KL – Žilina s postupom do 2. predkola, DAC vypadol po prehre v Gori

Štvrtok, 20.7.2023 21:01 | Posledná aktualizácia 25.7.2023 07:40
Timotej Jambor (vľavo) a hráč Tallinnu Bourama Fomba bojujú o loptu počas odvetného zápasu 1. predkola Konferečnej ligy FCI Levadia Tallinn - MŠK Žilina (20. júla 2023).
autor: Daniel Stehlík, zdroj: TASR

TALLINN, GORI (TASR) - Futbalisti MŠK Žilina postúpili do 2. predkola Konferenčnej ligy, na ihrisku FCI Levadia Tallinn zvíťazili 2:1. V úvodnom domácom zápase vyhrali rovnakým výsledkom, Žilinu čaká v ďalšej fáze belgický KAA Gent. Futbalisti FC 1904 DAC Dunajská Streda prehrali na ihrisku gruzínskeho FC Dila Gori 0:2, čo im v súčte s víťazstvom 2:1 v prvom zápase na postup nestačilo.

Odvetné zápasy 1. predkola KL

FCI Levadia Tallinn - MŠK Žilina 1:2 (1:2)

Góly: 10. Agyiri - 3. Rusnák, 45.+2 Stojčevski
Rozhodovali: Savovič - Djikanovič, Radulovič (všetci Č. Hora)
ŽK: Adang, Addo (obaja Žilina), 2495 divákov.
FCI Levadia: Vallner – Tur, Heitor (68. Kirss), Fomba (87. Zakarljuka), Schjönning – Ainsalu, Peetson, Mavretič – Agyiri, Jakovlev (68. Pedro) – Bessala (45.+1 Vassiljev)
MŠK Žilina: Belko – Minárik, Stojčevski, Nemčík – Rusnák (87. Adang), Gidi, M. Sauer (73. Javorček), Bari – Ďuriš, Jambor (73. Myslovič), Essomba (60. Addo)

Žilinčania pricestovali na estónsku pôdu s jednogólovým náskokom, no v zostave tímu chýbal Adrián Kaprálik, ktorý neodcestoval pre zranenie. "Šošoni" sa dostali do vedenia už v tretej minúte stretnutia. Essomba prihral Rusnákovi do pokutového územia, ten si loptu zasekol a strelou do ľavej časti bránky prekonal Vallnera. Domáci však o šesť minút vyrovnali na 1:1, keď Agyiri zakončením z hranice šestnástky nedal šancu brankárovi Belkovi. Po polhodine hry mohol Tallin streliť aj druhý gól, no Bessala vo veľkej šanci nezakončil dôrazne a Belko jeho pokus ľahko zneškodnil. Hostia dostali v nadstavenom čase šancu zahrávať rohový kop, Sauer poslal center na prednú žrď a Stojčevski hlavičkou dostal Žilinčanov opäť do vedenia.

Vedúci tím estónskej ligy nastúpil do druhého polčasu so snahou streliť minimálne dva góly. V 57. minúte si domáci vytvorili niekoľko šancí po priamom kope, ale Belko podržal svoj tím. Žilinčania boli tiež nebezpeční, Bariho strela však mierila len do stredu brány a Jamborov pokus z uhla vyrazil Vallner. Agyiri mohol v 78. minúte vyrovnať aj po druhý raz v zápase, ale jeho strelu vytlačil Belko nad hornú žrď bránky. Hostia v ďalšom priebehu kontrolovali hru a pripísali si víťazstvo a postup.

FC Dila Gori - FC DAC 1904 Dunajská Streda 2:0 (1:0)

Góly: 33. Gale, 85. Santos
Rozhodovali: Čulina – Pušic, Kolarevič - Terzič (všetci Chorv.)
ŽK: Tevzadze, Čiteišvili - Alex Pinto
FC Dila Gori: Kučerenko - Čiteišvili, Dzocenidze, Tevzadze, Wanderson - Victor (90.+4 Andronikašvili), Santos, Parulava (65. Sardališvili) - Gomis (64. Mzwakali), Kovtaľuk (Kukianidze), Gale
Dunajská Streda: Petráš - Alex Pinto (90.+6 Mendez), Risvanis, Kaša (46. Bruneti), Andzouana - Kalmár (88. Vitalis), Dimun, Káčer - Trusa (71. Gavrič), Krstovič, Ramadan (88. Záhradník)

Prvý polčas patril herne domácim, ktorí hrali častejšie s loptou a boli ofenzívne aktívnejší. V 20. minúte si vypracovali sľubnú gólovú príležitosť po rohovom kope, no brankár hostí Petráš podržal svoj tím pohotovým zákrokom na bránkovej čiare a osamotený útočník domácich Gale následne netrafil odkrytú bránku. Ten istý hráč sa dostal k zakončeniu aj po polhodine hry, no Petráš mu zmaril gólovú radosť. Na tretí pokus to už domácim vyšlo, keď sa po chybe v defenzíve dostal do šance opäť Gale a prekonal Petráša - 1:0. Ten istý hráč mohol o päť minút pridať aj druhý gól, no brankár hostí si s jeho šancou poradil. DAC mal v prvom polčase iba jednu strelu na bránku, no chýbalo málo, aby sa skončila gólom. Kalmárovu strelu z priameho kopu v 40. minúte vyrazil domáci brankár Kučerenko na hornú žŕdku.

Druhý polčas priniesol vyrovnanejšie dianie so snahou hostí o vyrovnanie, no napokon bez želaného úspechu. V 52. minúte sa po rohovom kope a závare pred brankárom Kučerenkom dostal k lopte Risvains, no v nádejnej pozícii netrafil bránku. Hostia skúšali prekvapiť koncentrovanú defenzívu Dila Gori nakopávanými loptami aj kombináciou, no v ich hre absentoval moment prekvapenia a finálna prihrávka. Náskok domácich nezvýšil v 55. minúte Parulava, keď nepotrestal zaváhanie obrancu Pinta. Pre výpadok osvetlenia museli duel na niekoľko minút prerušiť. Postupový gól domácich priniesla 85. minúta. Kukhianidzeho prihrávku stečoval Dimun iba k Santosovi a jeho strela spoza šestnástky prekvapila Petráša - 2:0. Hráči Dunajskej Stredy sa v závere snažili o kontaktný gól, ktorý by zápas posunul do predĺženia. Viackrát sa dostali na dostrel Kučerenkovej bránky, no neskórovali. Blízko ku gólu bol v 96. minúte Gavrič, no trafil iba do hornej žŕdky.