LM, EKL - Slovan vyhral na pôde Ferencvárosu 2:1, DAC zdolal Víkingur Göta 2:0

Streda, 20.7.2022 20:22 | Posledná aktualizácia 20.7.2022 20:24

zdroj: TASR

BRATISLAVA (TASR) - Obidva slovenské kluby dokázali v stredajších zápasoch 2. predkola európskych pohárových súťaží zvíťaziť na ihriskách súperov. V Lige majstrov zdolal bratislavský Slovan v Budapešti domáci Ferencváros 2:1, v Európskej konferenčnej lige pôjde FC DAC 1904 Dunajská Streda do domácej odvety s dvojgólovým náskokom po výhre 2:0 nad tímom Víkingur Göta z Faerských ostrovov.

FERENCVÁROS BUDAPEŠŤ - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 1:2 (0:0)

Góly: 70. Zachariassen - 81. Kašia, 86. Barseghjan
ŽK: Nguen - Šaponjič
R: Burgos - Palomar, Nunez (Šp.), 20.459 divákov
Ferencváros: Dibusz - Wingo, Mmaee, Kovačevič, Čivič - Laidouni (72. Mercier), Esiti - Zachariassen - Nguen (80. Auzqui), Boli (72. Bassey), Traore (57. Lončar)
Slovan: Chovan - Medveděv, Kašia, Abena, De Marco - Barseghjan (90.+3 Agbo), Kucka (90.+3 Holman), Kankava, Pauschek (73. Čavrič) - Weiss ml. (73. Čakvetadze) - Šaponjič (69. Ramirez)

Slovan pricestoval do maďarskej metropoly bez zraneného Zmrhala, no s výnimkou českého krídelníka mohol tréner Weiss st. postaviť najsilnejšiu možnú zostavu. V horúcom počasí pred vypredanou Groupama Arenou sa ako prví dostali pred bránku súpera nabudení domáci. Po centri Laidouniho nesadla Bolimu v šestnástke lopta a v ťažkej pozícii neohrozil Chovana. Slovan dal o sebe vedieť v 6. minúte a hneď dvakrát. Weiss ml. si po faule na seba postavil loptu a jeho pokus z priameho kopu spoza šestnástky vyškriabal Dibusz na čiare, z následnej dorážky Medveděv netrafil odkrytú bránku. V rušnom úvode stretnutia odpovedal Ferencváros šancou Zachariassena, ktorý zblízka prudkou hlavičkou opečiatkoval brvno. V 21. minúte vytiahol Chovan bravúrny zákrok a končekmi prstov vytlačil na roh technický pokus Nguena. O chvíľu domáci reklamovali ruku jedného z hráčov Slovana vo vlastnej šestnástke, rozhodca nechal pokračovať v hre. Inak však hral slovenský šampión s favoritom stretnutia minimálne vyrovnanú partiu, pôsobil kompaktne v defenzíve a neustále sa snažil hroziť. Po polhodine domáci fanúšikovia zahádzali Barseghjana pri exekúcii rohového kopu plastovými fľašami, z čoho vznikla krátka šarvátka medzi hráčmi oboch mužstiev. Po občerstvovacej prestávke sa dostal do dobrej palebnej pozície Traore, ale Chovan si udržal čistý štít.

V 50. minúte podnikli hostia rýchly brejk, Barseghjan prihral Weissovi ml. a jeho pokus zblokoval jeden z domácich hráčov na roh. Domáci tréner sa snažil oživiť ofenzívu svojho tímu striedaním Lončara za Traoreho. Slovan sa po prestávke viac stiahol, vyhovovalo mu aj pomalšie tempo hry. Domáci pôsobili v útočnej snahe bezradne a tak to po hodine hry vyskúšal strelou z diaľky Mmaee, pričom tesne minul pravú žrď Chovanovej bránky. Slovan však v 70. minúte úplne prepadol na pravej strane obrany, nechal Nguena odcentrovať do stredu pokutového územia na Zachariassena, ktorý zblízka bez problémov otvoril skóre - 1:0. Slovan sa však nepoložil a dokázal nielen vyrovnať, ale dokonca otočiť skóre. Najskôr Barseghjanov center sklepol De Marco do klbka hráčov na malom vápne, kde bol Kašia a hlavičkou nedal Dibuszovi šancu na úspešný zákrok - 1:1. Barseghjan sa za svoju celozápasovú aktivitu dočkal odmeny v 86. minúte, keď z hranice pokutového územia zakrútil loptu presne k pravej žrdi - 1:2. Slovan v závere odolal tlaku "Fradi", hoci mu v jednom prípade pomohla aj ľavá žrď po strele Čiviča. Pred odvetou si tak "belasí" vytvorili viac ako nádejnú pozíciu na postup do 3. predkola.

VÍKINGUR GÖTA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 0:2 (0:1)

Góly: 8. Krstovič, 81. Ciganiks
ŽK: A. Gregersen - Kružliak, Moumou, Blackman
R: Kajtazovič - Kordež, Kasapovič (všetci Slovin.)
Víkingur: Reynatröd - Hansen, A. Gregersen, G. Vatnhamar, B. Gregersen - Svensson (69. Jonhardsson), S. Vatnhamar, Turi, Mneney, Johansen (69. Bárdarson) - Olsen (69. Justinussen)
DAC: Veszelinov - Blackman, Kružliak, Brunetti, Ciganiks - Dimun - Káčer (86. Nebyla), Veselovský (86. Rymarenko) - Szánthó (62. Nicolaescu), Krstovič (90. Szolgai), Moumou (62. Andzouana)

Hostia vstúpili do zápasu aktívne. V 8. minúte unikol po pravom krídle Blackman a jeho center poslal efektnými nožničkami do siete Krstovič z hranice malého vápna. Do šance sa následne dostal ešte Veselovský, bránku však minul. Ďalší priebeh hry poznačili fauly - rozhodca Kajtazovič potrestal žltou kartou Kružliaka a následne aj jeho spoluhráča Moumoua. Víkingur sa do ničoho nepúšťal a skôr čakal na brejky. V 31. minúte však musel podržať po jeho akcii dunajskostredského brankára Kružliak, ktorý sa hodil do strely Johansena zvnútra šestnástky, a o chvíľu neskôr zasiahol aj Veszelinov - Vatnhamarovu hlavičku vyboxoval na roh. DAC sa dostal do šance ešte v 44. minúte, keď zachytil rozohrávku Reynatröda. Ofenzívni hráči však neboli dosť rýchli a domáca obrana sa stihla vrátiť.

Krstovič sa pokúsil zvýšiť na dvojgólový rozdiel hneď v 47. minúte. Jeho pokus išiel vedľa a hra sa opäť dostala do mŕtveho bodu. V 62. minúte ju oživilo dvojité striedanie Guľu, ktorý stiahol Moumoua a Szánthóa, a na krídlach ich vystriedali Andzouana a Nicolaescu. V 68. minúte sa pokúsili domáceho brankára prekvapiť Káčer s Blackmanom - prvý menovaný našiel Blackmana na kraji veľkého vápna a ten sa pokúsil zopakovať úspešný center z úvodu zápasu. Reynatröd nemal loptu úplne pod kontrolou, no DAC nedokázal vyťažiť zo zmätku. Podobne vyšlo striedanie aj na druhej strane - chvíľu po trojitej výmene dostal Blackman žltú kartu za úder po odohraní lopty a Hansen pohrozil z priameho kopu. Ďalšiu príležitosť dostal Ciganiks, ktorý nezaváhal a spoza šestnástky poslal do siete center, ktorý minuli dvaja obrancovia Víkinguru. Obe mužstvá sa ešte dostali k strelám na bránku, pričom bližšie ku gólu boli domáci, keď zachránila Veszelinova ľavá žrď.