angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Účasť Dudu v Poľsku nie je istá

15. Máj 2017

BERLÍN (SFZ/JOZEF ŠATARA, JÁN GERZANIČ) - Slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda by mohol posilniť našich sokolíkov na ME do 21 rokov Poľsku (16. - 30.júna). Má to však háčik. Termín, v ktorom sa šampionát koná, nie je asociačný a kluby majú právo svojich hráčov naň neuvoľniť. Ako je to v prípade Dudu, vysvetlil stredopoliar Herthy v rozhovore.

Galéria

Veľkú čast sezóny ste vynechali pre zranenia, ako ste na tom teraz?

Nebolo pre mňa ľahké po zranení dostať sa späť, no teraz sa cítim naozaj dobre. Som v poriadku, s mužstvom trénujem už dlhšiu dobu.

Už čoskoro sa konajú ME hráčov do 21 rokov. Nahlas sa hovorí o vašej možnej účasti na tomto podujatí. Posilníte teda sokolíkov?

Vekom spĺňam kritéria, aby som v Poľsku mohol hrať. Chcel by som reprezentovať Slovensko na šampionáte a pomôcť chlapcom. No bude záležať aj na tom, ako sa k môjmu štartu postaví Hertha. A ako na tom budem zdravotne. 

Šampionát v Poľsku by bol pre vás určite špecifický, keďže ste niekoľko sezón strávili v Legii Varšava a boli ste veľkou hviezdou tamojšej súťaže, ktorú majú fanúšikovia stále v pamäti... 

No radi ma majú asi iba vo Varšave (smiech)... Samozrejme, takéto podujatie by malo malo pre mňa špeciálnu príchuť a bolo by veľmi pekné, keby som si v Poľsku znovu zahral. No ako som povedal, nepredbiehajme ešte, uvidíme, ako to sa to vyvinie. 

Hneď v prvom súboji na turnaji čaká našu reprezentáciu domáci výber. Ako vidíte šance zverencov trénera Hapala?

Poznám takmer celú poľskú reprezentáciu, vari proti všetkým hráčom som hral, s niektorými z nich si o tom aj píšem. Domáci majú fantastické mužstvo a diváci im určite pripravia skvelú atmosféru. Uvidíme, aký tím Poliaci poskladajú. Majú hviezdy ako Milik či Zielinski, ktorí hrajú za Neapol, a ani pri nich nie je isté, či ich Taliani pustia. Samozrejme, aj my máme silný tím, videl som zápasy Slovenska v kvalifikácii. Chlapci hrali výborne, o čom svedčí aj fakt, ako si hravo poradili so silnými súpermi Tureckom i Holandskom. Určite to v Lubline bude veľmi pekný zápas.

10. júna čaká naše áčko dôležitý zápas o postup na MS v Rusku proti Litve. Budete vo Viľňuse?

Ak budem zdravý a stihnem predtým niečo odohrať, v prípade pozvánky trénera Jána Kozáka veľmi rád prídem. Dlhší čas som pre zranenie na reprezentačnom zraze nebol a skutočne rád by som znovu medzi chlapcov prišiel.

Čo pre vás  znamená reprezentovať Slovensko?

Všetko! Vždy som sníval o tom, že raz budem spievať hymnu a hrať za našu krajinu. Vždy, keď mám tú možnosť, ani na chvíľu neváham a teším sa na návrat domov a na chvíľu, kedy môžem obliecť reprezentačný dres. 

Mali ste futbalový vzor?

Obdivoval som Xaviho, Iniestu, Ronaldinha a Zidana. No doma som pozeral najmä Premier League, pretože sme chytali televíznu stanicu, ktorá ju vysielala. Odvtedy som si zapamätal Stevena Gerrarda z Liverpoolu. 

A zo slovenských hráčov? 

Vnímal som veľa hráčov, chodil som na futbal do Humenného, kde trénoval môj otec. V tej dobe tam hrával Vladimír Zvara, na ktorého som sa každý víkend chodil pozerať. 

 

Tréner Hapal: S Herthou komunikujeme

Účasť viacerých hviezd na júnových ME v Poľsku do 21 rokov môže byť do poslednej chvíle otázna. Šampionátu sa totiž nekoná počas asociačného termínu a tak kluby nemajú povinnosť uvoľniť svojho hráča na toto podujatie. Týka sa to všetkých futbalistov, ktorí by sa mali predstaviť na záverečnom turnaji mládežníckeho šampionátu. 

V našom prípade ide najmä o dvojicu, ktorá má skúseností z Eura 2016 vo Francúzsku, teda Ondreja Dudu a Milana Škriniara. “Pre Slovensko je to návrat na tento turnaj po šestnástich rokoch. Pevne verím, že kluby k šampionátu pristúpia rovnako ako hráči, ktorí chcú hrať na ME,” uviedol tréner slovenského národného tímu do 21 rokov Pavel Hapal. A ako je to s účasťou našej spomínanej elitnej dvojice? “Problém vidím najmä s Dudom, on chce reprezentovať na šampionáte, ale keďže mal zdravotné problémy, jeho klub Hertha BSC bude preferovoať, aby sa stopercentne nachystal na nasledujúcu sezónu. S Herthou komunikujem, rovnako s hráčom,” povedal Hapal, ktorý verí, že všetko napokon dobre dopadne. “Skúsenosti s väčšinou klubov sú zatiaľ veľmi pozitívne. Vždy im presne definujeme, o čo nám ide, aby mali istotu, že o hráčov bude  dokonale postarané,” dodal tréner.