ČESKO-SLOVENSKÝ POHÁR U17 A U19 - Žilina víťazom aj zdolaným

Utorok, 13.6.2023 19:05 | Posledná aktualizácia 14.6.2023 07:04
Žilinskí futbalisti do 17 rokov vyhrali Česko-slovenský pohár 2023.
autor: MÁRIO ROSZBECK, zdroj: SFZ

PÚCHOV (SFZ) – V tradičnom súboji slovenských a českých víťazov domácich líg o tzv. Pohár sa stretli zástupcovia rovnakých klubov v oboch kategóriách, šlo o súperenie Žiliny a pražskej Sparty vo dvoch líniách.
Oba zápasy sa skončili v riadnom hracom čase rovnakým skóre 2:2, musel teda rozhodovať rozstrel zo značky pokutového kopu. V mladšej kategórii mali pevnejšie nervy a viac šťastia slovenskí žlto-zelení, v staršej pražskí „rudí“.

U17: Kóša 1+1, rozhodovalo aj srdiečko

Kapitán žilinskej sedemnástky Alex Dovičák preberá pohár od primátorky Púchova Kataríny Henekovej.

Spočiatku dosť opatrný futbal z oboch strán, dominovala taktika, nariadená lavičkami. Takže aj Žilinčania nehrali celkom to svoje, čo ich charakterizovalo celú sezónu v domácej súťaži, viac vyčkávali, pokrývali priestor a čakali na príležitosť. Naskytla sa im v polovici I. polčasu, Pekelský skvele zvládol nábeh za obranu a príležitosť využil. Potom plnil zápisky Kóša, ktorý mohol zvýšiť tesne pred prestávkou, ale nedal z dobrej pozície, vynahradil si to hneď po návrate zo šatní. A ak by využil ďalšiu šancu, gólom na 3:0 by zápas „zavrel.“ Nestalo sa a mladí Pražania sa nadýchli. Pomohlo im nedorozumenie pred žilinskou bránou po autovom vhadzovaní, nasledoval faul a pokutový kop, Sedláček z neho znížil.  Zvýšené tempo sprarťania ešte stupňovali, v priestorovom pokrytí urobili Žilinčania chyby, ktoré museli hasiť faulami a za ne pykali vylúčeniami po druhých žltých kartách. Na chýbajúcich hráčiov hlavne Pavlíka, doplatili v závere po rohovom kope, Diviš zrovnal na 2:2.
V rozstrele Jokl jednen pokusov súperov chytil, ďalšia strela šla nad, kým štyria Žilinčania svoje možnosti využili a po víťazstve 4:3 sa tešili zo zisku trofeje.

DANIEL VALACH (tréner MŠK Žilina 17): „Aj v dnešnom zápase ukázali chlapci charakter, šli za víťazstvom aj v ťažkom boji, nezlomila ich strata dvojgólového náskoku ani vyrovnanie na konci zápasu. Kóša si pripísal v kanadskom bodovaní 1+1, lídrami tímu boli Pavlík a Stručka, ale chválim a ďakujem všetkým, lebo ich nasadenie, srdce a vôľa boli rozhodujúce pre zisk trofeje. Som spokojný s výkonmi družstva v celej sezóne, titul je výsledkom súdržnosti, pracovitosti a spoločného srdca.“

MŠK ŽILINA – SPARTA PRAHA 2:2 (1:0), 5:4 na 11 m, góly: 22. Pekelský, 46. Kóša – 60. z 11 m Sedláček, 88. Diviš. Jedenástkový rozstrel: premenili Rehák, Chlepko, Šlosár, Dovičák, nedal Stručka.
ŽK: Pavlík, Rehák, Jokl, Pališčák – Steiner, Poturnay, Šetka. ČK: Pavlík (87.), Pališčák (90.) – Šetka (90.). Rozhodoval: Kiss.
MŠK:
 Jokl – Rehák, Pavlík, Dovičák – Fiflík (72. Staník), Šarudi (80. Šinko), Stručka, Bukovčan (61. Pališčák) – Pekelský (72. Baleja), Klaučo (80. Šlosár), Kóša (61. Chlepko).

U19: Šťastnejší sparťania

Žilina je druhá, medaily a pohára po finále so Spartou preberajú hráči MŠK od člena VV SFZ Ladislava Jurkemika a technického riaditeľa SFZ Romana Pivarníka.

Veľmi solídny futbal v podaní oboch tímov potvrdil, že majstrovské tituly v oboch krajinách majú správnych držiteľov. V I. polčase mali o kúsok navrch Žilinčania, aj keď útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. Kým však žlto-zelení svoju šancu do prestávky využili, Badžgoň súperovi vyrovnanie znemožnil výborným zákrokom. V sparťanskej šatni sa počas prestávky dohováralo a rady padli na správnu pôdu, krátko po návrate Pražania vyrovnali a ešte rozbehnutí pridali druhý gól. Vtedy sa ukázala vôľa slovenského šampióna, vrátil sa do zápasu herne a v závere po strele spoza šestnástky aj výsledkovo.
Došlo na jedenástkový rozstrel, zo šiestich strelcov MŠK využili svoje pokusy len traja, sparťania boli o jeden presný zásah lepší.

IVAN BELÁK (tréner MŠK Žilina 19): „Sme smutní, pretože sa na nás usmialo šťastie v závere pri vyrovnaní, boli sme nastavení na úspech aj v rozstrele. Chlapci zápas odmakali, nemám im čo vyčítať. Zápasy na tejto úrovni sú studnicou mnohých skúseností pre každého, obstáli sme v náročnom súboji dobre. Škoda, že sme nemali trošku viac šťastia.“

MŠK ŽILINA – SPARTA PRAHA 2:2 (1:0), 3:4 na 11 m, góly: 15. Weber, 90. Šimun -  50. Rus, 72. Lilling. Jedenástkový rozstrel: premenili Minář, Vaľko, Bortoli, nedali Chyla, Šimun, Oravec.
ŽK: Stárek, Rus. Rozhodoval: Dohál.