EKL - Trnava a Žilina idú ďalej, DAC končí po prvom dvojzápase

Štvrtok, 29.7.2021 21:25 | Posledná aktualizácia 29.7.2021 21:25

autor: Lukáš Grinaj/TASR

BRATISLAVA (TASR/SFZ) - Dva z troch slovenských tímov v Európskej konferenčnej lige sa tešia z postupu do 3. predkola. MŠK Žilina prešiel cez cyperského súpera, Spartak Trnava zvládol penaltovú drámu v Rumunsku, no DAC Dunajská Streda sa lúči po dvoch prehrách s Partizanom Belehrad.

autor: Erika Durčová/TASR

Futbalisti MŠK Žilina v odvete 2. predkola remizovali doma s cyperským Apollonom Limassol 2:2 a uhájili tak náskok 3:1 z prvého duelu na Cypre. O postup do play-off sa stretnú s kazašským Tobolom Kostanaj, ktorý vyradil chorvátsky Hajduk Split.

Prvý polčas ponúkol ofenzívny festival z oboch strán, obaja aktéri sa pustili do útočenia od prvých sekúnd. Prvú šancu mal Limassol, v 4. minúte však Wellington hlavou minul. V 9. minúte brankár hostí Jovanovič zmaril efektnou robinzonádou dobrú strelu Bernáta. Hostia gólovo udreli v 13. minúte, keď po ich krídelnej akcii domáca obrana neskoro vystúpila pred Collom, ktorý tvrdou a presnou strelou prekonal Petráša. Žilinčanmi to neotriaslo, dobré šance mali Gono, dvakrát Jibril aj Ďuriš, no nepresadili sa. Mrzieť ich to nemuselo, keďže v 27. minúte exportnou technickou strelou do ľavej šibenice vyrovnal Bernát. Apollon mohol dostať opäť do vedenia Pittas, Petráš ale výborným zákrokom spoluhráčov podržal. Na druhej strane mohol otočiť priebeh Kiwior, po peknej akcii ale vystrelil len po zemi a do stredu brány na pozorného Jovanoviča.

Aj v druhom dejstve pokračovala hra hore-dolu. Opäť sa zopakoval scenár z prvého polčasu, keď hostia podobne ako pri prvom góle udreli z pravého krídla. Dabo sa uvoľnil v šestnástke, prihral do druhej vlny Jradimu, na ktorého tvrdý a umiestnený projektil nemal Petráš nárok. Cyperčania dostali impulz, začali byť agresívnejší a nebezpečnejší. Viackrát pohrozili, domáci odolávali. A vyrovnať mohli v 71. minúte, keď Kaprálikovu strelu z prvej Jovanovič skvele zlikvidoval a následnú dorážku osamotený Minárik poslal zblízka len do brvna. Limassol pokračoval v nátlakovej hre a v 77. minúte mohol celkové skóre vyrovnať Panayiotou. Po šikovnej akcii sa na ľavej strane dostal do pozície, ale tesne minul žilinskú bránku.

Žiline sa o dve minúty podarilo vyrovnať, keď striedajúci Bičachčjan dravo prenikol na ľavej strane a presným centrom našiel na vzdialenejšej žrdi Jibrila. Nigérijský útočník sa šance nezľakol a chladnokrvne ju využil - 2:2. Z domácich spadla nervozita a v 86. minúte mohol Jibril rozhodnúť o výhre domácich. Po dobrej prienikovej prihrávke do šestnástky však trafil len ľavú tyč. V závere sa Žilinčania ešte snažili strhnúť výhru na svoju stranu, čo sa im síce nepodarilo, no mohli sa tešiť z postupu do ďalšej fázy.

MŠK Žilina - Apollon Limassol 2:2 (1:1)
Góly: 27. Bernát, 79. Jibril - 13. Coll, 51. Jradi.
ŽK: Slebodník - Kyriakou, Dabo.
Rozhodoval: Boucaut - Lemaire, Di Vincenzo (všetci Belg.), 1 726 divákov.
Žilina: Petráš - Rusnák, Minárik, Kiwior, Anang - Gono (87. Myslovič), Fazlagič, Bernát (61. Bičachčjan) - Kaprálik (88. Slebodník), Jibril, Ďuriš (90.+1 Goljan)
Limassol: Jovanovič - Panayiotou, Katelaris (54. Malekkidis), Wellington, Khammas (64. Mavrias) - Kyriakou - Markovič (77. Denič), Jradi, Coll (64. Iliev) - Dabo (77. Janga), Pittas

Futbalisti FC Spartak Trnava po bezgólovej remíze v domácom úvodnom stretnutí zvíťazili v 2. predkola na pôde Sepsi OSK 4:3 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa v riadnom hracom čase i predĺžení skončil duel nerozhodne 1:1. Rumunský klub dostal do vedenia v 29. minúte Boubacar Fofana, predĺženie si po zmene strán vynútil striedajúci Kelvin Boateng. V rozstrele nezaváhal ani jeden hráč Spartaka, zatiaľ čo za domácich neskórovali dvaja exekútori. Trnavu čaká dvojzápas s Maccabi Tel-Aviv.

Úvod stretnutia bol z oboch strán opatrný, ani jedno mužstvo nechcelo vlastnou chybou dopriať súperovi otvárací zásah dvojzápasu. Yusuf ho síce dosiahol hlavičkou po centri Procházku z priameho kopu, rozhodcovia však situáciu posúdili ako ofsajdovú a gól neuznali. Trnavčania hrali aktívnejšie než domáci, do akcie sa veľmi často zapájal práve Yusuf, ktorý vystihol rozohrávku Sepsi a na dva razy sa hostia dostali aj do zakončenia, strela Griča sa neujala. Domácim vyšla vyčkávacia taktika a v 29. minúte sa ujali vedenia. Po strele Vasvariho sa lopta odrazila od Bukatu a Fofana s prispením teču prekonal Takáča. Pre ofsajd neplatil ani druhý Yusufov pokus, ktorý doputoval do siete, a pred polčasovou pauzou domáci prvýkrát kontrolovali vývoj na polovici súpera.

Rumunský tím spravil do druhého polčasu dve zmeny v zostave a vypracoval si aj prvú vyloženú príležitosť po prestávke. V 57. minúte po spätnej prihrávke vypálil z výhodnej pozície Rep a jeho projektil vyrazil Takáč na rohový kop. Trnavského brankára vzápätí ohrozil Fofana, no po vyše hodine hry už hostia zvýšili obrátky v snahe skórovať a na trávnik poslali aj čerstvé sily. Vyrovnať sa im podarilo v 67. minúte, Yusuf sa za svoju snahu dočkal odmeny v podobe asistencie, po jeho centri z ľavej strany sa do streleckej listiny zapísal striedajúci Boateng iba šesť minút po tom, ako prišiel na ihrisko. V závere riadneho hracieho času boli bližšie k rozhodnutiu domáci, no Takáč si poradil s prudkou strelou Čunčukova aj následným zakončením Repa, ktoré už bolo menej nebezpečné. Trnava sa ku koncu sústredila na bránenie a duel doviedla do predĺženia.

Na jeho začiatku mala výhodu priameho kopu tesne za šestnástkou, ale Ristovski trafil len múr. Ten istý hráč sa objavil aj v ďalšej veľkej šanci, vnútri pokutového územia však neprepálil brániacich protihráčov. Najväčšiu možnosť predĺženia mali domáci v 108. minúte, Takáč kľúčovým zákrokom vyrazil strelu Aškovského z bezprostrednej blízkosti a uchoval nerozhodný stav. Ani jedno mužstvo nedohralo v plnom počte, červenú kartu po druhej žltej videli najprv hosťujúci Grič a po ňom aj Fofana z tímu Sepsi. V rozstrele premenili Trnavčania všetky jedenástky, Takáč chytil pokus Achahbara a Rep prekopol bránku.

Sepsi OSK - FC Spartak Trnava 1:1 pp (1:1, 1:0), 3:4 v jedenástkovom rozstrele
29. Fofana - 67. Boateng.
Rozstrel z 11 m: Bojič 1:0, Procházka 1:1, Achahbar nedal, Savvidis 1:2, Stefanescu 2:2, Iván 2:3, Tincu 3:3, Ristovski 3:4, Rep nedal.
ŽK: Niczuly, Fofana, Achahbar -  Savvidis, Procházka, Ristovski, Grič.
ČK: 120.+2 Fofana po 2. ŽK - 116. Grič po 2. ŽK.
Rozhodoval: Kasumi (Kos.).
Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Sousa, Tincu, Stefanescu - Fofana, Paun (59. Gonzalez) - Damascan (46. Aškovski), Vasvari (46. Aganovič, 73. Achahbar), Rep - Čunčukov (99. Bojič).
Trnava: Takáč - Procházka, Kóša, Anthony, Mikovič (119. Tumma) - Bukata (61. Boateng, 115. Vlasko), Savvidis, Grič - Cabral (61. Iván), Ristovski, Yusuf (107. Yao).

autor: TASR

Futbalisti Dunajskej Stredy po minulotýždňovej prehre na pôde Partizanu Belehrad (0:1) neuspeli ani vo štvrtkovej domácej odvete, keď podľahli srbskému súperovi 0:2.

Dunajská Streda vstúpila do zápasu s cieľom zmazať jednogólové manko z prvého stretnutia. Prvá strela prišla z kopačky domácich, keď v 3. minúte Divkovič zahrozil z ostrého uhla, Popovič napokon vyrazil loptu na roh. Už začiatok zápasu naznačil, že srbské mužstvo sa do útoku hrnúť nebude. To potvrdila prvá pätnásťminútovka, keď mal viac loptu na kopačkách DAC, ale do šancí sa nedostával. V 19. minúte po rohovom kope hlavičkoval hosťujúci Vujačič k žrdi, Jedlička však famózne chytil. V 20. minúte z prvej šance išiel Partizan do vedenia. Po rohovom kope Natcho prihral odrazenú loptu naspäť Pantičovi, ktorý otvoril skóre. V 26. minúte mohol vyrovnať Sharani, ktorý išiel sám na brankára, jeho strelu však Popovič bravúrne vyrazil. Aj po vedúcom góle zostala Dunajská Streda pri útočnej chuti, ale nedokázala si vypracovať výraznejšiu príležitosť. V poslednej minúte nadstaveného času Partizan urobil rozruch v pokutovom území domácich, lopta sa dostala za obranu k Ricardovi, ktorého z troch metrov vychytal Jedlička aj s pomocou tyče.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhom polčase. DAC naďalej útočil, ovládol stred pola, ale bez výraznejších šancí. Partizan vyčkával na možné brejky, z ktorých ani srbské mužstvo veľa vody nenamútilo. V 69. minúte Schäfer napriahol k strele z 20 metrov, nebezpečnú strelu hostia dokázali zblokovať. Z následného rohového kopu mohol DAC opäť vyrovnať, centrovanú loptu poslal Schäfer hlavou na žrď.

V 77. minúte Taiwo dostal výbornú loptu do behu, v pokutovom území si vypýtal faul. Nariadený pokutový kop zahral Balič, ale Popovič loptu vyrazil na roh. V 80. minúte po Baličovom centri sa mohol Divkovič dostať do šance, ale Popovič bol na mieste. Ešte v 80. minúte zvýšil Partizan svoje vedenie. Po Zdjelarovej prihrávke Ricardo z päťky poslal loptu do siete – 2:0. V 84. minúte mohol pridať aspoň čestný gól domáci Balič, keď zahrával priamy kop z hranice šestnástky, ale tesne prekopol bránu.  DAC napokon postup nevybojoval, po dvoch prehrách a skóre 0:3 skončil v európskych súťažiach.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FK Partizan 0:2 (0:1)