EL - Remíza DAC s Cracoviou, Ružomberok a Trnava so zhodnými prehrami 0:2

Štvrtok, 11.7.2019 19:00 | Posledná aktualizácia 11.7.2019 20:37

BRATISLAVA (SFZ/TASR) – V prvých zápasoch 1. predkola Európskej ligy prehrali futbalisti MFK Ružomberok s bulharským Levski Sofia a trnavský Spartak na pôde FK Radnik Bijeljina zhodne 0:2, FC DAC 1904 Dunajská Streda remizoval na domácom štadióne s poľským MKS Cracovia Krakov 1:1. Odvety sú na programe o týždeň 18. júla 2019.

Ružomberok nevyužil silný úvod a pykal

Ružomberčania začali aktívne, častejšie sa dostávali do šestnástky a snažili sa o koncovku. V trinástej minúte hlavičkoval tiesnený Gerec nepresne, no o minútu neskôr už tribúny burácali, i keď predčasne. Gál-Anderzly poslal z ľavej strany loptu na Kostadinova pred prázdnu bránku, avšak ten skóroval z milimetrového ofsajdu. Po polhodine to skúšal Kostadinov pre zmenu z diaľky, ale mieril iba do stredu troch žrdí, kde stál Mijatovič. Levski udrel nečakane. Skóroval v 36. minúte hneď z prvej nebezpečnejšej útočnej akcie a strely na bránku. Center Milanova putoval na Marianiho, ktorý prehlavičkoval gólmana Krajčíríka. Hostí to nabudilo a v poslednej minúte polčasu mohli pridať aj druhý gól. Po prieniku Brazílčana Paulinha zakončoval z hranice šestnástky tesne vedľa Thiam.

Po prestávke domáci začali znovu aktívne, ale po odvrátenom priamom kope zo strany hostí a tečovanej lopte v strede ihriska sa dostal do úniku Paulinho a v 51. minúte ho aj s prehľadom zužitkoval – 0:2. V ďalších minútach bulharský celok viac – menej kontroloval priebeh stretnutia a mohol pridať i tretí gól. Na kopačke ho mal v 81. minúte po rýchlom protiútoku Mariani, no nohami skvele zasiahol Krajčírik. Ružomberok pohrozil až v závere striedajúcimi hráčmi. Novotný poslal loptu v šestnástke na Hašeka, ktorý mieril tesne vedľa bránky.

MFK Ružomberok - Levski Sofia 0:2 (0:1)
36. Mariani, 51. Paulinho.
Rozhodovali: Viljanen – Koskiniemi, Valjakka (všetci Fín.)
ŽK: Takáč, Novotný – Kargas, Goranov, Nuno Reis, Paulinho, Milanov, 3695 divákov.
RUŽOMBEROK: Krajčírik – Čurma, J. Maslo, Jonec, Mojžiš – Kostadinov, Takáč (69. Zsigmund), Brenkus (59. Hašek), Qose, Gál-Andrezly – Gerec (79. O. Novotný).
LEVSKI: Mijatovič – Milanov, Kargas, Nuno Reis, Goranov – Rainov, Thiam – S. Ivanov (90+2 I. Dimitrov), Jurukov (88. Z. Dimitrov), Paulinho – Mariani (90. Mazurek).

Trnava bude doháňať doma manko

V prvom polčase sa hral taktický a vyrovnaný futbal. Ako prví sa dostali do šance domáci, v 5. minúte ale ostrú strelu Zukiča z uhla výborne vyrazil Rusov. Trnava mala opticky viac držania lopty, ale nedokázala sa dostať do čistej príležitosti. V 15. minúte sa spoza šestnástky oprel do lopty Halilovič, ale domáci brankár jeho tvrdú strelu, ktorá smerovala do stredu brány, vyrazil. O chvíľu sa dostal do zakončenia aj Tešija, ale domáci obrancovia jeho strelu zblokovali na roh. Skóre otvoril po polhodine hry domáci Mekič. V 34. minúte si pekne prebral prihrávku, lopta mu ideálne sadla a utešeným "padajúcim listom" nedal Rusovovi žiadnu šancu. "Andeli" sa snažili niečo vymyslieť, ale dobre brániacich domácich sa im nedarilo zatlačiť.

Hostia si nepostrážili úvod druhého polčasu a doplatili na to, keď na 2:0 zvýšil v 48. minúte domáci kapitán Djurič. Dostal sa nikým nekrytý do šestnástky, ideálne si prebral loptu a krížnou strelou k pravej žrdi prekonal brankára Trnavy. Portugalský kouč Trnavy Chéu zareagoval nasadením dvojice ofenzívnych hráčov Oršula - Sobczyk. Trnava sa usadila na polovici domácich, snažila sa kombináciou niečo vymyslieť, no Radnik odolával. Sústredil sa na brejkové situácie. To sa mu mohlo vyplatiť v 76. minúte, keď sa do nebezpečného zakončenia dostal opäť Djurič, Rusov mu ale výborne zmenšil uhol a dobrým zákrokom zachránil spoluhráčov od katastrofy. Slovenský účastník minulosezónnej skupinovej fázy EL po výraznej obmene kádra nenašiel ešte poriadnu hernú tvár a v odvete bude víťaz Slovenského pohára doháňať dvojgólové manko.

FK Radnik Bijeljina - FC Spartak Trnava 2:0 (1:0)
Góly: 34. Mekič, 48. Djurič.
ŽK: Popara, Djurič - Dangubič, Sobczyk, Lovat.
Rozhodovali: Činkov - Džuganski, Sokolov (všetci Bulh.)
BIJELJINA: Kozič - Sušič, Simonovič, Šubert, Radovič - Popara, Mekič (86. Bradonjič) - Peco, Djurič, Maksimovič (79. Plavšič) - Zukič (66. Motyka).
TRNAVA: Rusov - Turňa (55. Oršula), Menich, Mitrea, Lovat - Halilovič, Dangubič (79. Kelemen), Tešija, Jakúbek (55. Sobczyk) - Mihálek, Tavares.

Remízová rozlúčka kapitána Ľuba Šatku, s Cracoviou Krakov remíza 1:1

Po taktickom úvode pálili ako prvý medzi žrde domáci, v 10. min pustil hlavný arbiter napriek signalizácii čiarového rozhodcu hru a Kristztopher Vida tvrdou strelou prvýkrát ohrozil Peškoviča v bráne Cracovie. Rovnako pochodil o desať minút neskôr Čmelík. Na pravej strane sa po individuálnom uvoľnení dostal ku koncovke, loptu však poslal vysoko nad bránu a to isté platí o pokuse kapitána Šatku o päť minút neskôr. Hostia vážnejšie zahrozili v 27. min, po prieniku Van Amersfoorta odkopával na roh v tiesni Kružliak. Na opačnej strane sa do koncovky po rohu Ronana dostal  Kristztopher Vida, ale jeho pokus bol ľahkým sústom pre gólmana poľského tímu. V bráne DAC musel predviesť umenie v plneJ paráde brankár Jedlička. Najskôr zlikvidoval nájazd Dabrowskeho a o minútu neskôr si poradil aj so strelou Lopesa. Päť minút prestávkou však už gólu nezabránil. Lopes pätičkou vysunul Van Amersfoorta a jeho strelu nešťastne zblokoval Kružliak za chrbát bezmocného Jedličku. Domáci stihli do prestávky gólovo odpovedať o štyri minúty neskôr. Kalmár vysunul na pravej strane Čmelíka a po odrazenej lopte sa najlepšie zorientoval Marko Divkovič – 1:1.

Do druhej časti hry vstúpil aktívnejšie DAC a už v 53. min sa mohli jeho hráči tešiť z vedenia, nebezpečnú strelu K. Vidu zblokoval jeden zo zadákov Cracovie na roh. V ďalšom priebehu sa hra odvíjala prevažne v strede poľa, v 70. min sa do lopty oprel z hranice šestnástky Čmelík, ale gólman Peškovič bol aj tentoraz pripravený. Na opačnej strane sa rútili traja poľskí hráči na dvoch obrancov DAC, prihrávka Hancu a následná strela Lopesa veľa starostí brankárovi domácich nenarobila. Tréner Hyballa poslal na ihrisko novú akvizíciu Ramireza a ten dal o sebe vedieť krátko po príchode na ihrisko. Spolu s Blackmanom dobre v dvojici zakombinovali, do koncovky sa však ani jeden z nich nedostal. Za pozornosť stojí strelecký pokus Ronana z 30 metrov, mieril však len do stredu brány a tiež prienik Blackmana, jeho strela presvišťala nad brvnom brány Cracovie. Blízko k víťaznému gólu bol DAC v nadstavenom čase, Koštrna loptu do siete po centri Ronana neprepasíroval, mužstvá sa rozišli po remíze 1:1. Zápas bol zároveň rozlúčkou kapitána Ľubomíra Šatku s dunajskostredským publikom pred odchodom do poľského Lechu Poznaň.

FC DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia Krakov 1:1  (1:1)

Góly: 44. Divkovič - 40. Kružliak (vl. gól)
ŽK: Kružliak, Davis – Pestka
R: Obrenovič - Vidali, Pospeh (všetci Slov.)

DAC: Jedlička - Koštrna, Šatka, Kružliak, Davis (60. Blackman) - M. Vida – Čmelík (76. Ramirez), Ronan, Kalmár, K. Vida (Taiwo) – Divkovič

Cracovia: Peškovič - Rapa, Helik, Datkovič, Pestka (46. Ferraresso) - Hanca, Gol, Dabrowski (84. Dimun), Čečarič (62. Wdowiak)- Van Amersfoort, Guimaraes Lopes