U17 – Tréner Marek Bažík po dvojzápase v Slovinsku: Jasno ešte nemáme

Sobota, 18.2.2023 11:10 | Posledná aktualizácia 18.2.2023 11:10
Tréner Marek Bažík má po dvojzápase v Slovinsku v hlave dosť tém na úvažovanie.
autor: VLADIMÍR DANČÍK, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentačná sedemnástka má za sebou zápasový štart do roku 2023 v Slovinsku. V Gornej Radgone odohrala dva zápasy, bez víťazstva – 1:1 (gól Korba) a 0:1. O tom, čo mu stretnutia ukázali, hovorí pre futbalsfz.sk tréner Marek Bažík.

Ako vyzerali zápasy z vášho pohľadu?
„Napriek tomu, že sme v prvom stretnutí remizovali, bol to náš najslabší zápas v kategórii sedemnástok. V obrannej fáze sme hrali väčšinou málo dôrazne, častokrát sme Slovincom umožňovali ľahko sa dostať za našu líniu, z čoho pramenili ich viaceré vyložené šance. Vpredu sme sa až na krátke úseky nedokázali dlhšie udržať pri lopte, strácali sme ju veľakrát hneď po jej získaní, boli sme málo nebezpeční v pokutovom území domácich. Spokojní môžeme teda len s výsledkom a s úsekom hry od 30. do 45 minúty, ktorý vyvrcholil naším gólom po veľmi peknej kombinačnej akcii.
V odvete sme zlepšili viacero vecí. Boli sme agresívnejší, dôslednejší pri organizácii hry, v útočnej fáze sme hrali rozumnejšie a kreatívnejšie, už v I. polčase sme si vytvorili tri veľmi dobré príležitosti na gól, chýbala efektivita v koncovke. Darilo sa nám nepúšťať Slovincov do šancí z hry, hrozili zo štandardných situácií a jednu sme neustáli, na konci polčasu sme inkasovali po rohovom kope. Po prestávke už nebola naša hra taká dobrá, prestali sme byť nebezpeční v útočnej zóne. Paradoxne, po lepšom výkone sme prehrali, hoci bolo viacero dobrých individuálnych výkonov.“

V piatich posledných zápasoch sme dali len 3 góly, strelecky sme sa zasekli na jesennom kvalifikačnom turnaji, z ktorého sme postúpili so skóre 2:2. Prečo sme prestali dávať góly, veď tejto partii to strieľalo dobre?
„To je téma na dlhšiu debatu. Bolo by zbabelé hodiť to na hráčov, ktorí majú viac na starosti našu ofenzívu... My sme si celkovo - až na odvetu so Slovinskom - vypracovávali málo šancí. Musíme pridať ako mužstvo, napríklad potrebujeme väčšiu podporu od krajných obrancov. Takých gólov, aký sme strelili v prvom zápase Slovinsku, chceme dávať viac. Málo sa presadzujeme zo štandardných situácií napriek tomu, že na ich nacvičovanie nie je veľa času. Samozrejme, musíme byť realisti, vieme, s kým budeme v Elite Rounde hrať, preto sa budeme musieť viac koncentrovať na každú šancu, lebo desať za zápas mať nebudeme. (po chvíľkovej odmlke) Rád by som sa mýlil.“

Naopak, obrana je pevná, v uvedenom období sme inkasovali len štyri góly, s defenzívou ste teda spokojný?
„V 1. fáze kvalifikácie to bolo vcelku uspokojivé. Najlepší zápas, čo sa týka hry v defenzíve, bol bez debaty s Nemeckom. Samozrejme, počas spomenutého turnaja sme sa nevyvarovali chýb, to ale pri kategórii hráčov do 17 rokov ani nejde. Horšie to však bolo v Slovinsku, najmä v prvom zápase. Museli sme si v pozápasovej analýze niektoré veci zas vysvetliť a pripomenúť. Pozitívom je, že sme sa odvete dokázali v bránení celého mužstva zlepšiť.“

Novou tvárou v kádri na dvojzápas v Slovinsku bol Bastian Patzak z Karlsruhe, môžete k nemu povedať viac? Hral v oboch zápasoch, čo ukázal?
„V tom prvom hral krátko, ale nabehol doň dobre. Musíme brať do úvahy fakt, že to bol pre neho prvý medzištátny štart. V druhom zápase nastúpil od začiatku a ukázal, že môže byť pre nás zaujímavým hráčom. Malým negatívom je, že v Karsluhe hráva na inom poste, na akom ho vidíme my, ale to nie je až taký problém.“

O mesiac sa hrá v Portugalsku druhá fáza kvalifikácie ME, tzv. Elite Round, okem domácich sú našimi súpermi Poľsko a Česko. Máte už jasno o zložení kádra na tento dôležitý súťažný turnaj?
„Jasno nie, ale máme na to ešte tri týždne. Rozhodujúcimi faktormi nominácie bude športová forma, zdravotný stav a hráčska typológia.“