Zomrela Bella, dablérka sokola Sama. Sokoliar Moravčík: Na najbližší domáci zápas budeme pripravení

Streda, 6.2.2019 10:15 | Posledná aktualizácia 6.2.2019 12:08
Aj naši reprezentanti si radi urobili fotku so sokolom.
Aj naši reprezentanti si radi urobili fotku so sokolom.
zdroj: www.astur.sk

BRATISLAVA (SFZ) – Deti sa s ním radi fotili a tešili sa na jeho prelet pomedzi tribúny pred medzištátnymi zápasmi nášho „áčka“. Nikto netušil, že pred domácim duelom Ligy národov proti Ukrajine (16. 11. 2018, vyhrali sme 4:1 – pozn.) to bude pre sokolicu Bellu, dablérku sokola Sama, ktorý najčastejšie rozprestiera krídla nad hlavami fanúšikov, posledné vystúpenie pred stretnutím slovenských futbalistov. Bella zomrela na následky napadnutia psami.

Sokoly lietajú nad slovenskými fanúšikmi od roku 2016 a len najužší okruh ľudí doposiaľ tušil, že sa striedajú dva dravce. „Ako každý slávny herec, tak aj Samo potreboval svojho zástupcu v prípade, že sa niečo stane, alebo ak je nejaké rizikové stretnutie. Dabléra sme sa snažili vyberať tak, aby sa na Sama podobal, preto padla voľba na Bellu. Ak Samo nebol v dobrej kondícii alebo  keď sa mu vymieňalo perie, prichádzalo k výmene,“ prezradil majiteľ, chovateľ a cvičiteľ týchto vtákov Anton Moravčík.

Po vyliahnutí musí sokol najskôr dorásť, aby sa začalo s jeho riadnym výcvikom. „Sú dva spôsoby odchovu. Jeden je pri rodičoch, ktorí ho vychovajú. To môže trvať tri mesiace. Druhý spôsob je odchov rukou, keď ho kŕmi človek a dravec ho vníma ako rodiča. Základný výcvik spočíva v tom, že sa sokol nosí na rukavici, ktorá slúži ako obedový stôl. Keď je následne vták zvyknutý na svoje okolie, začína sa učiť na signál preskok na rukavicu. V tomto štádiu je to za pomoci šnúry. Vzdialonosti sa postupne zväčšujú a keď sa na 50 metrov bez problémov vráti, tak  sa začína púšťať navoľno,“ opísal proces výcviku pán Moravčík. „Až potom sa sokol začína učiť vábeniu na vábitko, čo je atrapa koristi,“ doplnil na tému výcviku.

Sokoli lietajú nad hlavami fanúšikov od roku 2016.
Sokoli lietajú nad hlavami fanúšikov od roku 2016.
zdroj: www.astur.sk

Takéto vábenie mohli futbaloví fanúšikovia vidieť pred domácimi zápasmi slovenských reprezentantov v Trnave. „Dôležité je, aby bol sokol spoľahlivý a poznal štadión. My tam s ním chodíme, tam ho kŕmime. Lietame s ním najskôr pred pázdnymi tribúnami a bez svetiel. Na hlave má čiapočku, keď sa mu dá dole, už je sústredený len na vábitko. Môže sa však stať, že ho niečo zaujme či že sa prejavia jeho inštinkty a návrat je trošku komplikovanejší,“ vravel Moravčík, ktorého dcéru Sandru vidíme na ihrisku so sokolom. „Niekedy sa bojím, že dostane kŕč do nohy a ostane na rukavici. Ale na všetko si postupne zvykáme,“ povedala s úsmevom Sandra. Tá bola aj pri smutnom okamihu, lebo našla Bellu po napadnutí psami. „Počula som brechot. Vybehla som von a snažila som sa ich odohnať. Potom som uvidela Bellu, ktorá krvácala a mala vykĺbené krídlo. Vzali sme ju k veterinárovi, na druhý deň však zomrela,“ vrátila sa Sandra k udalosti z konca januára. Moravčíkovci už majú v talóne ďalšieho dabléra. „Máme k dispozícii asi 70 dravcov. Na najbližší domáci zápas v marci proti Maďarsku budeme pripravení,“ vyhlásil Anton Moravčík.

Branislav Sarňák

Značky