Futbalový jubilant - Ivan Kozák má 50

Posledná aktualizácia 18.6.2020 14:54

BRTISLAVA (SFZ) – “Chcel som s futbalom ostať,“ komentoval Ivan Kozák prepriahanie z hráča na funkcionára pred, ako on hovorí, mnohými rokmi. Ale ani dnes, ani pri príležitosti svojho jubilea 50. narodenín nič bilancovať nechce.

“Na to je ešte dosť času,“ nechytal sa na ponúkaný háčik.  Bolo treba ísť okľukou, cez tému futbal. Vtedy sa jubilant predsa len chytil.

Hrával obrancu, spočiatku na krajoch, s pribúdajúcimi skúsenosťami ho nie ojedinele tréneri stavali aj do stredu. Hoci je rodákom z Považia, v mysliach širokej verejnosti je spojený s Duklou Banská Bystrica a najmä Košicami. “Bola to zlatá éra,“ predsa sa vrátil v čase späť. Jeho podpis je pod dvoma titulmi 1. FC aj jedným ziskom Slovenského pohára. V reprezentácii si pripísal 38 štartov.

Na päť sezón si odskočil za hranice, okúsil nemecký i belgický futbal, a bol späť. S ročnou medzistanicou v Ružomberku pevne zakotvil opäť na jeho nerodnom východe, znova v pre neho už takmer domovských Košiciach. Tam dohral a tam začal funkcionárčiť, k čomu sa viaže prvá veta z úvodu.

Bol vedúcim mužstva, bol manažérom v klube. Osvedčil sa. Pracovitý bol vždy, rozhľadený tiež, počas hráčskych rokov nazbieral množstvo kontaktov a bohaté skúsenosti. Puto s menovcom, trénerským bardom Jánom, ho etablovalo v spoločnosti futbalovo zodpovedných. V júli 2014 ho zvolili na čelo Únie futbalových klubov, v decembri 2017 predĺžil svoj prezidentský mandát o ďalšie štvorročné obdobie.

“Pre futbalistu, ktorý skončí s aktívnou činnosťou, nie je ľahké sa hneď zaradiť do funkcionárskych štruktúr, mne sa to podarilo," povedal pri preberaní štafety v ÚLK od svojho predchodcu.

Rád debatuje o futbale, nevyhýba sa ani horúcim témam, vždy v nich háji slušnosť a ústretovosť, bojuje za fair-play, to sa aj rozohní a výnimočne zvýši hlas, hľadá riešenie, považujú ho mnohokrát za architekta kompromisu v nezmieriteľných konfliktoch.

Akurát, keď dôjde na neho, na jeho osobu, sťahuje sa. “Futbal je dobrá téma, ale Ivan Kozák veru nie je vďačná,“ zahrá najčastejšie do auta všemožné snahy o otvorenie dverí do svojho vnútra. Ako prezident ÚLK vždy príjme pozvanie na oficiálnu diskusiu, ako s Ivanom Kozákom si s ním krásne pokecáte v zátiší, ale mimo verejnú pozornosť.

Pri životnom jubileu sa mu však pozornosti ušlo dostatočne. K početným gratulantom sa pridáva celý SFZ a mnoho ľudí z futbalovej rodiny, kam Ivan Kozák zapadol a už desaťročia patrí.

Značky
Osoba
Ivan Kozák
Autor
Peter Šurin
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.