoda, Ondruš, Jurkemik a Panenka.

Teraz po 45 rokoch repríza. Z desiatich pokusov iba päť premenených (Berardi, Bonucci, Bernardeschi – Kane, Maguire), päť zahodených (Belottimu aj Jorginhovi vyrazil pokusy Pickford, Rashford trafil žrď, Sanchovi a Sakovi zmaril strely Donnarumma).

11. júla 1982 sa po finálovom víťazstve nad Nemeckom stalo Talianskom majstrom sveta, 11. júla 2021 po víťazstve nad Anglickom majstrom Európy. Zaslúžene!

TALIANSKO – ANGLICKO 1:1 po predlžení, 3:2 na 11 m (1:1, 0:1)
Góly: 67. Bonucci - 2. Shaw
Rozstrel: premenili Berardi, Bonucci, Bernardeschi – Kane, Maguire, nepremenili Belotti, Jorginho – Rashford, Sancho, Saka.

ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Maguire, Jorginho.
Rozhodovali: Kuipers –van Roekel, Zeinstra (všetci Holandsko) – 64 950 divákov.
TALIANSKO:  Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti). Tréner: Roberto Mancini.
ANGLICKO Pickford – Walker (120. Sancho), Stones, Maguire – Trippier (71. Saka), Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford), Shaw – Mount (99. Grealish), Kane, Sterling. Tréner: Gareth Southgate.