U16 – UEFA Development: Víťazstvo nad Ukrajinou po rozstrele

Streda, 10.5.2023 19:15 | Posledná aktualizácia 10.5.2023 22:03
Simon Vlna (č. 10) sa v hlavičkovom súboji proti Petrenkovi síce nepresadil, ale potom jeho náhradníka Vološyna z pokutového kopu prekonal. A pečiatku dal nášmu víťazstvu aj v jedenástkovom rozstrele.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Vo svojom prvom zápase UEFA Development turnaja vyhrala reprezentačná šestnástka po solídnom výkone v dobrom mládežníckom zápase a úspešne zvládnutom jedenástkovom rozstrele nad Ukrajinou. Zápas sa skončil remízou 1:1, v následnej penaltovej lotérii zabrali sokolíci 3:1.

Hostia hrali svoj typický atletický behavý futbal, viacerí ich hráči boli výrazne fyzicky vyspelí a v súbojoch mali navrch. Prvú dobrú streleckú príležitosť však mali naši, Németh prebehol pol ihriska po pravom krídle, presne zakončil, Petrenko mal však končatín ako chobotnica a preukázal to aj pri následnom pokuse Osmana pod brvno, lopta sa medzi žrde nedostala. Németh si trúfal opakovane v súbojoch jedného proti jednému, nenechal sa otráviť ani keď v ňom o loptu prišiel, skúšal to znova a zas, Ukrajinci však postupne zvýraznili svoju hernú prevahu a v 26. min dali parádny gól. Učebnicový center Lycholita zľava poslal po parádnom výskoku zo vzduchu Stepanov, bola to akcia ako z futbalového šlabikára. Šikovní hostia šli aj za druhým gólom, Dragan však nenašiel recept na sebavedomého Malovca.

Po obrátke  sa hralo obojstranne otvorenejšie, priamočiarejšie, útoky boli kolmejšie a pre brankárov nebezpečnejšie. Ten náš sa vyznamenal pri ďalšom pokuse Stepanova a potom v 63. min po gólovej hlavičke Uchana, zásadný zákrok predviedol v 74. min, keď Ukrajinci umne zakombinovali a Dragan mal na nohe 12 m od brány zmenu skóre, lenže Malovec mal už stiahnutú roletu.

- #u16_svk-ukr

To už ale plynula naša najlepšia zápasová pasáž, zhruba od 70. min sme zjednodušili hru, zvýšili dôraz v súbojoch, ovládli strednú časť ihriska, získali veľa lôpt už na ukrajinskej polovici a zaslúžene vyrovnali. Dlhý pas na pravé krídlo si výborným prvým dotykom posunul dopredu Németh, striedajúci brankár Vološyn šiel proti nemu ako nemehlo a nedočiahol na rýchlu kľučku. Učebnicový faul na pokutový kop, Vlna sa s ponukou vysporiadal, ako sa patrí.

Vzhľadom na propozície turnaja došlo po konečnom hvizde pri remízovom stave na jedenástkový rozstrel. Začali naši, Bačík kopol loptu vedľa žrde, ale zvonku... Výhodu si súper zmaril troma zlými pokusmi za sebou, ale boli to viac tri výborné zákroky Malovca, ktorý dal slovo trénerovi brankárov Hýllovi, že tri penalty zmarí. Nuž, slovo robí chlapa, že, Adrián! Hoci medzitým chyboval aj Polča, strely Bukovského a Vlnu defintívne rozhodli.

BRANISLAV FODREK (tréner Slovenska 16): „Vzhľadom na priebeh zápasu považujem remízu v riadnom hracom čase za zaslúženú. Do prestávky sme boli nervóznejší, v II. polčase sme ale ukázali dobrý futbal. Výborný bol Malovec, šla z neho istota a jeho brankársky koncert pri rozstrele si zaslúži uznanie. Celkovo však v našom tíme slabý výkon nebol, ukázali sme dosť dobrého, ale boli tam aj chyby, takže stále máme čo zlepšovať. Veríme, že víťazstvo sa prejaví na našom sebavedomí v ďalšom zápase.“

Ukrajina U16

0'
15:00
25'
Artem Stepanov
37'
Dmytro Strilchuk
NS
Matúš Pavlík
U16
44'
15:45
45'
16:00
Denis Valko
U16
Striedajúci hráč: David Bukovský
67'
Daniel Osman
U16
Striedajúci hráč: Martin Bačík
67'
67'
Volodymyr Ozymai
Striedajúci hráč: Oleksandr Soroka
67'
Oleksandr Petrenko
Striedajúci hráč: Illia Voloshyn
67'
Mykyta Sheleketa
Striedajúci hráč: Oleksii Rybak
67'
Demian Tretiak
Striedajúci hráč: Dmytro Varyvoda
67'
Kyrylo Dihitiar
Striedajúci hráč: Illia Martyuk
67'
Striedajúci hráč: Daniil Dobrelia
67'
Striedajúci hráč: Demian Iesin
77'
Illia Voloshyn
Pokutový kop
Šimon Vlna
U16
78'
Lucas Benjamin Németh
U16
Striedajúci hráč: Patrik Jevoš
78'
78'
Yevhenii Harmash
Striedajúci hráč: Oleksandr Ilchenko
78'
Ivan Lykholit
Striedajúci hráč: Bohdan Redushko
Samuel Kováčik
U16
Striedajúci hráč: Milan Polča
85'

4
44'
6
Kristian Pavol Stručka
9
Denis Valko
67'
10
Šimon Vlna
Pokutový kop - 78'
13
67'
15
85'
16
Nicolas Sagan
17
78'

Oleksandr Petrenko (GK)
67'
2
67'
5
67'
7
78'
8
67'
11
37'
67'
13
Oleksandr Dragan
15
78'
16
Gól z hry - 25'
67'
18
67'

12
77'