Vzájomné zápasy Slovákov s Dánskom

Streda, 5.9.2018 08:25 | Posledná aktualizácia 5.9.2018 09:04

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) - Prehľad vzájomných zápasov ČSSR a Slovenska s Dánskom.

ČSSR bez jedinej prehry

Štrnásť zápasov Československa s Dánskom a na konte ani jedna prehra. Taká je bilancia výberov ČSR a ČSSR proti severanom v medzištátnych zápasoch v priebehu 66 rokov. Ba čo viac, Dánsko až v ôsmich stretnutiach vyšlo strelecky naprázdno a československý brankári odchádzali do kabín s čistým kontom.

Prvé dva duely sa hrali pred takmer storočím v rokoch 1922 a 1923 a to sú časy, kedy by ste v zostavách ČSR márne hľadali slovenských hráčov. Vôbec prvý Slovák v reprezentácii nastúpil až o šesť rokov neskôr a bol ním Pavol Šoral v októbri 1929 v Prahe proti Juhoslávii. Slovenskú stopu nájdeme až prípravnom zápase z júna 1947, kedy v Kodani nastúpili vo výbere trénerskej dvojice Valoušek - Gűrtler Kubala a Zachar. A práve žilinský útočník Viktor Zachar sa dvomi gólmi zaslúžil o remízu 2:2.

V ďalších šiestich duelov sa už hralo o postup a o kvalifikačné body. Dánsko bolo vôbec prvou prekážkou ČSR na ceste za bronzom na ME 1960 vo Francúzsku. V 1. kole vtedajšieho „Pohára národov“ sa zrodila najskôr v septembri 1959 v Kodani remíza 2:2, no po výhre 5:1 v Brne sa mohol Popluhár, Scherer, Dolinský a spol. pripravovať na štvrťfinálový duel s Rumunskom a následne na finálový turnaj najlepších štyroch do Francúzska. V bráne si podelili zápasy Stacho a Schrojf, o postup do štvrťfinále sa zaslúžili tiež Ladislav Pavlovič, Pavol Molnár, Ladislav Kačáni, Titus Buberník, či Anton Moravčík. Jednoznačný priebeh mal aj prvý kvalifikačný zápas o postup na MS 1970 v Mexiku. V kodanskom Idraetsparku sa v septembri 1968 pod výhru 3:0 gólovo podpísali Jokl, Kuna a Hagara, v odvete o mesiac neskôr zdolal tím trénera Marka súpera gólom Karola Jokla z 56. min 1:0. V Kodani debutoval v útoku Ján Čapkovič, v obrane hral svoj v poradí druhý reprezentačný zápas Karol Dobiaš, na ihrisku sa objavili tiež Slováci A. Horváth, Szikora, Adamec, Geleta a Kabát.

Kým do Mexika sa naši cez Dánov kvalifikovali, na svetový šampionát v roku 1974 už nie. V Kodani stačil gól Ladislava Petráša iba na remízu 1:1 a mužstvo trénera Ježka sa trápilo aj doma na Letnej. Po bezgólovom prvom polčase sa dostal v druhej časti hry na ihrisko Jozef Adamec a najmä jeho zásluhou sa zrodila rekordná výhra ČSSR nad Dánskom 6:0. Do tretice sa tímy stretli v kvalifikácii o postup na ME 1988 a súboje priniesli dve remízy. V Bratislave na Tehelnom poli sa pred štyridsaťsedemtisícovou diváckou kulisou rozišli mužstvá bez gólov nerozhodne 0:0. Hostia prežívali po účasti na MS 1986 v Mexiku futbalový boom a družina trénera Pionteka bola plná zvučných mien. Proti Arnesenovi, Laudrupovi a vtedajšej hviezde Prebenovi Elkjaerovi Larsenovi v novembri 1986 nastúpil od začiatku Jozef Chovanec, na záverečných desať minút poslal tréner Masopust na ihrisko Stanislava Grigu. V odvete sa zaslúžila o cennú remízu 1:1 aj dvojica Slovákov Jozef Chovanec a Július Bielik

Posledný vzájomný zápas federálneho výberu koučoval Jozef Vengloš. Pred tridsiatimi rokmi, v júni 1988, zdolal tím ČSSR Dánsko 1:0 gólom Kubíka, pamätníkmi zápasu sú Slováci Chovanec, Griga, Milan Luhový, Bielik a Hýravý.

ZÁPASY:

11.06.1922    Dánsko – ČSR     0:3    Kodaň        prípravný zápas
06.05.1923    ČSR - Dánsko        2:0    Praha        prípravný zápas
20.06.1947    Dánsko – ČSR     2:2    Kodaň        prípravný zápas
23.09.1959    Dánsko – ČSR     2:2    Kodaň        Pohár národov (1. kolo)
18.10.1959    ČSR - Dánsko        5:1    Brno        Pohár národov (1. kolo)

V Trnave aj v Odense výhry hostí

Zoznam vzájomných zápasov Slovenska s Dánskom je podstatne kratší. V novodobej histórii sa tímy stretli doteraz len dvakrát, v oboch prípadoch sa hralo priateľsky a v tomto duchu sa javia aj výsledky duelov. V Trnave sa tešili hostia z výhry 2:1, Slováci strelili v odvete o rok neskôr Dánom dokonca tri góly a zaznamenali výhru 3:1.

V marci 2011 sa na štadióne Antona Malatinského odohral vyrovnaný zápas so šťastnejším koncom pre zverencov trénera Mortena Olsena. Už v 3. minúte si sklzom nešťastne nasmeroval loptu do vlastnej siete Kornel Saláta a na vyrovnávajúci gól Filipa Hološka po polhodine hry dokázali odpovedať Dáni víťazným gólom Michaela Krohna-Dehliho v 72. minúte. Päťtisícová návšteva tak videla okrem troch gólov aj reprezentačný debut vtedajšieho hráča domáceho Spartaka Trnava Mareka Kaščáka, medzi žrďami sa predstavil prvýkrát domácemu publiku gólman Marián Kello

V odvetnom stretnutí v Odense bolo dôvodov na oslavy viac. Slovenská reprezentácia nastúpila v auguste 2012 na svoj jubilejný 200. zápas v novodobých dejinách, nášmu mužstvu sa podaril dokonalý obrat keď z polčasového výsledku 0:1 otočil na konečných 3:1 a trénerská dvojica Griga-Hipp zaknihovala vôbec prvé víťazstvo na reprezentačnej lavičke. Skóre zápasu otvoril v polovici prvej časti hry Tobias Mikkelsen, v druhom polčase postupne misky váh na našu stranu otočili gólové zásahy Jakubka, Hamšíka a Guldana