angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Pekarík s Dudom ako ich nepoznáte

14. Máj 2017

BERLÍN ( SFZ/JOZEF ŠATARA, JÁN GERZANIČ) - V nemeckom veľkoklube Herta Berlín pôsobia od novej sezóny už dvaja slovenskí reprezentanti. K dlhoročnej opore Petrovi Pekaríkovi sa pribudol talentovaný Ondrej Duda, ktorý prestúpil do BSC z poľského tímu Legia Varšava. Prinášame vám reportáž nielen o tom, ako si naši reprezentanti nažívajú v bundesligovom mužstve, ktoré v sobotu zvíťazilo 2:0 na ihrisku Darmstadtu. Vďaka tomuto víťazstvu získal dôležité tri body v boji o pohárovú miestenku. 

Galéria

Obranca národného áčka Peter Pekarík pôsobí v Herte už od roku 2012 a je neodmysliteľnou súčasťou tímu z Berlína. Na začiatku tejto sezóny k nemu pribudol spoluhráč zo Slovenska, od ktorého si Nemci veľa sľubujú. Ondrej Duda prišiel z Legie Varšava s povesťou jedného z najtalentovanejších hráčov v Európe. “Ondreja poznám z reprezentácie a po jeho príchode do Herty som ho mohol spoznať ešte bližšie. Je to výborný chalan, ktorý to má v hlave upratané. Vie, čo chce a určite má pred sebou ešte veľkú budúcnosť,” povedal na adresu svojho spolubojovníka z Herty Berlín, Peter Pekarík. Ondrejov príchod si pochvaľuje aj z inej, ako športovej stránky. "Som veľmi rád, že z toľkých ponúk si vybral práve Hertu. Je tu ešte aj Čech Vladimír Darida, takže v Herte tvoríme takú československú trojku. Na tréningoch, keď môžeme, makáme väčšinou spolu. V šatni máme kopec zábavy. Je to naozaj veľké plus,” pokračoval Pekarík. 

Možno málokto vie, že v prípade prestupu Ondreja Dudu z Legie do Herty za 4,5 milióna eur mal nejaké to slovo aj Pekarík. “Klub Ondreja sledoval naozaj veľmi dlho. Náš športový riaditeľ Michael Preetz chcel počuť môj názor. Pýtal sa ma otázky najmä ohľadom Ondrejovho charakteru a povahových vlastností. Podľa mňa Herta urobila výborný krok, že ho získala,” myslí si Pekarík.

Duda bude Pekaríkovi na sústredení spievať

Ondrej patrí v tíme Herty k najmladším. Ako býva vo futbalovej hierarchii zvykom, má v klube povinnosti navyše. Aj počas našej návštevy spolu s ostatnými “mladíkmi” pomáhal nosiť na tréning pomôcky. “V mužstve máme veľa mladých hráčov, takže Ondro nemá toľko roboty (smiech), ale ešte si ako novic to svoje užije. Ako nováčika ho čaká totiž ešte jedna povinnosť, ktorú nestihol. Počas letného sústredenia nám bude musieť niečo zaspievať. Som veľmi zvedavý, čo si vyberie i na jeho spevácky výkon,” vysvetľoval s úsmevom Pekarík

 

Pekarík má  v klube silné slovo 

Skúsený pravý obranca nášho národného tímu patrí v kabíne Herty k najskúsenejším. “Peky má silné slovo nielen v klube, ale celom Nemecku. Ešte počas pôsobenia vo Wolfsburgu získal titul, čo je fantastická vec. Nie každému sa totiž také niečo v kariére podarí. Aj náš tréner ho berie veľmi vážne. V kabíne ho všetci rešpektujú a má tu naozaj veľké meno. V  jeho prípade je však top fakt, že je skvelý človek,” povedal o Pekaríkovi Duda. Obaja sa pravidelne stretávajú aj mimo ihriska. “V Berlíne je veľa možností na kultúrne vyžitie. Boli sme už na viacerých divadelných šou a samozrejme chodíme aj so spoluhráčmi na večere či obedy, kde vezmeme aj partnerky,“ pokračoval Duda.

 

Ondrej prišiel do Nemecka z poľského veľkolkubu Legia Varšava. Napriek tomu vie, že musí na sebe ešte tvrdo pracovať. O Bundeslige sa hovorí ako o jednej z fyzicky najťažších líg na svete. Je to tak? “V Poľsku je to tiež fyzicky náročné, ale kvalita je na strane Bundesligy. Je to naozaj niečo iné,” myslí si Duda, ktorý si v Nemecku zvykal aj na tunajšiu mentalitu. “ Nemci všade chodia presne a vždy tu platia pravidlá,” v skratke zhrnul Ondrej. 

Duda má najhoršie už za sebou

Kým Peter Pekarík v podstate odohral kompletne celú sezónu a nechýbal ani v základnej zostave pri sobotňajšom víťazstve nad Darmstadtom, Duda si veľa v drese Herty nezahral. Celú sezónu ho totiž sužovali zranenia. “Nebolo to našťastie nič vážne, ale liečba trvala dlho. Verím však, že najhoršie už mám za sebou. Postupne som si už aj zvykol na nové pôsobisko a verím, že pre nový klub budem platnou posilou,” povedal Ondrej. Ten spomínaný duel s Darmstadtom presedel na lavičke náhradníkov. V Berlíne si však od rodáka zo Sniny v novej sezóne sľubujú veľa. “Nebolo to aj pre spomínané zranenie vôbec ľahké. Nemecko je niečo iné ako Poľsko a úplne niečo iné ako Slovensko. Neprišiel som sem však pre pekný život, ale kvôli futbalu” dodal Duda. 

 

Obaja slovenskí reprezentanti si vyskúšali úlohu moderátorov. Ako im to išlo, si pozrite na facebooku SFZ.